PRISON island K voor bijzondere vergadering Rupsje Nooitgenoeg wil er nog een cadeautje bij, nu van 450 miljoen euro Opinie Frans Dingemanse i m MIDDELBURG Het comité Zeeland Tolvrij had er gisteravond wel een retourtje door de Westerscheldetunnel voor over om te vergaderen op een aparte locatie. Dat uitgerekend op het parkeerterrein voor Studio A58 in Middelburg stoeltjes werden uitgeklapt, was een duidelijk signaal. In die zaal vergaderen vandaag en morgen namelijk Provinciale Staten. Het comité Zeeland Tolvrij hoopt dat de Zeeuwse volksvertegenwoordigers alsnog besluiten dat afschaffing van de tol in de Westerscheldetunnel ook hoort in het pakket van maatregelen waarmee het Rijk Zeeland compenseert voor het mislopen van de marinierskazerne. 9 s - r ir - Het wordt vanavond een bijzon dere vergadering op een bij zondere locatie. De 39 Staten leden en het vijfkoppige provincie bestuur debatteren voor het eerst in Studio A58 in Middelburg, omdat de Statenzaal te klein is om iedereen te bergen als er anderhalve meter af stand moet worden gehouden. En het gaat over de belangrijkste onder werpen van de laatste jaren: de com pensatie voor het mislopen van de marinierskazerne en de tol in de Westerscheldetunnel. Mede doordat België tijdens de co ronacrisis de grens sloot, werd vooral in Zeeuws-Vlaanderen nog eens pijnlijk duidelijk dat er één regio in Nederland is waarvoor je moet beta len als je er in of er uit wil. Het is niet onlogisch dat de afgelopen maanden geprobeerd is dat recht te zetten in het compensatiepakket dat onder lei ding van oud-werkgeversvoorzitter Bernard Wientjes bij elkaar is ge sprokkeld. Weliswaar zou de mari nierskazerne vooral een economi sche impuls voor Vlissingen beteke nen, maar er werd duidelijk ook ge zocht naar compenserende maatre gelen waar heel Zeeland beter van moet worden. En natuurlijk gaat de provincie er economisch op vooruit als de tol wordt afgeschaft. Geen blanco cheque Van meet af aan heeft Wientjes ge waarschuwd dat met het afschaffen van de tol het grootste deel van het beschikbare compensatiegeld zou zijn opgesoupeerd. Dat het Rijk Zee- land ruimhartig wilde compenseren, betekende niet dat er een blanco cheque klaarlag. Jaloers Over het uitonderhandelde pakket met onder meer gevangenis, recht bank, Delta kenniscentrum, huisart senopleiding en betere spoorverbin dingen kan worden getwist - en dat zal vandaag ook gebeuren - maar het is moeilijk vol te houden dat de mari nierskazerne de regio of zelfs alleen Vlissingen meer zou hebben opgele verd. Nu er een pakket ligt waarop veel provincies jaloers kunnen zijn, is het gevaarlijk om te vragen de onderhan delingen te heropenen, zoals het co mité Zeeland Tolvrij doet en in na volging daarvan Forum voor Demo cratie. Het eerste wat de staatssecre- taris aan de andere kant van de tafel zou opmerken is: 'Oké Zeeland, als jullie dit echt willen, zeg dan maar welke maatregelen jullie uit het pak ket schrappen.' Want opnieuw on derhandelen betekent dat alles weer op tafel ligt. Je kunt niet eenzijdig, als een rupsje Nooitgenoeg, nog een ca deautje van 450 miljoen euro erbij vragen. Worden onderhandelingen heropend? Behalve het voorstel van Forum komt er ook een motie van de PvdA om los van het compensatiepakket in Den Haag te blijven ijveren voor afschaf fing van de tol. Nu al is zeker dat dit voorstel zo veel steun zal krijgen, dat daarmee ook het antwoord is gege ven op de vraag of de onderhandelin gen worden heropend. Nee. snijdt en verzamelt al veertig jaar Zeeuwse paeremessen It donderdag 9 juli 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Tol betaald j Kijk op de site bij /video Ernst Jan Rozendaal Je moet maar dur ven. Een akkoord afsluiten over 650 miljoen euro aan compensatie voor Zeeland en dan een week later te rugkomen met de vraag of er nog 450 miljoen euro bij kan om de Wes- terscheldetunnel tolvrij te maken. Dat voorstel gaat het niet halen. Middelburg ZEELAND10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33