II 'Groetjes en bedankt voor de compensatie' 5 MIDDELBURG PLAN VOOR WONINGEN Vijftien jaar na het drama gaat het er dan eindelijk toch van komen: op de bouwput waar ooit het nieuwe theater van Middelburg had moeten komen, worden 34 appartementen en vijf huizen gebouwd. donderdag 9 juli 2020 Maurits Sep Middelburg Er groeit alweer een ge neratie Middelburgers op die niet anders weet dan dat er op de hoek van de Zuidsingel en de Korte Noordstraat een grasveld ligt met picknickbanken en speel toestellen - onwetend van wat daaronder ligt en wat aan die rus tige plek voor een ellende vooraf is gegaan. De bouwput werd in 2003 uitge graven. In 2005 begonnen huizen eromheen te verzakken en dreig den de damwanden in te storten. Dat werd ternauwernood voorko men door er eerst water in te spui ten, daarna onder water beton te storten en de betonnen bak uitein delijk - in 2014 - leeg te pompen en te vullen met zand en gras. In 2006 al verkreeg bouwbedrijf Heijmans de bouwput, met de mogelijkheid er appartementen op te bouwen. Door de bouwcrisis en een lange serie gerechtelijke pro cedures gebeurde er jarenlang niks. Begin vorig jaar pas maakte de rechter de weg definitief vrij Schetsontwerp voor woningbouw op de plek van de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg. Links de watertoren, rechts de Herengracht en midden, op de hoek van de Zuidsingel en de Korte Noordstraat één van de appartementencomplexen. artits impression heijmans vastgoed voor woningbouw en begon Heij- mans aan het uitwerken van een concreet bouwplan. Het eerste schetsontwerp is klaar. ,,Het wordt één plan, met ver schillende delen, die aansluiten bij de bebouwing eromheen", vertelt Patrick Werther, eindverantwoor delijke bij Heijmans voor het pro ject. ,,Bovendien tonen we respect voor de stad door rekening te hou den met twee historische punten en de zichtlijnen tussen die twee: de watertoren en de Lange Jan." Op de hoek van de Zuidsingel en de Korte Noordstraat komt het hoogste appartementenblok, van zeventien meter hoog (het maxi maal toegestane). Daarmee wil Heijmans de oude entree via de Korte Noordstraat naar de binnen stad herstellen. Tussen dat appar- Er heeft jaren water en zand in gestaan, dus we weten niet wat nu de kwaliteit van de bak is - Shawn Leeflang, Heijmans tementencomplex en de be staande huizen in de Korte Noord straat komen vijf woningen, die een stuk lager zijn, elf tot dertien meter. Op de hoek van de Zuidsin gel en de Koningstraat komt ook een appartementencomplex, dat begint op zeventien meter hoogte en loopt aan de zijde van de Ko ningstraat af naar dertien meter. In al die jaren dat over nieuw bouw werd gespeculeerd, klonk vaak de opmerking: de fundering ligt er al. Immers, onder die dikke laag zand ligt nog altijd die beton nen bak voor de parkeerkelder on der het beoogde theater. Toch ligt het zo simpel niet, stelt Heijmans. Sterker nog: die oude bak blijft wel liggen, maar zal niet worden ge bruikt. Weghalen? ,,Er heeft jaren water en zand in gestaan, dus we weten niet wat nu de kwaliteit van de bak is. Hij zou de nieuwe bebouwing best kun nen dragen, maar we kunnen niet garanderen dat we het goed en veilig kunnen afwerken. Dus nee, hergebruiken doen we hem niet", zegt Shawn Leeflang van Heij- mans Vastgoed. Weghalen dan? ,,Ook niet. Dat zou zo veel ver keersbewegingen veroorzaken met vrachtwagens die af en aan rijden, dat willen we vanwege de veiligheid ook niet." Nee, er zal zand in de bak blijven liggen en deze week worden on derzoeken hervat om te bekijken wat de draagkracht van het zand is om daarop een nieuwe betonnen bak te maken. Daarin komt dan een parkeerkelder voor 71 auto's, alleen te gebruiken door de toe komstige bewoners en hun visite. De gemeenteraad moet nog een besluit nemen over het project, dat de komende maanden definitief vorm moet krijgen. Als alles mee zit, kan de spa medio 2022 de grond in en kunnen de bewoners er een jaar later intrekken. Dank, dank, dank voor het com pensatiepakket, binnen drie maanden rond en dat in corona- tijd. De gemeenteraad van Vlis- singen is niet helemaal ingeno men met de extra beveiligde strafinrichting met bijbehorend justitieel kenniscentrum, daar heeft toch niemand om ge vraagd, maar het zal wel loslo pen, was de teneur in de verga dering gisteravond. Claudia Sondervan Vlissingen Coen Bertijn had al een ansicht kaart klaar voor staatssecretaris Barbara Visser van Defensie: ,,Groetjes uit Vlissingen en bedankt voor de compensatie." Tevreden- heid overheerste, al had het samen stellen van het pakket wat publie- ker gekund, vonden onder meer PvdA, POV en 50Plus. De SP wil het akkoord niet ondertekenen, zei Sjaak Rijkse. „Vanwege de streek van staatssecretaris Visser." De SP vindt de EBI als voorziening in Zee land eerder passen in het rijtje kerncentrale en vervuilende indu strie waar de provincie ook mee is opgezadeld. Het pakket is realis tisch, maar niet ruimhartig, vond Rijkse. Er zitten nogal wat sigaren uit eigen doos in het pakket, stelde hij. Voor de rechter Kris van Wezel (50Plus) vond dat de imagoschade van Vlissingen werd ondergesneeuwd in een 're- gionaal verhaal'. Hij miste steun voor cultuur, sport en welzijn en iets voor een ziekenhuis en had 'de We waren een eenheid in onze woede, laten we ook een eenheid zijn in onze positiviteit -Lilian Janse, SGP dertig miljoen voor het Schelde- kwartier' nog wel eens terug willen zien. Maar hij stemde wel in. Dat deed ook de POV, die nog twee voorstellen had liggen om als nog de staat voor de rechter te bren gen om de contractbreuk rond de marinierskazerne en om de EBI maar ergens anders in Zeeland on der te brengen. ,,De burgemeester van Vught heeft een veiligheidsris- cozone rond de EBI ingesteld met grote gevolgen voor de omgeving. Moeten we die toestanden naar Zeeland halen?", zei Ruud Kleef man. Al snel was duidelijk dat de POV geen medestanders had in de raad. Procederen duurt jaren en vooruit kijken was het devies. ,,We waren een eenheid in onze woede, laten we ook een eenheid zijn in positiviteit. Dat is het belangrijk ste," vond Lilian Janse (SGP). De zorgen die diverse raadsfrac ties uitten over het doorgaan op korte termijn van het compensatie- pakket van 650 miljoen euro en 1000 banen werden door wethou der Albert Vader gesust: er wordt goed gekeken naar de EBI in Vught hoe het wel of niet moet en het hele college bewaakt de voortgang van de beloofde projecten. Coffeeshops In de vergadering van vandaag wordt de beknopte, want door de coronacrisis financieel nog zeer on zekere voorjaarsnota behandeld en komen de moties van de diverse partijen over het vrijgeven van de coffeeshops aan buitenstaanders en de verplaatsing ervan buiten het stadscentrum aan bod. Dat wordt de laatste vergadering van de gemeenteraad voor het zo merreces. Bouwput wordt dan toch bebouwd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37