OZCAN AKYOL 'Irma Sluis' is populair als naam voor grootste zeesluis I I 6 Column De meeste populistische lei ders hebben een gemene deler: ze ontkennen de ernst van het coronavirus, of baga telliseren de gevolgen van een besmetting. In Groot-Brittannië bijvoorbeeld negeerde de kers verse premier Boris Johnson dui zelingwekkende sterftecijfers uit andere landen. Hij vertelde zijn volk vooral door te gaan met hun reguliere leven, vaak werd dat zelfs actief aangemoedigd. Die bewuste blindheid voor de feiten heeft niet lang geduurd. Johnson kreeg zelf het virus en werd doodziek. Vanaf dat moment adviseerde hij zijn volgelingen dringend om thuis te blijven, om dat alles wat ons overkwam toch geen grapje was. De meest surrea listische beelden zag ik in Wit- Rusland. President Aleksandr Loekasjenko wilde niets van de pandemie weten en hij liet zelfs de voetbalcompetitie mét publiek in de stadions doorgaan. Wie bang was om iets te krijgen, moest ge woon 'wodka drinken en hard werken'. De Braziliaanse leider Jair Bolso- naro is uit hetzelfde hout gesne den. Deze voorma lige militair is zich al een tijd verloren in machogedrag. Hij vindt dat de hele wereld zich aanstelt en lijkt een persoon lijke wedstrijd aan te gaan met corona. Bolsonaro wil stoerder zijn. Het is een merkwaardige hou ding voor iemand die verantwoor delijkheid draagt voor de levens van tientallen miljoenen mensen. Deze week werd hij zélf positief getest. Ik keek naar de beelden uit Brazilië en zag hoe hij nonchalant de pers te woord stond. En passant had hij nog wel advies: iedereen moest het antimalariamiddel slik ken dat door verschillende weten schappelijke bureaus wordt afge raden. Dit laatste bericht over Bolso- naro, die zich een dag na zijn test al 'veel beter' voelde, moet toch ook onze eigen handel en wandel in perspectief plaatsen. We heb ben genoeg om over te klagen. Want lang niet alles gaat goed in ons land. Maar wie naar de dwaze en gevaarlijke praktijken van de Braziliaanse president kijkt, moet toch ruiterlijk erkennen dat wij het hier helemaal niet verkeerd hebben. Natuurlijk, onze overheid en de oppositie laten ontegenzeggelijk steken vallen. Er is echter niemand in de Nederlandse politiek die op zettelijk speelt met de complete volksgezondheid, ook al willen sommige mensen ons dat doen ge loven. De komische en toch tragi sche toestanden in Brazilië wer ken geruststellend op het gemoed en zijn indirect een waarschu wing. Een land dat een idioot kiest, moet niet vreemd opkijken als het krankzinnig wordt geleid. Bolsonaro lijkt een persoonlijke wedstrijd aan te gaan met corona De gemeente Velsen en Rijkswaterstaat vroegen Nederlanders om mee te denken over de naam voor de sluis in aanbouw in IJmuiden. Onder de bijna vijfhonderd sugges ties die al zijn binnengeko men, wordt de naam Irma Sluis opvallend vaak genoemd, zegt een gemeentewoordvoerder. Ook op sociale media lijkt een flinke lobby losgebarsten om de naam bovenaan de lijst te krijgen. 'Zij maakt net als een sluis verbin ding', wordt als belangrijk argu ment genoemd. De Haagse geba- rentolk kreeg landelijke bekend heid, omdat zij premier Rutte bij stond tijdens zijn coronaperscon ferenties. Sluis liet in haar schaarse interviews weten dat ze niet zit te wachten op alle aandacht die haar werk met zich meebracht. Ze hoeft niet heel bang te zijn dat de sluis haar naam krijgt: volgens de re gels moet iemand tien jaar dood zijn om te kunnen worden vernoemd. Uit zonderingen zijn leden van het koninklijk huis. Volgens de gemeente 1 Velsen is een andere naam die veel voorkomt bij de in zendingen Sluisje McSluisface. Dit is een knipoog naar Boaty McBoatface, de naam die een