20 ECONOMIE 1^ WERKVERLIES DIERBARE Uit CNV-onderzoek blijkt dat veel rouwende werknemers in de knel komen door gebrek aan steun op het werk. Om te voorkomen dat mensen langere tijd thuis komen te zitten, heeft de vakbond een gids met praktische tips voor werkgevers opgesteld. Kort Recordstijging huizenprijzen eerste kwartaal van 2020 De huizenprijzen in de eurozone zijn in het eerste kwartaal in het sterkste tempo geste gen in bijna dertien jaar. Volgens het Euro pese statistiekbureau Eurostat namen de prijzen gemiddeld met 5 procent toe in ver gelijking met een jaar eerder. Dat is de sterk ste stijging sinds het tweede kwartaal van 2007. Voor Nederland meldde Eurostat een toename van de huizenprijzen in het eerste kwartaal met 6,3 procent. De coronacrisis, die halverwege maart uitbrak, is volgens Eu- rostat van weinig invloed geweest op de prijsstijgingen in het eerste kwartaal. Britten steken 30 miljard pond in werkgelegenheid De Britse regering komt met steunmaatre gelen ter waarde van 30 miljard pond, omge rekend 33,3 miljard euro, om de werkgele genheid op peil te houden in het Verenigd Koninkrijk. Circa 9 miljoen Britten zitten nu via een programma voor tijdelijke werk loosheid thuis, waarbij een groot deel van hun salaris wordt doorbetaald met hulp van de overheid. Ook verlaagt Londen de btw voor de toerismesector en hotels, kondigde minister van Financiën Rishi Sunak aan. In april kromp de Britse economie met een vijfde. Voor de regering is het creëren en be houden van werkgelegenheid nu het be langrijkste doel, verklaarde Sunak. fears. *t 3 ee -é Cateraar ontslaat twee derde van zijn personeel Cateraar Maison van den Boer heeft het overgrote deel van het personeel de wacht aangezegd. In het najaar worden 140 van de 225 vaste medewerkers ontslagen, en tijde lijke contracten worden niet verlengd. Door de coronacrisis haalt het bedrijf uit Veghel nog maar een fractie van zijn normale om zet. In de afgelopen vier maanden kelderde de omzet met meer dan 90 procent. Voor medewerkers die hun baan verliezen, biedt de cateraar een terugkeerregeling als het aantal klussen in de toekomst weer aantrekt. donderdag 9 juli 2020 Prosus SMB Offshore Aalberts ING p rouw zit geen aan- en uitknop." Het zijn de woor den van CNV-voorzitter Piet Fortuin waarmee hij bedoelt dat iedereen het verlies van een partner, kind, ouder of andere dierbare ook mee neemt naar zijn werk. ,,Het verlies is er, en die rugzak neem je mee naar je werk. Of zoals een van onze leden het ver woordde: 'Je kunt je verdriet niet bij binnenkomst aan de kapstok hangen en weer meenemen als je naar huis gaat'. Hoe belangrijk is het dan dat er een veilige werk vloer is, waar begrip en kennis over rouw aanwezig is.'' Dat blijkt ook uit het onderzoek van de vakbond onder 1100 leden over rouw op de werkvloer. Hier uit blijkt dat een op de tien wer kenden die een dierbare is verlo ren, een burn-out krijgt door de combinatie rouw en werk. 21 pro cent meldt te weinig te steun te krijgen van zijn werkgever en een kwart kan langere tijd niet goed functioneren tijdens de werk zaamheden. Ook meldde 33 pro cent zich na het verlies ziek en geeft 26 procent aan te snel aan het werk te zijn gegaan. Onder de groep ondervraagden die een part ner of een kind is verloren, zijn de problemen nog groter. Daarvan kon 73 procent langere tijd niet goed functioneren en raakte zelfs 14 procent zijn baan kwijt. Geschrokken Fortuin: ,,Eerlijk gezegd zijn we geschrokken van de uitkomsten. We hebben aan de ene kant mooie verhalen gehoord van werknemers die veel begrip en steun hebben ervaren van hun werkgever en col lega's. Dat helpt enorm om weer op een goede manier terug aan de slag te gaan. Maar helaas gaat het ook nog vaak fout. Verdriet om het verlies van een dierbare wordt toch vooral als een privézaak ge zien, waar op het werk weinig ruimte en aandacht voor is. Met nogal eens als gevolg dat werkne mers uiteindelijk langdurig uitval len.'' Rouw op de werkvloer verdient dus meer aandacht, vindt het CNV. Dan gaat het volgens voor zitter Fortuin niet alleen om hoe veel dagen rouwverlof iemand zou moeten krijgen. Bij veel bedrijven is het zo dat een werknemer de pe riode tussen overlijden en uitvaart als rouwverlof kan opnemen. CNV bepleit een flexibel rouwverlof van veertien dagen. ,,Maar het gaat vooral om luisteren. En een ant woord vinden op de vraag: wat heeft iemand nodig om uiteinde lijk weer op een goede manier aan het werk te komen en te blijven. Dat is voor iedereen anders, het is echt maatwerk.'' Om werkgevers daarbij te hel pen, heeft de vakbond een gids ge schreven vol praktische tips. ,,Het document is bedoeld voor werkge vers, leidinggevenden, hr-mede- werkers en collega's. Want ieder een krijgt op de werkvloer te ma ken met een rouwende collega. De handreiking is tot stand gekomen in samenwerking met Manu Keirse, klinisch psycholoog en rouwspecialist.'' Tips als 'bezoek de werknemer thuis in de dagen voordat hij weer aan het werk gaat' of 'vraag tijdens dat eerste bezoek niet wanneer de CORONACRISIS NET AAN DE GANG BTW IN TOERISMESECTOR OMLAAG U 8 OMZET KELDERDE MET 90 PROCENT O De techinves- teerder ging aan kop in de AEX. De maritiem dienstverlener was één van de weinige stijgers in de MidKap. De industrieel toeleverancier deelde in de algehele beurs malaise. De grootbank, kon net als con current ABN Amro geen pot ten breken op het Damrak. a> E o GO Voor rouw moet je de tijd krijgen Sanne Schelfaut Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20