Arbeidsmigrant heeft recht op privéslaapkamer Rillandse boer maakt van akkerland een binnenmeer 'Als ouders in zwembaden gaan kunnen er minder kinderen in' Reddingspoging voor supermarkt komt te laat BEVELANDEN EN THOLEN 5 VIER VRAGEN AAN KEES VERBURG Ja, gelukkig kennen we in Zeeland weinig excessen ,,In andere delen van het land wordt dit wel vaker toegepast", vertelt Wouter Nelisse. ,,Op Goe- ree-Overflakkee hebben we het al een paar keer gedaan en ik weet dat het in Groningen ook gebeurt. Maar hier in Zeeland wordt deze methode nog niet veel gebruikt." Maar wat is dat dan voor me thode en waar dient die voor? Om maar gelijk een aantal mogelijke misverstanden uit de wereld te helpen: het is geen nieuwe recrea- tieplas voor arbeidsmigranten en ook geen nieuwe natte natuur. Al moet gezegd dat de watervogels de verse plas water al goed weten te vinden. ,,Het is een methode om op een volledig natuurlijke manier stengelaaltjes te bestrijden en daardoor de gewassen te bescher men", aldus Nelisse. ,,Die stengelaaltjes zijn nemato- den, microscopisch kleine worm pjes die in de grond zitten en voor namelijk ui en knoflook infecte ren. Maar ze komen ook voor op bijvoorbeeld aardappel, suikerbiet, wortel, rogge en de tabaksplant. Je kunt ze opmerken doordat er plek- Die stengelaaltjes zijn kleine wormpjes die ui en knoflook infecteren ken van zo'n 10 tot 30 vierkante meter planten misvormde, plaat selijke gezwollen en gedraaide bla deren krijgen tijdens de zomer. Dat kan zelfs leiden tot uitval van deze planten. De enige betaalbare en tevens de meest effectieve ma nier van bestrijding is dan inunde ren." En dus liet landbouwbedrijf Hof Maïre, de eigenaar van het land, dijkjes leggen rond tien hectare grond. ,,Daar hebben we zoet wa ter in gepompt uit de watergang. Overal staat nu een laag water die varieert van 10 tot 60 centimeter. Vroeger werd dit bestreden met chemische grondontsmetting, maar dat mag al lang niet meer." Vrij van chemie Het grote voordeel van deze me thode is dat het milieuvriendelijk is. Nelisse; ,,Het is 100 procent na tuurlijk. Helemaal vrij van chemie. Het water vult alle poriën in de grond die gevuld zijn met lucht. Daardoor ontstaat een zuurstof loosheid waardoor al het leven dat zuurstof nodig heeft, zoals de sten gelaaltjes, dood gaat. Zo herstelt de natuur zelf de bodem." Zoals een groot filosoof ooit zei heeft elk voordeel ook z'n nadeel. ,,Het kost j e vier dagen voordat een rupskraan alle dijkjes heeft ge maakt en je bent een teeltseizoen kwijt. Want het kan niet in de winter omdat het dan te koud is. De bodemtemperatuur moet ge middeld rond de 17 graden zijn." Het water blijft tot half oktober staan op de akker bij Rilland. Michiel Bouwman Tholen Vanwege de coronamaatregelen mogen dagelijks tweehonderd kinderen per zwembad vrij- zwemmen. Hun ouders mogen echter niet mee. ,,Zo kunnen er zoveel mogelijk kinderen komen zwemmen", zegt wethouder Frank Hommel. „Wanneer we volwassenen toelaten, kunnen er minder mensen op het zwembad terrein." Twee tijdsblokken Omdat de bezetting beperkt is tot maximaal tweehonderd kinderen per dag, verdeeld over twee tijds blokken, hoeft het zwembadper soneel minder kinderen dan 'nor maal' in de gaten te houden, zegt Hommel. ,,Zo is het verantwoord om kinderen vanaf zes jaar, met diploma, toe te laten in het zwem bad." CDA-raadslid Michael Schoo- nen sprak pas geleden zijn zorgen uit over die maatregel. Dat jonge kinderen alleen naar de twee Thoolse zwembaden mogen, zat hem niet lekker. ,,Laat één ouder meegaan. Desnoods met een groepje. Kinderen tot tien jaar al leen laten gaan, is risicovol." Hij trok een parallel met zijn eigen dochter van 6. ,,Die heeft dan wel een A-diploma, maar zou ik nooit alleen naar een zwembad sturen." Hommel benadrukt dat kinde ren alleen zonder ouders welkom zijn als ze een zwemdiploma heb ben. ,,Bij twijfel of het kind in be zit is van het diploma kan dat na getrokken worden door het zwembadpersoneel." WAARDE Een ultieme poging van de Reimerswaalse gemeen teraad om het supermarktje in Waarde van de ondergang te redden lijkt gedoemd te misluk ken. Wethouder Kees Verburg