pe perdure, hypermoderne Britse on derzeeboot kreeg nadat de Britse regering burgers vroeg mee te den ken over een nieuwe naam. De inzendingstermijn sluit op 4 augustus. cent. Tegelijkertijd daalt het vpb- tarief volgend jaar naar 21,7 pro cent, al is hier vanuit de oppositie fel verzet tegen. De cijfers die Vijlbrief aan de Kamer meldt zijn afkomstig uit een rapportage die Nederland heeft verstrekt aan de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (Oeso). Het gaat om gegevens die multinationals zelf verplicht hebben aangeleverd. Elk bedrijf dat in meerdere landen actief is en meer dan 750 miljoen euro omzet maakt is daartoe ver plicht. De getallen kunnen door de belastingdiensten in de Oeso- landen worden gebruikt om in formatie over omzet, winst en belastingafdrachten onderling uit te wisselen. Door deze info te delen krijgen landen beter in zicht in het risico dat grote be drijven belasting ontwijken. Het is voor het eerst dat in Oeso-verband zo uitgebreid wordt gerapporteerd over belas tingafdracht door multinatio nals. Toch zal het rapport verre van compleet zijn: van de 35 lan den die mee zouden moeten doen hebben er maar 26 data aan geleverd. Onder meer Duitsland, Spanje, Zwitserland en het Ver enigd Koninkrijk hebben dat niet gedaan. Het is voor het eerst dat het kabi net een uitgebreid overzicht geeft over de omvang van de belasting afdracht van in totaal 155 Neder landse multinationals. Deze inter nationale bedrijven waren in 2016 goed voor een totale omzet van 225 miljard euro. Zij hadden in dat jaar 554.000 personeelsleden in dienst op Nederlandse bodem. Van de 155 multinationals sloten er 108 het jaar af met winst. Volgens Vijlbrief kan uit de cij fers niet de conclusie worden ge trokken dat multinationals over hun winsten slechts 10,6 procent belasting betalen, terwijl het tarief voor winsten boven 200.000 euro momenteel 25 procent bedraagt. In de gehanteerde, internationale methode wordt volgens Vijlbrief geen rekening gehouden met win sten die door deelnemingen (zoals dochterbedrijven) worden be haald, waardoor dubbeltellingen ontstaan. Daarnaast miskent de gehanteerde methode de moge lijkheid in Nederland om verlie zen uit het verleden met de winst te mogen verrekenen. Aftrekposten Houd je rekening met die afwij kingen, dan komt de effectieve be lastingdruk voor multinationals volgens Vijlbrief uit op 21,7 pro cent. Dat dit percentage nog altijd lager is dan het vpb-tarief van 25 procent, komt doordat bedrijven specifieke aftrekposten hebben (zoals de liquidatieverliesregeling) of aanspraak kunnen maken op de zogeheten innovatiebox, waarin winsten uit innovatieve activitei ten lager worden belast. De liquidatieverliesregeling wordt overigens per 2021 beperkt en ook het tarief in de innovatie box gaat omhoog, van 7 naar 9 pro- donderdag 9 juli 2020 GO y @OzcanAkyol Idioot De grootste zeesluis ter wereld zou vernoemd moeten worden naar gebarentolk Irma Sluis, blijkt uit suggesties voor een naam voor het bouwwerk. Bonne Kerstens IJmuiden Multinationals: 2,6 miljard euro belasting De belastingrapportages van verschillende landen moeten inzicht geven in eventuele belastingontwijking. illustratie ronald visser Nederlandse multinationals maakten in 2016 in totaal 24,8 miljard euro winst. Hierover be taalden zij 2,6 miljard euro aan winstbelasting (vpb), blijkt uit een rapportage die D66-staats- secretaris Hans Vijlbrief van Financiën naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Laurens Kok Den Haag De belastingdruk voor multina tionals komt uit op 21,7 procent. Dat is lager dan het winstbelas tingtarief van 25 procent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6