Vijf banken samen tegen witwassen Aanpassing van wet nodig Hypotheekverstrekkers coulant voor ondernemers voor gezien als een privézaak. Op het werk is er weinig aandacht Rouw wordt E 21 Banken staan vooraan in de strijd tegen witwassen. Zij moeten voorkomen dat crimineel geld via het financiële systeem wordt wit gewassen. Dat doen de banken door te kijken naar mogelijk ver dachte transacties. Iemand die grote bedragen contant geld op zijn rekening stort, kan bijvoor beeld een drugsdealer zijn. Op die manier proberen banken zwart geld bij de poort tegen te houden. Nu willen de vijf grootste banken, ING, Rabobank, ABN Amro, Volksbank en Triodos Bank, een stap verder gaan. Niet langer be kijkt elke bank de eigen transac ties, maar worden alle transacties gezamenlijk bekeken. ,,Op die ma nier ontdekken de banken nieuwe patronen, die niet zichtbaar zijn voor de banken afzonderlijk", zegt een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Banken. De afgelopen tijd deden de ban ken een proef met deze nieuwe manier van surveilleren. „Daaruit kwamen interessante patronen naar voren. Bijvoorbeeld een groot aantal bv's die via veel verschil lende bankrekeningen geld over maakten. Uiteindelijk bleek dat geld allemaal naar één buiten landse partij te gaan'', aldus de woordvoerder. Afzonderlijk zijn die transacties niet verdacht, dus een bank zal dit niet snel melden. Juist door de transacties te delen, kwam dit patroon aan het licht. Transacties ,,We zagen ook dat groente- en fruitexporteurs werden misbruikt voor drugssmokkel. Door alle transacties naast elkaar te leggen bleek dat er veel meer geld naar die bedrijven ging dan ze met de handel in groente en fruit konden verantwoorden'', aldus de woord voerder. De bedoeling is om de samen werking verder uit te breiden. Daarvoor is het wel nodig om de wet aan te passen. Banken mogen niet zomaar transacties met elkaar delen. De verwachting is dat over anderhalf jaar alle belemmerin gen zijn opgeruimd en de samen werking volledig is. Dan kunnen ook andere banken zich bij het initiatief aansluiten. Naar schatting wordt jaarlijks 13 tot 16 miljard euro witgewassen in Nederland. De banken maken de laatste jaren veel werk van de be strijding van witwassen. Er zijn honderden miljoenen in geïnves teerd en duizenden mensen voor aangenomen. Enkele jaren gele den kreeg ING nog een boete van 750 miljoen euro omdat die te laks was met de bestrijding van wit wassen. Tegen ABN Amro loopt momenteel nog een groot onder zoek. De bank hangt mogelijk ook een boete van honderden miljoe nen boven het hoofd. NIJMEGEN Ondernemers die tijdelijk zijn getroffen door de coronacrisis, kunnen rekenen op coulance bij hypotheekver strekkers als ze de komende ja ren een huis willen kopen. Dat is de uitkomst van gesprekken die Nationale Hypotheek Ga rantie heeft gehad met de overheid, deskundigen en de geldverstrekkers zelf. Als de ondernemer kan aanto nen dat de omzet en het resul taat slechts tijdelijk zijn ge daald als gevolg van het coro navirus, dan kunnen beoorde laars besluiten om de resulta ten uit deze periode niet of slechts gedeeltelijk mee te ne men bij de financieringsaan- vraag. In plaats daarvan kun nen zij het ondernemersinko men baseren op de periode voor en na deze 'coronadip'. Deze coulanceregeling is per 1 augustus 2020 van toepassing op alle hypotheekaanvragen met Nationale Hypotheek Ga rantie. De komende weken moet duidelijk worden of geldverstrekkers de werkwijze ook toepassen voor hypo- theekaanvragen zonder NHG. Huizen die meer kosten dan 310.000 euro kunnen geen NHG krijgen. ok Renate Meppe- link (48) uit Zwolle dens zijn ziekte alle ruimte van mijn werkgever om hem bij te staan. Ik werk als hr-medewerker bij een groot bedrijf en kon in die tijd altijd mijn verhaal kwijt. De opvang was erg goed geregeld.'' Gelukkig maar, want een half jaar na het overlijden van haar vader Gert bleek dat hij in het zorgcom- plex woonde waar de insuline- moordenaar actief was geweest. Rollercoaster ,,Om te onderzoeken of mijn vader ook slachtoffer was van deze man, is hij opgegraven. Vijf dagen later was zijn herbegrafenis. Wij kwa men als naaste familie in een rol lercoaster terecht die twee jaar heeft geduurd. Uiteindelijk was er geen hard bewijs. Ik ben bij elke rechtszitting geweest, in de hoop dat de verdachte toch iets zou los laten en hij mijn vraag zou beant woorden: 'wat is er precies met mijn vader gebeurd?' Dat is helaas niet gebeurd. Ik zal het dan ook nooit weten en dat is zo ontzet tend moeilijk. Dat ik op mijn werk zoveel steun heb gehad van mijn directe collega's en leidinggevende heeft mij ontzettend goed gedaan. Ik had het ook heel hard nodig.'' werknemer weer aan het werk gaat', lijken voor de hand te liggen. Volgens Fortuin is dat lang niet al tijd zo. ,,We horen regelmatig van onze leden dat er geen draaiboek of protocol bestaat en dat wordt verwacht dat ze na een week weer aan de slag gaan. Voor sommigen biedt het werk houvast, maar an deren kunnen het na zo'n korte tijd nog helemaal niet aan.'' Chiara Timmer (43) verloor in 2017 haar vader nadat hij een jaar eerder in een verzorgingshuis was opge nomen. ,,Mijn vader had vascu laire dementie. Ik kreeg niet alleen na zijn overlijden, maar ook tij- is te spreken over haar werkgever en bena drukt het belang van een goede opvang op de werk vloer. Renate verloor in 2005 haar 10-jarige dochter Tessa aan een scheur in haar buikslagader. ,,Binnen 24 uur was het gebeurd. In één keer was ik mijn meisje kwijt. Heel je wereld staat op z'n kop.'' De Zwolse werkte als ho- recamedewerker in een wijkcentrum in haar woon plaats en besloot ondanks het diepe verdriet redelijk snel weer terug te keren. ,,Ik kan niet stilzitten, wilde ook terug naar een vast ritme. Die structuur vond ik vooral op mijn werkplek. Het was een warm bad, ho- recamensen zijn vaak soci ale mensen. Elke woensdag had ik ook een afspraak met iemand van het bestuur om over Tessa te praten, dat was voor mij een fijne uitlaat klep. Toch merkte ik jaren later dat ik haar verlies niet goed had verwerkt door zo snel weer aan de slag te gaan. Dat wil ik iedereen die een dierbare verliest ook meegeven; neem de tijd voor rouw. En praat erover met je werkgever. Voor sommigen is rouw op de werkvloer een taboe, maar het overkomt zo'n beetje ie dereen. Dan moet je ook goede afspraken kunnen maken.'' donderdag 9 juli 2020 GO De vijf grootste banken van ons land gaan nauw samen werken in hun strijd tegen het witwassen. Daardoor kunnen ze meer criminele geldstromen opsporen, zo blijkt uit een proef. Peet Vogels Amsterdam Naar schatting wordt jaarlijks tussen de 13 en 16 miljard euro witgewassen in Nederland. Renate Meppelink verloor haar 10-jarige dochter Tessa. ,,Je wereld staat op z'n kop.'' FOTOFRANSPAALMAN - Piet Fortuin, CNV-voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21