in de buurt n rj f Het is hard werken voor ondernemer Yolanda (54) en haar team. Haar wc's in winkelcentrum HeuvelXL zijn de enige openbare toiletten die nu geopend zijn in Eindhoven. 'De Dettol is niet aan te slepen.' 'Als je graag met mensen werkt en je houdt van poetsen, is dit het mooiste beroep dat er is' online: indebuurt.nl Beetje strenger Bloemen en bonbons Toiletondernemer Nieuws Doen Wonen Vacatures Eten drinken Winkelen Aanbiedingen GO donderdag 9 juli 2020 Toiletdame Yolanda houdt het graag schoon én gezellig Alle bezoekers wachten achter het rode lint tot ze toegelaten worden, reinigen de handen en maken dan gebruik van de damestoiletten. ,,Ik ben erg op mijn gasten gesteld, maar ik ga voor honderd procent schoon en daarom ben ik streng op de coronaregels. Gelukkig reageert iedereen alleen maar heel positief. We hebben absoluut geen nega tieve ervaringen gehad.'' Yolanda huurt de ruimte in de kelder van het winkelcentrum en baat die als zelfstandige uit. foto indebuurt kelder van het winkelcentrum en baat die als zelfstandige uit, met hulp van haar collega's. Daar komt een heleboel bij kijken. ,,Als je graag met mensen werkt en houdt van poetsen, dan is dit het mooiste beroep dat er is. Nu is het wel dubbel zo hard werken. We waren altijd al heel erg van de hygiëne, maar nu moeten we na elk bezoek alles grondig ontsmetten. De Dettol is bijna niet aan te slepen.'' Van haar toilet wil Yolanda een van de gezelligste plekjes in Eindhoven maken. De ruimte heeft wel wat weg van een huiskamer. Aan de rechterkant staat een groot dressoir met daarop fotolijstjes, beelden en schemerlampen. Het kindertoilet is geschilderd in vrolijke kleuren en er staan knuffels en poppen. Tegen de muur hangen een roze en een blauwe toiletverkleiner. Yolanda: ,,Het voelt hier alsof ik de hele dag visite krijg.'' Om de 1,5 meterregel na te leven en om te voorkomen dat mensen te veel met elkaar in contact komen heeft Yolanda besloten de herentoiletten niet te gebruiken. Het werk als toiletdame moet een beetje in je bloed zitten, vertelt Yolanda. ,,Je moet erg klantgericht kunnen werken. Er komt hier een internationaal publiek over de vloer en iedereen moet zich welkom voelen. Gelukkig kunnen mijn collega's dat ook heel goed.'' Yolanda en haar collega's doen van alles om het hun gasten naar de zin te maken. ,,We hebben iets lekkers voor de kinderen en er staan haar lak, deodorant en handcrème klaar. We krijgen zoveel complimenten dat ik er soms verlegen van word. We krijgen zelfs bloemen en bonbons. Dat is toch superfijn.'' Van haar openbare toilet wil Yolanda een gezellige plek maken. De ruimte is huiselijk ingericht en er staat haarlak, deodorant en handcrème klaar voor de gasten. Nu er meerdere coronamaatregelen zijn versoepeld, weet het winkelend publiek de weg naar de binnenstad weer te vinden. Het gevolg: lange rijen voor de kleine of grote boodschap. Yolanda's gastvrijheid lijdt er niet onder en iedereen wordt even vriendelijk ontvangen. ,,De mensen zijn heel geduldig en dankbaar'', zegt de toiletdame. ,,We krijgen in de Heuvel alleen maar supergasten.'' Soms staan mensen wel een half uur te wachten, vertelt Yolanda. ,,Dan komen ze naar me toe en vertellen ze dat ze zoveel respect hebben voor wat wij hier doen. Ik zeg dan altijd dat het juist andersom is: ik heb respect voor het geduld dat mensen nu hebben met ons.'' Yolanda begon zo'n achttien jaar geleden als toiletjuffrouw. Hoewel, die naam dekt niet helemaal de lading: ze is eigenlijk toiletonder nemer. Zij huurt de ruimte in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63