ziet weinig mogelijkheden om de ondernemers financieel te ondersteunen. De huidige eige naars zijn bovendien niet van plan de aangekondigde sluiting terug te draaien. Tot zijn schrik las Christen Unie-raadslid Andries Jumelet vrijdag in de PZC dat de buurt super naast dorpshuis Meer Waarde per 1 augustus dicht gaat, omdat de huur niet meer op te brengen is. In een poging het tij te keren, diende Jumelet dinsdagavond een motie in die door alle partijen werd onder steund. Wethouder Kees Verburg moet nu met huurbaas Beveland Wo nen in gesprek om een financi ële oplossing te bedenken. Hij heeft daar een hard hoofd in. ,,Ze hadden de inventaris al voorgefinancierd, hebben een airco aangeschaft en de huur omlaag gedaan. Verder kunnen ze niet zakken." Ook de gemeente kan volgens Verburg moeilijk de portemon nee trekken. donderdag 9 juli 2020 Met een vijzelpomp wordt het stuk akkerland bij Rilland naast de A58 (links) bijgevuld met water. Over een maand of drie komt het weer droog te liggen. foto johan van der heijden Over tien jaar wonen meer dan 3000 tijdelijke werknemers uit het buitenland op de Bevelan- den. Om hen allemaal fatsoenlijk te huisvesten trekken de Beve- landse gemeenten één lijn met nieuw beleid dat in september wordt voorgelegd aan de vijf ge meenteraden. Vier vragen aan de woordvoerder, de Reimers- waalse wethouder Kees Ver burg. Joeri Wisse Kruiningen J Waarom trekken jullie samen 1 op? ,,We verwachten elk jaar een toe loop van 100 extra tijdelijke ar beidsmigranten. In tien jaar is dat een groei van 1000 mensen op de Bevelanden. We willen een set ba sisregels omdat we merkten dat huisvesters gingen shoppen bij ge meenten, op zoek naar de gunstig ste voorwaarden. Daarnaast heb ben we ook gekeken waar de mo derne arbeidsmigrant behoefte aan heeft, dat is bijvoorbeeld een eigen slaapkamer. Verder hebben we bij voorbeeld afgesproken dat in ge wone huizen maximaal vier ar beidsmigranten mogen wonen." 2 In veel gemeentes is dat toch al de praktijk? ,,Ja, gelukkig kennen we in Zeeland weinig excessen. Het komt al lang niet meer voor dat er 25 man in één huis leeft en dat de dagploeg in het warme bed van de nacht ploeg stapt. In die zin sluit dit nieuwe beleid goed aan bij veel be staande regels. Iedereen houdt ook de vrijheid voor eigen inkleu ring. Zoals in Reimerswaal waar binnen de straal van 250 meter rond een pension niet nog een wo ning mag komen waar kamers aan arbeidsmigranten worden ver huurd." 3 Zijn de nieuwe regels ook af gestemd met de huisves- ters? ,,Nee, maar we denken wel met ze mee. Ze weten waar ze straks aan toe zijn op de Bevelanden. Wie een mooi plan heeft op een afgelegen industrieterrein, is kansloos omdat grootschalige huisvesting zo dicht mogelijk tegen de kern aan moet zitten. Aan de rand van dorpen en wijken mogen maximaal 200 men sen verblijven, voor gebouwen in de kern zelf is het maximum 50." - Kees Verburg 4 Gelden de nieuwe regels ook voor bestaande situa ties? ,,Nee. Je kunt moeilijk verlangen dat iemand die z'n huisvesting he lemaal op orde heeft met twee ar beidsmigranten op één kamer, dat opeens loslaat. Maar voor nieuwe initiatieven geldt die regel wel. Daarmee lopen we alvast in de pas met landelijke ontwikkelingen, die versterkt zijn door de coronacrisis. Overigens maken wij een uitzonde ring voor seizoenswerkers die voor een beperkt aantal weken op boe renerven verblijven. Voor lopende projecten, zoals de uitbreiding van het Klooster in Rilland naar 300 ar beidsmigranten, gelden de nieuwe regels ook nog niet." Het is zeker geen alledaags ge zicht; een complete akker onder water. Toch staat er bij Rilland langs de A58 sinds kort een kavel landbouwgrond volle dig blank. Van de snelweg tot aan het Klooster van Rilland is het één grote plas water. Willem Adriaansens Rilland -Wouter Nelisse Dat kinderen van zes jaar en ouder zonder toezicht van ou ders mogen zwemmen in de Thoolse baden, is niets nieuws. Volgens het gemeentebestuur mogen kinderen altijd zelfstan dig zwemmen mits ze een zwemdiploma hebben. Alleen mogen hun ouders nu even niet mee naar binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66