s? Tractor niet als tank gebruiken EPZ boekt lichte winst met kerncentrale Extra ambulance redt honden uit hete auto's Turks gehakt? 2 WERKBEZOEK CORONACRISIS Koningin Maxima verrast Zeeuwse ondernemers met een werkbezoek om te horen hoe zij met de coronacrisis omgaan. 'Dat is nog eens wat anders dan een groepje Europarlementariërs.' Commentaar Op advies van de politie heeft landbouwminister Carola Schouten gisteren haar werkbezoek aan Zeeland afge broken. Zij werd in Kamperland opgewacht door enkele tientallen boeren met trekkers. Die wilden met haar in gesprek over de maatregel om vanaf 1 september vier maanden lang te verbieden dat koeien worden bijgevoerd met eiwitrijk kracht voer. Zo kan de stikstofuitstoot worden beperkt, wat nodig is om huizen te bouwen en wegen aan te leggen. De protesten van de boeren houden al een week aan. Bij tal van politiebureaus hebben ze tegen de minister aangifte ge daan wegens dierenmishandeling. Dat is misschien nog ludiek, maar dinsdagavond doken 150 actievoerende boeren met grote tractoren op bij het Nijmeegse huis van Johan Vollen broek, de voorzitter van de milieu-organisatie die tot aan het Europese Hof het stikstofbeleid van de Nederlandse regering aanvocht. In hun ogen één van de veroorzakers van alle el lende. Ze wilden even laten zien dat ze weten waar hij woont. Dergelijke acties, vaak geïnitieerd door het niet bepaald ge matigde Farmers Defence Force, doen de boeren geen goed. Ze verliezen de sympathie van steeds meer Nederlanders. De actievoerders in Kamperland zullen best goede bedoelingen hebben gehad, maar het kan ze niet verbazen dat de autoritei ten het zekere voor het onzekere namen. Dat hebben ze te danken aan hun collega's die hun tractor gebruiken als tank. De boer die iets wil bereiken, kan zijn trekker beter thuis laten. De boeren verliezen door hun tractoracties de sympathie van steeds meer Nederlanders BORSSELE EPZ, exploitant van de kerncentrale in Borssele, heeft vorig jaar een winst van 5,6 miljoen euro geboekt. Dat staat in het net verschenen jaarslag 2019 van de stroomprodu- cent, die naast de kerncentrale ook energie produceert met zeven windmolens en een zonneweide op het voormalige kolenpark bij EPZ. De 60.000 zonnepanelen leve ren elektriciteit voor zo'n 7000 huishoudens. EPZ overweegt om er ook een aantal windmolens naast te zetten. De winst van EPZ ligt lager dan in de voorgaande twee jaren, toen nog 9,1 (2017) en 10,3 miljoen (2018) euro profijt werd behaald. Dat komt mede door 20 miljoen euro aan in vesteringen in de kerncentrale en de aanleg van de zonneweide. De resultaten van EPZ zeggen niet zo heel veel, omdat de financiële risi- ALMANAK co's van onder meer de kerncen trale bij de aandeelhouders PZEM en Energy Resources Holding (het vroegere Essent) liggen. Zij betalen EPZ een vergoeding voor de ener gieproductie, noodzakelijke inves teringen in nucleaire veiligheid en De winst ligt lager dan in de voorgaande twee jaren de jaarlijkse storting in het fonds voor ontmanteling van de kerncen trale. Momenteel zit er ruim 290 mil joen euro in het ontmantelings fonds. Dat moet tot eind 2033, voor alsnog de sluitingsdatum, door groeien naar een kleine 700 miljoen euro. De Vlissinger vindt niets zo leuk dan tijdens de vakanties wat woordjes op te pikken en daar goede sier mee te maken. Vorig jaar was hij in Turkije. Hij zou wel spaghetti maken. Het Turkse woord voor gehakt had hij opgezocht. Het was iets met IYI erin. Opgewekt toog hij naar de slager. IYI, wees hij naar het gehakt? Wat de slager zei, ver stond hij niet, maar diens ge laatsuitdrukking sprak boekde len. IYI was in ieder geval niet het Turkse woord voor gehakt. Dat begreep hij wel. Het woor denboek gaf duidelijkheid: IYI is Turks voor goed. Boeren op cursus vogels spotten Tv-chef kookt in Hotel Smits Topchef en tv-kok Job