Onsterfelijke helden zijn bloedstollend saai Wat er gebeurt als je vader in een vrouw verandert Sloebers met veerkracht in sociale en komische satire 29 Wr THE OLD GUARD - mijn bedrijf niet opgericht om mezelf betere rollen te gunnen", verklaarde Theron in 2003 toen zij Denver and Delilah oprichtte. „Ik ge bruik wel mijn naam om bepaalde films van de grond te krijgen, maar mijn belangrijkste drijfveer is dat ik verhalen wil verfilmen die ik belangrijk vind." Theron wil ook zoveel mogelijk vrou wen bij haar films inschakelen. „Vooral achter de camera vind ik het belangrijk om vrouwen een kans te geven. Er zijn voldoende talenten beschikbaar met wie ik graag werk en in wie ik alle ver trouwen in heb." Een voorbeeld is haar nieuwe film The Old Guard, die zij voor Netflix produceerde en waarvoor zij een vrouwelijke regisseur koos, Gina Prince-Bythewood. Zij maakte in 2000 furore met de bekroonde film Love Basketball. Theron heeft goede ervaringen met vrouwelijk regisseurs. In 2003 maakte zij onder regie van Patty Jenkins (de maakster van de Wonder Woman-films) Monster, over een seriemoordenares. Het leverde haar een Oscar op als beste actrice. Sindsdien heeft Theron met haar bedrijf wisselend succes gehad. De Net- flix-film Murder Mystery uit 2019 (met Jennifer Aniston) werd niet bepaald jui chend ontvangen. De bioscoopfilm Tully (2018), over een overspannen huisvrouw met drie kinderen, flopte in de biosco- pen. Hetzelfde lot onderging Long Shot (2019), waarin zij een vrouwelijke presidentskandi daat speelt. ,,Maar het zijn wel films die nor maal gesproken lastig te financieren zijn", motiveert Theron. De actrice deinst er ook niet voor terug om actiefilms te produceren. Ze etaleerde haar vechtkunsten al in Atomic Blonde (2017) en Mad Max: Fury Road (2018) en nu in The Old Guard. Onlangs zei Theron daarover: ,,Ik heb geen feministische agenda bij het kiezen van dit soort rollen. Ik vind het veel belangrijker om in mijn films authentiek over te komen. En als ik zelf produceer, vergroot ik mijn invloed op dit soort rollen.'' Seksisme Theron is niet de enige actrice die het heft in eigen handen heeft genomen. Ook collega's als Reese Witherspoon, Drew Barrymore, Eli zabeth Banks, Eva Longoria, Margot Robbie, Natalie Portman, Salma Hayek en Sandra Bul lock hebben de stap gewaagd. Een van de redenen waarom zoveel vrou wen zelf macht proberen te krijgen in Holly wood zijn de effecten van de MeToobeweging en het gedrag van producent Harvey Wein- stein. Als zij zelf de touwtjes in handen heb ben, kunnen zij seksisme voor en achter de camera uitbannen. Reese Witherspoon, die met haar eigen onderneming Pacific Standard films en tv-se ries produceerde als Gone Girl en Big Little Lies, haalde bij de lancering van haar productiebu reau haar moeder aan. ,,Zij zei vaak: 'Als je iets voor elkaar wil krijgen, kun je het beter zelf doen.' Dat heb ik altijd goed in mijn oren ge knoopt." A Perfectly Normal Family La Odisea Door de Engelse titel van deze Deense film, A Perfectly Normal Family, lijkt het alsof alles dik in orde is in het gezin (vader, moe der, twee kinderen) van de 11-ja- rige Emma. Totdat zij de bood schap krijgt dat haar pappa eigen lijk als vrouw door het leven wil gaan en de daarbij behorende operaties ook laat uitvoeren, waardoor hij van Thomas in Ag- nete verandert. Hoe gaat een kind, dat midden in het leven staat, daarmee om? Regisseur Maylou Reymann weet waarover zij filmt. Zij maakte in haar jeugd hetzelfde mee als Emma. Haar normale ge zin was op een dag niet zo alle daags meer. A Perfectly Normal Fa mily toont de veranderingen in het gezin zonder een spoor van sensatiezucht. Emma heeft meer moeite met de geslachtsverande ring dan haar zes jaar oudere zus. Zij lijdt eronder, schaamt zich zelfs voor haar vader, maar legt zich geleidelijk aan toch neer bij zijn beslissing. Dit Deense drama is luchtig, subtiel en bij vlagen zelfs geestig van toon. Een film die een voorbeeldfunctie kan zijn voor gezinnen die hetzelfde mee maken. - A.Z. Hoe heftig een geldcrisis in het leven van gewone mensen kan ingrijpen, blijkt uit de Argen tijnse speelfilm La Odisea. Een ex- voetballer (Ricardo Darin) die ooit een belangrijk doelpunt scoorde en sindsdien een stand beeld heeft in zijn geboortedorp, bedenkt een plan om met zijn dorpsgenoten een collectief be- drijf op te richten. De betrokke nen stallen hun zuurverdiende geld bij een bank die de volgende dag failliet gaat. Weg geld, zo lijkt het. La Odisea is een film vol sloe bers met veerkracht. De sociale satire laat zien hoe de gedupeer den het er niet bij laten zitten. Zij sporen de verdwenen bankmana- ger op die vermoedelijk hun geld in eigen zak heeft gestoken. De film over gerechtvaardigde wraak is niet helemaal bitter van toon. Er valt genoeg te lachen over de kolderieke kuren van de bewoners. - A.Z. donderdag 9 juli 2020 ACTIEFILM Regie: Gina Prince-Bythewood. Hoofdrollen: Charlize Theron, Matt hias Schoenaerts en Marwan Kenzari. Te zien op Netflix Hoe spannend is het als de hoofdperso nen in een actiefilm onsterfelijk zijn en na elke fataal lijkende schotwond weer fris en vrolijk opstaan? Dat is het uit gangspunt van de stripverfilming The Old Guard waarin vier (later komt er nog een vijfde bij) strijders al eeuwenlang van de ene naar de andere calamiteit reizen om kwade elementen te elimine ren. Marwan Kenzari, Matthias Schoen aerts, Charlize Theron, Luca Mari- nelli en Kiki Layne. foto netflix Charlize Theron speelt de leider Andy, die de keuzes maakt voor haar onaan tastbare lotgenoten, onder wie Marwan Kenzari en Matthias Schoenaerts. Hun acties zijn niet onopgemerkt gebleven. Een miljardair met een farmaceutisch bedrijf wil het geheim van het dna van deze onverwoestbare vechtersbazen achterhalen en kidnapt een aantal van hen om medische experimenten uit te voeren. Dat leidt het spannendste gedeelte van The Old Guard in. Opmerkelijk voor dit actiegenre is dat Kenzari een homo- erotische relatie heeft met een van zijn medestrijders. Voor het overige biedt deze film weinig verrassingen, maar wel veel vergezochte plotwendingen en woeste vechtscènes, waarin vooral Theron de beste momenten voor zich zelf opeist. Maar zij is dan ook een van de producenten. - A. Z. ■4 Charlize Theron als Andy in The Old Guard. FOTO AIMEE SPINKS/NETFLIX DRAMA Regie: Malou Reymann. Hoofd rollen: Kaya Toft Loholt, Mikkel Boe F0lsgaard, Hadewych Minis. Pappa Thomas wordt Agnete, een rol van Mikkel Boe F0ls- gaard. foto nordisk film production DRAMA Regie: Sebastian Borensztein. Hoofdrollen: Ricardo Darin en Chino Darin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29