NIEUWS 19 Nederland kan sterk profiteren van energie-omschakeling Verplicht in quarantaine Mark van Assen Brussel Het wordt in Brussel graag 'het ont brekende stukje van de puzzel' ge noemd. Als het aan de Europese Commissie ligt, gaat waterstof Eu ropa helpen om in 2050 het eerste klimaatneutrale continent te wor den. De grote winst moet worden behaald in de manier waarop we onszelf voorzien van energie, zo schrijft de Commissie. De verant woordelijke Commissarissen Frans Timmermans (Green Deal) en Ka- dri Simson (Energie) presenteer den gisteren hiervoor twee strate gieën: eentj e voor waterstof en een tje voor de integratie van energie systemen. De kern is simpel: onze energie voorziening moet schoner worden, met name door geen gebruik meer te maken van vervuilende grond stoffen zoals kolen. Dat kan door industrieën, transport en huishou dens te laten draaien op elektrici teit. Maar omdat met name voor de zware sectoren, zoals de staalindu strie en het transport over de weg, het water en in de lucht nog een stap te ver is, komt de Commissie met het plan om hier waterstofvoor te gebruiken. Europarlementariër Mohammed Chahim (PvdA) is zeer te spreken over deze keuze. ,,Het is eigenlijk gewoon gas uit water'', zegt hij. ,,Een heel mooi product. En het is schoon. Als je waterstof verbrandt, krijg je water. Zuiverder kan niet. Er zijn drie belangrijke redenen om vol in te zetten op waterstof. Je kunt het heel makkelijk vermengen met andere energiebronnen; het is zeer geschikt voor de staalindustrie, omdat je simpel gezegd geen staal kunt maken op een inductieplaatje, dat wordt niet heet genoeg; en als we erin slagen om het langeaf- standstransport op waterstof te la ten lopen, dan nemen we een enorme bron van vervuiling weg.'' Probleem tot nu toe was dat het simpelweg te duur was om water stof te produceren. De Commissie ziet echter dat de kosten snel om laag gaan. De bouw van elektroly- sers, installaties die waterstof pro duceren, is de laatste tien jaar al 60 procent goedkoper geworden. De verwachting is dat ze rond 2030 zelfs half zo duur zijn als nu. Dat maakt het aantrekkelijk om erin te investeren, aldus de Commissie. Voorop Voor Nederland ziet Frans Timer mans grote mogelijkheden. ,,Ons land loopt al jaren voorop als het gaat om waterstof. In Rotterdam loopt bijvoorbeeld een project rond de opvang van koolstofdioxide. Voordat we echt helemaal koolstof- vrije waterstof kunnen produceren, zullen we daarvoor een tijd nog fos siele brandstoffen nodig hebben. Dat kan met heel weinig uitstoot als je die koolstof eruit kunt halen. Bo vendien heeft Nederland een onge looflijk goede infrastructuur (gas leidingen), die relatief goedkoop zijn aan te passen.'' Dat ziet ook Mohammed Cha- him. Wat hem betreft ligt er een enorme kans voor Nederland. ,,We zijn nu al de gasrotonde van Eu- ropa, laten we dat ook voor water stof worden. Maar vergeet ook niet dat er enorm veel mensen in de zware industrie en het transport werken. Als je op tijd omschakelt op waterstof houden we die werk gelegenheid. Als je zelf waterstof gaat produceren, bouw je die zelfs nog uit. En stel je nou eens een Tata Steel voor zonder stank en emissies! Je zult zien dat het industrieterrein straks de schoonste plek in je ge meente is. Dat betekent wel dat het volgend kabinet hier serieus mee aan de slag moet. Meer geld, ja.'' De Commissie zet vol in op sa menwerking met het bedrijfsleven. ,,We hebben de industrie hart stikke nodig'', zegt Timmermans. ,,Maar onze zorg is wel of we ge noeg investeerders krijgen. Er is geld nodig voor de elektrolysers en de infrastructuur, die is helaas nog niet overal even verfijnd. En er moet natuurlijk ook een markt zijn. De vraag is of die snel genoeg kan worden ontwikkeld met een prijs die aantrekkelijk genoeg is. Bij