Verkiezing lijsttrekker CDA moet opnieuw Boeren: kans op escalatie neemt toe 5 mee bemoeien wat jij zegt, maar daarom kun je nog niet zomaar strafbare uitingen doen. Bij demonstraties mag de overheid vooraf beperkingen opleggen als dat no dig is, niet inhoudelijk natuurlijk." De boerenprotesten kenmerkten zich tot dusver steeds door het inzetten van zwaar materieel. Intimiderend zwaar, volgens sommigen. Boeren reden al rond met een doodskist voor GroenLinks-lei der Jesse Klaver; ze walsten over drang hekken heen en ramden de deur van het provinciehuis in Groningen. Hoe dreigend dat wordt ervaren, bleek gisteren toen de veiligheidsregio Zeeland minister Schouten adviseerde af te zien van haar werkbezoek aan Zeeland, omdat een groep boze boeren met hun trekkers haar op stond te wachten. Het zou wel- eens uit de hand kunnen lopen. Roorda verwacht dat burgemeesters va ker vooraf demonstraties met trekkers zullen verbieden. ,,Gisteren kon minister Schouten niet naar een overleg vanwege een blokkade, ik kan me voorstellen dat burgemeesters dat niet meer accepteren." Ook tegen de snelwegacties wordt een kentering verwacht. De boeren kregen tot dusver af en toe een boete voor hun trek kerprotesten, maar de beleidslijn was: niet laten escaleren. De boeren kregen politie-escortes over de snelweg. Afgelo pen vrijdag nog blokkeerden de boeren de snelweg A1 tussen Hengelo en Deven ter. Er werden boetes uitgeschreven. De boeren spelen met de 'macht der feiten', zoals hoogleraar staatsrecht Wim Voermans (Universiteit Leiden) het noemt. „Probeer maar eens een John Deere-trekker van drie meter hoog weg te duwen met je politiebusje. Er werd ook niet te hard tegen opgetreden om de boe ren de ruimte te geven. Maar nu worden de gevolgen steeds ontwrichtender voor verkeer en economie. En je mSg met een tractor nu eenmaal niet de snelweg op, dat is gewoon gevaarlijk. En distributie centra mag je niet blokkeren, daar zijn we van afhankelijk. Je mag in Nederland nooit de wet overtreden met een van jouw grondrechten. De politie kon in de eerste periode de verkeersveiligheid veel lastiger waarborgen - ze werden door de demonstraties overvallen - maar dat ver andert nu: met tractoren op de snelweg wordt het almaar gevaarlijker. Er wordt nu bekeken hoe de tractoren verwijderd kunnen worden. Dan heb je legertrucks en ander groot materieel nodig.'' De Wet openbare manifestaties staat een verbod toe als de veiligheid van het verkeer in het geding is; als er wanorde lijkheden dreigen of de gezondheid van mensen in gevaar komt. Met het verbod van de noordelijke veiligheidsregio's zijn alle demonstraties met landbouwvoer tuigen in één klap strafbaar. Volgens Voermans wordt zo voorkomen dat er een kat-en-muisspel ontstaat met de po litie. ,,Een poging om preventief deze de monstraties te voorkomen. Of dit het einde van de trekkerprotesten is? Ik weet het echt niet. De rechter zal ook nog moe ten zeggen of dit zo kan.'' Middel Roorda verwacht dat de burgemeesters eerder en vaker naar dat middel zullen grijpen om de trekkers te stoppen. ,,De autoriteiten zijn wel een beetje klaar met deze vorm van demonstreren. Prima dat je je punt wilt maken, maar deze protes ten met landbouwvoertuigen hebben zo'n dwingend karakter, dat andere be langen en rechten in het gedrang komen. Daar wordt nu paal en perk aan gesteld.'' Vorig najaar veroorzaakten de boeren met hun trekkers op de snelweg nog de langste ochtendfile ooit in Nederland. Het publiek stond bij wijze van spreken applaudisserend op de vluchtstrook. Maar ook dat kantelt. ,,Op den duur heb je je standpunt wel duidelijk gemaakt. Daarbij moet gezegd worden dat met name een aantal provinciebestuurders ook bij zich zelf te rade moet gaan. Toen vorig najaar de boeren met hun trekkers bij het pro vinciehuis stonden, wisten zij niet hoe snel ze de stikstofmaatregelen op moes ten schorten. Het signaal aan de boeren was: zie je wel, zo actievoeren loont.'' CDA-leden konden sinds maandag 18.00 uur stemmen wie de nieuwe lijsttrekker moet worden. Zij hebben de keuze uit Hugo de Jonge, Mona Keijzer en Pieter Omtzigt. De onveiligheid kwam aan het licht door een seintje van een 'ethische' hacker. 