#nlstartom 3 ®#Aj 'We krijgen ook een sociale functie in de wijk, zoals vroeger de postbode die had' online: routemobiel.nl tr- ,,We groeien ontzettend hard en creëren waanzinnig veel nieuwe werkgelegenheid. Echte banen. We werken niet met arbeids migranten die in zomerhuisjes wonen, maar met mensen uit de buurt. Werken ook niet met zzp- achtige constructies. En dan komt er een vakbond die heel negatief over je spreekt, maar nog nooit bij je langs is geweest, ondanks uitnodigingen daarvoor. Wij heb ben als jong bedrijf nu een cao voor de e-commerce gemaakt, een groeiende bedrijfstak waar nog niets geregeld was. Deze cao willen we nu bedrijfstakbreed maken.'' „Stadsvervoer moet echt anders. We doen de bestellingen met dui zend wagentjes die op batterijen rijden. Maar tijdens ons 'melk boerrondje' nemen we nu ook spulletjes mee terug. Voor DHL nemen we bijvoorbeeld de retour pakketjes van Zalando mee en ook de lege capsules van Nespresso. Doordat we nu heel zichtbaar zijn, krijgt onze runner (boodschap- penbezorger, red.) ook een sociale functie in de wijk, zoals vroeger de postbode die had. Misschien wordt e-commerce wel de nieuwe sociale voelspriet. Misschien doen we zo toch iets aan een zaamheid.'' „Doordat we eigenlijk een soft- warebouwer zijn die boodschap pen aflevert, zijn we in staat om heel goed onze aan- en afvoer- keten in de gaten te houden. We investeren de komende tijd 100 miljoen euro in een hypermodern 'boodschappenverzamelcentrum' in Utrecht waardoor we voedsel- verspilling, een groot probleem voor de traditionele supermark ten, verder kunnen terugbrengen. Hier komt veel mechanisatie bij kijken die het proces efficiënter maakt. En wij hebben sinds het begin natuurlijk al geen last van klanten die in een avocado knij pen om te voelen of die wel rijp is, waardoor die avocado vervolgens beurs is.'' „Juist niet, er komen zeker dui zend banen in onze distributie centra bij en we nemen veel soft- wareontwikkelaars aan. Maar met robotisering maken we het werk makkelijk. Het gaat nu nog vrij manueel. Het sjouwen van kratten en het lopen van lange afstanden is overbodig. Processen die veel tijd kosten en niks toevoegen proberen we te automatiseren.'' ,,Het gedrag is inderdaad aan het veranderen. Zij geven via de app aan wat zij in de winkel willen hebben als ze iets missen, zodat wij dat kunnen toevoegen. Er worden de laatste weken veel meer biologische producten en vleesvervangers besteld.'' Muller staat abrupt op, loopt naar de keuken en komt terug met een doosje eieren om een andere ontwikkeling uit te leggen: local for local. ,,Lokaal is duurzamer en leidt tot minder voedselverspilling. Onze eerste lokale leverancier was Sambal Bert uit Amersfoort. We hebben inmiddels een eigen melk en een eigen eierenboerderij. Bakkerij Klaas Fuite uit Apeldoorn bakt in de nachtelijke uren ons brood, zodat wij vers brood heb ben voor de ochtendbestellingen. Heel veel mensen vinden lokaal leuker, fijner. Ze gunnen het de ondernemers. ,,De les van corona was ook nog eens dat er producten zijn die gevoelig zijn voor schokken in de aanvoerlijnen. Komen die tomaten uit Italië nog wel aan? Daar word je je meer bewust van en in ons land is er voldoende productie.'' Muller vindt de vraag wat groots, maar zegt volmondig 'ja': Den Haag kan hem altijd bellen. ,,Er is nu een resetmoment: mensen staan open voor een nieuwe aanpak. Moet ik wel elke dag op kantoor zitten? Zoomen werkt toch prima? Schiet niet in een kramp en ga mee met die flow, durf een paar stoere beslis singen te nemen. We moeten bijvoorbeeld van onnodige ver pakkingen af. We zijn een beetje doorgeschoten, lijkt het. De zorg is ook zo'n sector. Er werd altijd veel onder het hoofdstukje privacy afgeschoten, maar tijdens corona konden veel zaken opeens wél. Iets tegenhouden is altijd veel makke lijker dan iets nieuws opzetten. De laatste maanden hebben we ge zien hoeveel ondernemerschap en creativiteit Nederland heeft. Laten we op die golf verdergaan.'' op de 10 technici in Nederland is een vrouw. duizend metaal- bewer kers min der in 10 jaar tijd. GO donderdag 9 juli 2020 Je zet zwaar in op verduur zaming. PASPOORT Michiel Muller (55) studeerde economie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Na verschillende functies in het bedrijfsleven bouwde hij met oprichter Marc Schröder Tango uit, een keten van onbemande tankstations. Later startten zij ook de pechhulp Route Mobiel en de internet- huizenveiling Bieden en Wonen. In 2015 begon Muller met Joris Beckers en Frederik Nieuwenhuys aan Picnic. Michiel Muller is getrouwd en heeft drie kinderen. Zijn oudere broer Frans is ceo van Ahold Delhaize. Voedselverspilling bij super markten is een probleem. Robotten nemen toch werk weg? Consumenten kijken door de crisis bewuster naar voeding. Michiel Muller, werkgever van de nieuwe economie. Jij bent een verstoorder van vastgeroeste bedrijfstakken. Popel je niet om met jouw ken nis, ervaring en netwerk het land door deze crisis te sleuren? Sinds 2015 zit het aantal Nederlanders dat een baan heeft in de techniek weer licht in de lift, nadat het jarenlang was gedaald. ICT, het zal geen verrassing zijn, is de sterkst stijgende beroepsklasse in ons land; in 10 jaar tijd is het aantal banen in deze sector met meer dan 50 procent toegenomen. De techniek is in ons land wel nog altijd een over duidelijk mannenbolwerk: ruim 8 op de 10 werkenden in technische beroepen en ICT-beroepen is een man. In de zorg is het juist omgedraaid, daar is 8 op de 10 werkenden een vrouw. Ook het onderwijs (7 op de 10) is het domein van de vrouwen. Sommige beroepen in de techniek hebben het zwaar. Zo is het aantal timmer lieden in Nederland in 10 jaar tijd gedaald van 94.000 naar 85.000. De grootste daling is te zien onder metaalbewerkers en constructiewerkers (van 59.000 in 2009 naar 36.000 in 2019) en machinemonteurs (van 69.000 naar 53.000). Het aantal productie machinebedieners en assemblagemedewerkers in de fabriek steeg juist hard, met meer dan de helft. Het spectaculairst is de groei onder software- en applicatieontwikkelaars: van 163.000 werkenden in 2009 naar 261.000 in 2019.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55