de staalindustrie is het knelpunt dat Ons land loopt al jaren voorop als het gaat om waterstof die eigenlijk nu moet vernieuwen, terwijl het nog wel even duurt voordat ze waterstof kan gebrui ken.'' En wanneer kom de consument aan de beurt? ,,Op het moment dat hij merkt dat door de vervanging van fossiele brandstoffen door wa terstof de luchtkwaliteit enorm omhoog gaat. En als hij ziet dat dit een goedkope brandstof is die niet vervuilt. Of als hij of zij er op ter mijn voor kiest een auto te kopen die door waterstofwordt aangedre ven. En het belangrijkste: het risico op enorme prijsstijgingen van energie bij verduurzaming wordt verkleind. Als je zegt 'We gaan wel verduurzamen, maar wie kan dat betalen?': die zorg kun je wegne men door goedkope waterstof. Dat is voor de consument enorm be langrijk.'' Verspild Het tweede plan dat gepresenteerd werd, voor de integratie van ener giesystemen, stoelt op het gegeven dat er veel te veel energie wordt ver spild doordat belangrijke sectoren allemaal hun eigen energiebron hebben. Het zware transport ge bruikt olie, de staalindustrie draait op kolen, andere industrieën en huishoudens gebruiken gas, wind of kernenergie. En dat allemaal met eigen regels en een eigen infra structuur. De Commissie wil er een soort gesloten systeem van maken, waarin overtollige energie wordt opgevangen en hergebruikt. Zo zouden auto's kunnen rijden op de elektriciteit van de zonnepanelen op daken, blijven onze gebouwen warm door de hitte van fabrieken en draaien die fabrieken op energie van windmolens voor de kust. Knokke hekelt Nederlanders Miljoen vals geld in koffer donderdag 9 juli 2020 M A Huishoudens, industrie en wegtransport zouden goed kunnen overschakelen op schone waterstof. ,,Stel je Tata Steel eens voor zonder stank en emissies'', zegt Europarlementariër Mohammed Chahim. FRANK DE ROO EN RENE MANDERS BRUSSEL België gaat in woners die vanuit 'rode' co- ronagebieden terug naar huis keren verplichten tot quarantaine. Voor gebieden in Europa die door een op flakkering van besmettin gen (opnieuw) in lockdown gaan, zogeheten rode zones, wordt ook een for meel reisverbod uitgevaar digd. Op de website van het ministerie van Buiten landse Zaken staan mo menteel vier rode Euro pese landen: Finland, Ier land, Malta en Noorwegen. Voor oranje zones (hoog ri sico) raadt België reizen sterk af. Timmermans wil vol inzetten op waterstof Als Europa klimaatneutraal wil worden, kan dat volgens de Eu ropese Commissie niet zonder waterstof. Commissaris Frans Timmermans en Europarlemen tariër Mohammed Chahim zien hier grote mogelijkheden voor Nederland. - Frans Timmermans, Eurocommissaris KNOKKE-HEIST Neder landse jongeren hebben in de nacht van dinsdag op woensdag herrie geschopt in de Vlaamse badplaats Knokke-Heist. Ze weiger den het uitgaansgebied na sluitingstijd te verlaten, waarop de politie verster king moest inroepen. De politie bezint zich op maat regelen omdat het niet de eerste keer was dat vooral Nederlandse kroeggangers er de boel op stelten zet ten. ,,Het kan niet de be doeling zijn dat deze tafe relen de hele zomer aan houden", aldus de politie. SCHIPHOL In een koffer op Schiphol is ongeveer 1 mil joen euro aan valse bank biljetten en de insecticide dimethoaat gevonden. Dinsdag werden in een be drijfsgebouw op Schiphol vijf mensen onwel nadat de in beslag genomen koffer daar werd geopend. Dimethoaat kan schadelijk zijn bij inademing. De stof werd volgens de Konink lijke Marechaussee 'in lage concentratie aangetroffen in de koffer'. Het gebouw aan de Evert van de Beek straat werd dinsdag ont ruimd nadat mensen irrita ties aan de huid, ogen en keel kregen na het openen van de koffer. De vijf men sen die onwel werden, zijn naar huis gestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19