'Hoewel er geen aanleiding is om te denken dat er naast dit gemelde incident nog andere onregelmatigheden hebben plaatsgevonden, heeft het CDA het zekere voor het onzekere genomen', stelt de partij in een verklaring. Om een betrouwbare stemming te hebben zijn de reeds uitge brachte stemmen nietig verklaard. Het CDA zegt het incident 'zeer te be treuren', zeker in de richting van de drie kandidaten, maar ook voor de campagne- We bedanken de hacker dat hij dit onder onze aandacht heeft gebracht teams en alle leden die hun stem hebben uitgebracht. 'Maar een betrouwbare stem- procedure is voor ons het allerbelangrijk ste. We bedanken de hacker dat hij dit on der onze aandacht heeft gebracht', aldus de partij. CDA-leden kunnen vandaag vanaf 9.00 uur opnieuw hun keuze maken en worden daarover actief geïnformeerd. Zaterdag om 9.00 uur sluiten de stembussen weer. Er zijn extra veiligheidsmaatregelen geno men. Zo moeten leden nu bijvoorbeeld ook de cijfers van hun postcode invoeren. De match tussen stemcode en postcode wordt achteraf gecontroleerd door een notaris. Daardoor blijft de stemming geheim. De partij verwacht zaterdag om 17.00 uur de uitslag bekend te maken. Het is niet ze ker dat dan ook de nieuwe lijsttrekker be kend is: als geen van de kandidaten de helft plus één van de stemmen heeft gehaald gaan de stembussen diezelfde avond om 21.00 uur opnieuw open. Leden kunnen dan alleen nog stemmen op de twee kan didaten die in de eerste ronde de meeste stemmen hebben gehaald. Op dinsdag middag om 12.00 uur sluit deze stemming, waarna een dag later om dezelfde tijd de winnaar bekend wordt gemaakt. REACTIE Boerenacties sinds 2 juli donderdag 9 juli 2020 GO Het CDA gaat de lijsttrekkersverkiezing overdoen, vanwege een onveiligheid in het stemsysteem. De partij zegt geen aanwijzingen te hebben dat de stem men gemanipuleerd zijn, maar wil het zekere voor het onzekere nemen. Laurens Kok Den Haag - CDA in een verklaring Hugo de Jonge, Mona Keijzer en Pieter Omtzigt in debat. foto anp best demonstreren' krijgt om stikstofverbin dingen uit te stoten die schadelijk zijn voor de natuur en boeren on evenredig veel moeten bijdragen aan verminde ring van de uitstoot. ,,De ontwikkelingen van de afgelopen dagen baren ons ernstige zor gen'', aldus Agractie. ,,We merken dat de emo tie bij boeren inmiddels zo hoog is opgelopen, dat de demonstraties niet zullen stoppen voor er een oplossing is.'' Die boodschap hebben ze ook overgebracht aan meerdere politieke par tijen en het ministerie van Landbouw. Volgens Agractie had de politie in Wijster moeten 'zoeken naar mogelijkhe den om de situatie te de- escaleren'. ,,Wij roepen politie en openbaar be stuur op hun verstand te gebruiken, vreedzame demonstraties niet te hinderen.'' DEN HAAG Boerenac- tiegroep Agractie ziet door het politieoptreden tegen demonstrerende boeren in Drenthe 'de kans op verdere escala tie de komende periode toenemen'. De organisa tie vindt het onterecht dat in meerdere provin cies een verbod is afge kondigd op demonstre ren met landbouwvoer tuigen. ,,Dit versterkt bij boeren het gevoel niet gehoord en geaccepteerd te wor den'', aldus Agractie. Vol gens de organisatie is actievoeren met trekkers wel geoorloofd 'omdat landbouwvoertuigen ge woon toegestaan zijn op de openbare weg'. De 57 boeren die giste ren in Wijster werden opgepakt, overtraden het verbod en blokkeer den de toegang tot af valverwerker Attero. Ze vinden dat dit soort be drijven te veel ruimte 090720 Bron: ANP, situatie tot 8 juli 18.00 Bij distributiecentra supermarkten Tijdelijke wegblokkades

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5