Pattinasarany neemt zon dag de keuken van Hotel Smits in Wemeldinge over. Via Facebook en Insta- gram kan iedereen mee kijken. Het bekende hotel en eetcafé werd bijna een halve eeuw gerund door de familie Wisse. Dit voor jaar namen drie jonge mensen het bedrijf over. Die willen een frisse wind door de zaak laten waaien en hebben daarom het team van 24Kitchen uitge nodigd. Het diner dat Pat tinasarany maakt, wordt op het terras geserveerd. Alle 36 plaatsen zijn al ge reserveerd. RENESSE Gratis bus gaat weer pendelen Want dat dachten ze, de onder nemers, dat ze een club Euro parlementariërs op bezoek zou den krijgen. De provincie had André Kort van Klimbos Zeeuwse Helden in Westen- schouwen en Gabriël Cop- poolse van camping Ons Buiten in Oostkapelle vriendelijk ge vraagd de Europese delegatie te ontvangen. Maar tot hun ver rassing verschenen er gisteren geen politici in donkerblauwe pakken of dito mantelpakjes uit Brussel, maar een koningin uit Den Haag in een knalgeel broekpak. Koning Willem-Alexander en koningin Maxima willen sinds het uitbreken van de coro nacrisis uit de eerste hand ver nemen wat de gevolgen zijn voor instellingen, organisaties, bedrijfstakken en regio's van alle maatregelen. Om antwoor den fris van de lever te krijgen - en om een toestroom van nieuwsgierigen te voorkomen - worden de werkbezoeken niet van tevoren aangekondigd. De koningin arriveerde even Een dierenambulance rijdt deze zo mer speciaal op Walcheren op zoek naar honden in te hete auto's. Stich ting Dierenwelzijn Walcheren krijgt daar een tweede auto voor te leen van stichting Dierenlot. De wagen is sinds gisteren be schikbaar. De Walcherse dieren- hulporganisatie mag de ambulance tot eind september gebruiken. Die wordt op warme dagen ingezet om te surveilleren op parkeerplaatsen bij strandovergangen, campings en winkels. ,,We hebben gemerkt dat het op zomerse dagen lastig is om bijvoorbeeld vanuit Westkapelle op tijd bij een melding in Vlissingen te zijn met alle verkeersdrukte", zegt Jolanda Lichtenberg van Dieren welzijn Walcheren. De organisatie, bekend van de dierenvoedselbank, rijdt sinds april dit jaar met een dierenambulance die in bruikleen is van stichting Dierenlot. De wagen wordt ingezet op heel Walcheren, maar is hier naar toe gehaald omdat de Dieren bescherming vorig jaar besloot niet meer te reageren op oproepen uit Vlissingen omdat de gemeente geen subsidie wil geven. Dieren welzijn Walcheren krijgt ook geen subsidie maar draait op giften en vrijwilligers. Vrijwillige chauffeurs voor de ambulances zijn welkom. donderdag 9 juli 2020 Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Boeren die aan agrarisch natuurbeheer doen krijgen een cursus vogels herken nen. Zo hoopt Polderna- tuur Zeeland, de schakel tussen boeren en provin cie, de effecten van het agrarisch natuurbeheer te kunnen blijven meten. Het tellen van de vogels ge beurde tot nu toe door vo gelwerkgroepen. Omdat dit door corona stil is komen te liggen, is het be langrijk dat boeren zelf helpen met het tellen van de boerenlandvogels. In middels is hiervoor een app ontwikkeld en worden cursussen gegeven. De provincie ondersteunt dit initiatief met een subsidie van bijna 30.000 euro. WEMELDINGE De gratis pendeldienst tussen het transferium in Renesse en de stran den wordt zaterdag her vat. De meeste bussen stonden stil in verband met de coronamaatre gelen. Na de recente versoepeling van de re gels stromen de cam pings weer vol en neemt dus ook de behoefte aan de busverbinding tussen het dorp en de stranden weer toe, aldus burge meester en wethouders. De pendeldienst wordt na het eerdere faillisse ment van TCR uitge voerd door de Zierik- zeese busmaatschappij Van Oeveren. Niet de EU, Maxima! Theo Giele foto's Lex de Meester Oostkapelle/ Westenschouwen Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34