3 dgn Den Bosch**** Politiebaas: eerst de feiten Hebben de boeren hun hand overspeeld met hun blokkades? Met de arrestaties gisteren in Drenthe is één ding duidelijk: het demonstratierecht van de boeren is vanaf nu beperkt. Burgemeesters zullen vaker een verbod op demonstreren met zwaar landbouwmaterieel verbieden. Het geduld raakt op. 4 PROTESTRECHT ZONDER TREKKERS 84.- ,,Ik baal van beschuldigingen die hard, meedogenloos en re gelmatig ongefundeerd overkomen. Ik mis dan het recht dat iedereen toekomt. Eerst de fei ten op een rij en dan A pas het oordeel. Er is momenteel sprake van trial by social media van collega's die vaak onder moei lijke omstandigheden hebben moeten werken. Sinds de tragische gebeurtenissen rond George Floyd in Amerika wordt steeds vaker een racistische kaart op ons optreden geplakt. Foto's en delen van film pjes leiden daarbij nogal eens te snel tot oordelen.'' Belemmerd Westerbeke, voormalig hoofdoffi cier van justitie en sinds 1 april de baas bij de Rotterdamse politie, geeft aan dat de dienders op straat zich in de uitoefening van hun vak daardoor belemmerd kunnen voe len. ,,Er wordt wel eens gedacht: 'Nou moet ik handelend optreden en dan sta ik morgen op Twitter of een of andere website'. Een arresta- tie en het toepassen van geweld ziet er niet altijd mooi uit; de beelden kunnen vervelend overkomen. Maar het zijn wel de agenten voor de samenleving die naar voren stappen in situaties die daar om vragen. Voor de veiligheid van an deren. Als je weet wat agenten alle maal naar hun hoofd krijgen. Ze worden uitgemaakt voor racist, ze worden met het gevaar op een co ronabesmetting bespuugd. Een agent kiest het vak omdat hij wat wil betekenen voor de samenleving en wordt dan zo weggezet. Er mag meer respect zijn." Oordeel Westerbeke benadrukt dat elke geweldstoe- passing van een dien der door een leidingge vende wordt beoor deeld. Eventueel buigt een onafhankelijke commissie zich er nog over. ,,Geef ons de kans de feiten op een rij te zetten en stel het oordeel uit. Maar al te vaak staan mensen op basis van een klein stukje film dat door een om stander op sociale media wordt ge post, klaar om mijn dienders aan de schandpaal te nagelen. Vaak wordt er gelijk ook een racistische kaart op geplakt. Dat is schadelijk voor ons imago en kan een belemmering zijn voor ons optreden. 'Blijf af van hulpverleners' was tot een tijdje ge leden hét credo, maar lijkt bijna omgeslagen. Wij willen een politie zijn die tussen de mensen staat, met een open houding, zonder vooroordelen. Ik accepteer geen valse beschuldigingen en verwijten richting mijn mensen.'' www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-9693 tow Eén van de gisteren aangehouden boeren liet gisteren vanuit de cel weten dat hij werkelijk 'geen idee' had waarom hij was gearresteerd. Dan heeft hij niet goed op gelet. De veiligheidsregio's van de drie noordelijke provincies hadden immers een verbod op demonstraties met tracto ren en andere landbouwmaterieel afge kondigd. Demonstratierechtexpert Berend Roorda van de Rijksuniversiteit Gronin gen denkt dat de boeren met hun blok kade van het afvalverwerkingsbedrijf in Wijster precies wisten wat ze deden. ,,Misschien was het een bewuste keuze om de regels te overtreden om zo aan dacht te genereren. Dat is wat demon stranten doorgaans willen. Ik weet ook dat er bij de boeren veel weerstand is te gen de besluiten van de voorzitters van de veiligheidsregio's. Mogelijk dat ze zich er daarom niets van aantrekken. Of ze willen op deze manier een proefproces uitlokken om de beperkingen ter discus sie te kunnen stellen.'' Hij is evenmin verbaasd dat er arresta ties werden verricht. Zo'n 25 boeren be landden in de politiecel. ,,Het je niet hou den aan een beperking is een strafbaar feit, zo staat dat in artikel 11 van de Wet openbare manifestaties. Dat is ook zo ge communiceerd door de voorzitters van de veiligheidsregio's; het staat expliciet ver meld in het besluit.'' De boeren wisten wat de gevolgen zouden kunnen zijn. Afgepakt Actievoerende boeren roepen nu om het hardst dat hun demonstratierecht, hun grondrecht wordt afgepakt. ,,Dat is niet zo. Er is een verbod op demonstreren met landbouwvoertuigen. Alle andere vor men van protest zijn toegestaan. Ze mo gen gewoon met de auto, de fiets of de trein naar de protestlocatie komen. Het is net als de vrijheid van meningsuiting. Dat is ook een grondrecht, maar dat bete kent niet dat je alles maar mag roepen. De overheid mag zich er van tevoren niet NIJMEGEN Voor moor: 5 dagen Sauerland 3 dgn Groningendiner O donderdag 9 juli 2020 GO Agenten op social media 'te snel afgeslacht' Er moet een eind komen aan het veroordelen van agenten op basis van videofilmpjes van ar restaties. Dat zegt de Rotter damse politiechef Fred Wester- beke (foto). Hij is het zat dat zijn mensen op sociale media wor den afgeslacht, zonder dat voor buitenstaanders de toedracht van de aanhouding duidelijk is. Sander Sonnemans Rotterdam Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Boeren mogen Ton Voermans Wijster M Protesterende boeren mogen Nijme gen niet in en worden met hun trekkers naar een bedrijventerrein geleid. In Assen verzamelen actievoerders zich voor het politiebureau. In Zeeland staan ze in de polder. foto's stellingwerf, pronews, rabb Ontdek Den Bosch; proef een Bossche Bol en bewonder de Sint-Janskathedraal 2 nachten in 4* Mövenpick 's Hertogenbosch (8,3) 2 keer uitgebreid ontbijt, gratis wifi en drankje Gratis parkeren bij het hotel t.w.v. 12,50 per dag Kosteloos annuleren tot 1 dag voor aankomst! ibis Styles Amsberg Sauerland (8/4) 3* Hotel Schimmelpenninck Huys (8,1) 4 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m dec. lx diner (hoofdgerecht) Verblijf in hartje centrum M w*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4