Kritiek op keuze voor Jort Kelder MEDIA CULTUUR 27 als gespreksleider keer met mijn vader was zo bijzon der: de tranen biggelden over onze wangen bij het You'll never walk alone." is ,,De kampioenschaps wedstrijd van Heracles in 2005. Ik ben van oorsprong een Almeloër dus Heracles is mijn club. Heracles moest een punt halen en dat deden ze ook. Op het moment dat dat gebeurde, dacht ik aan mijn vader, met wie ik ooit op de tribune zat bij Heracles, hoe hij het zou hebben gevonden dat zijn club zou promoveren naar de Eredivisie. Ik kan me goed herinne ren dat vijf minuten voor het eind signaal het voltallige bestuur van FC Twente, dat als goede gewoonte bij de buurman was uitgenodigd, op stapte om het stadion te verlaten. Ze waren kennelijk niet van plan de wedstrijd uit te zitten en een eventu ele felicitatie uit te doen.'' Het sportmoment op televisie Het jeugdfragment DIONE de graaff ,,De Elfsteden tochten van 1985 en '86, daar ben ik bij geweest én ik heb het op televisie gezien. We hadden, zeker bij die eer ste tocht, geen idee wat er ging ge beuren. Ik was bij mijn opa en oma in Irnsum. Daar keken we 's morgens naar de start en halverwege de dag stapten we in de auto en reden we naar verschillende plekken langs het parcours. En daarna weer terug om televisie te kijken. Dat vroege op staan.ik ben sowieso heel erg van het 's nachts naar sport kijken. Dat voelt heel erg alsof die dan van jou is. Niemand belt, je hoeft niets te doen, het is rustig. Een heerlijk gevoel. Spannend. Alsof je als kind langer mocht opblijven, of als je uit bed mag, zoals met Oud en Nieuw voor het vuurwerk om twaalf uur.'' S ,,1974, de bokswed strijd tussen Muhammad Ali en George Foreman, ook wel The Rumble in the Jungle genoemd. In Kinshasa, Zaïre. Iedereen zei tegen Ali: 'Doe het niet, ga niet boksen tegen Foreman'. Die had zijn tegenstanders in de eer ste of heel soms in tweede ronde knock-out geslagen. Mensen waren bang dat de mythe rond Ali aan gru- zelementen ging. Ali deed het wel en won na een magistraal gevecht. Er zijn weinig momenten in mijn sport leven geweest dat ik gelukkiger was dan toen. Muhammad Ali is voor mij de meest bijzondere sportmens aller tijden. Hij ontsteeg het boksen. Was de eerste rapper, voorspelde in dicht vorm in welke ronde hij zijn tegen stander knock-out zou slaan. En deed dat. Hij was geestig, brutaal, en hoe hij bewoog, schitterend! Zo'n groot lichaam en dan toch dansen als een vlinder.'' Waar ze zelf bij waren DIONE DE graaff ,,Ik ben een Liverpool-supporter. En de eerste keer dat ik op Anfield was, zal ik nooit vergeten. Het was in 1995 - veel te laat eigenlijk - de play-offwed- strijd van Nederland tegen Ierland voor het EK in Engeland. Het was weliswaar niet voor Liverpool, maar ik proefde daar wel de sfeer waar ie dereen in mijn omgeving het over had gehad. Het was alles ineen: én het stadion, én de spanning, want Nederland moest zich kwalificeren, én het was mijn eerste ervaring met de Ieren als voetbalsupporters. Dat was allemaal zo lief en schattig. Ik ben daarna vaak bij Liverpool ge weest. Jarenlang wel een of meerdere keren tijdens het seizoen. De eerste Tranen biggelden over onze wangen bij het You'll never walk alone GRAAFF ,,De 20 kilometer snelwandelen tijdens de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. De Aus tralische Jane Saville liep een thuis wedstrijd. Ze liep voorop, was bijna bij de finish, kwam al bij het stadion voor de laatste meters toen een jury lid de baan opschoot en haar een rode kaart voorhield. Sta je dus op het punt olympisch kampioen te worden. Nota bene in je eigen stad. Word je gediskwalificeerd na een aantal waarschuwingen, omdat je beide voeten kennelijk niet aan de grond houdt. Je denkt: 'Dit kan niet, dit mag niet gebeuren', maar het ge beurde. En ook dat hoort bij sport. De beelden van de ontroostbare Jane, het commentaar van Theo Reitsma, ik krijg nu weer kippenvel als ik het vertel.'' TOM EGBERS ,,De WK- finale van 1966 tussen En geland en West-Duits- land. Mijn vroegste En gelse herinnering. Ik zat voor de tele visie. Waar? Op dit adres: School straat 86 in Almelo. Daar woonden mijn grootouders waar ik logeerde omdat mijn ouders een reis aan het maken waren. Ik keek die finale al leen, mijn grootouders waren aan het werk. Ik weet nog hoe de bank voelde waar ik zat. Hoe de zon scheen. Hoe in de rust de guards over het veld lie pen, die mannen met die beremut- sen. Het waren zwart-witbeelden, maar ik rook gewoon dat ze rode uni forms droegen. Mijn moeder was En gels, dus je kunt raden voor wie ik was. Eigenlijk was alles schitterend aan die finale. Het geweldige stadion, het grasveld van Wembley, het zin gen van de Engelse supporters, het dramatische scoreverloop met de late gelijkmaker van de Duitsers en het controversiële doelpunt van Geoff Hurst die 3-2 maakte, waarna het nog 4-2 werd en Engeland wereldkampi oen werd. Na die wedstrijd ging ik naar het schoolpleintje om te voet ballen. Ik weet nog heel goed dat ik Geoff Hurst wilde zijn.'' Kelder presenteert een speciale aflevering van de discussieshow De Stelling van Nederland. Daarin moeten volgens de NPO alle kanten van het racismedebat uitgebreid worden belicht. Het Black Renaissance Collec tief, bestaande uit onder meer kritische denkers, kunstenaars, filosofen en activisten vinden Kelder onder meer niet objectief genoeg. Het collectief, opgericht door Grace Ndjako en Antoin Deul, oud-directeur van het Na tionaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee), was één van de deel nemende organisaties van het 21 Maart Comité, dat jaarlijks de- Het is een absurde keuze voor Kelder monstreert tegen racisme en discriminatie. In een open brief aan NPO-bestuursvoorzitter Shula Rijxman stellen zij dat de NPO met de 'absurde keuze' van Kelder als gespreksleider 'het onderwerp niet serieus neemt' en wijzen erop dat Kelder 'sym pathiseert met het Forum voor Democratie' en in het verleden regelmatig vermeend racisti sche opmerkingen heeft ge maakt. De NPO laat in een reac tie weten: ,,Kritiek op de keuze voor een presentator mag, maar Jort Kelder heeft tijdens eerdere edities van dit Avrotros-pro- gramma onmiskenbaar laten zien een kundig debatleider te zijn, waarbij ruimte is voor alle geluiden. Juist nu moeten we het gesprek met elkaar aan gaan.'' Ook Avrotros stelt dat Jort Kelder 'zich in eerdere edi ties heeft be wezen als een vak kundig de batleider'. donderdag 9 juli 2020 GO Sportzomer Dennis Jansen 44 —Dione de Graaff NOS Mijn Sportzomer, vanaf za terdag 11 juli op NPO 1 om 22.10 uur. De broers Tom en Youp van 't Hek trappen af. Op 18 juli zijn vader Jan Mulder en zoon Youri aan de beurt, de 25ste schuiven Raemon Sluiter en Fatima Moreira de Melo aan in de studio van de NOS. De gasten op de vier avonden in augustus worden later bekendgemaakt. De keuze voor Jort Kelder als presentator op de grote racis- methemadag van de NPO ko mende zondag, leidt tot ver deelde reacties. —21 Maart Comité in een open brief aan de NPO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27