i Niet meer onderzoek in proces over 'minder Marokkanen' "V: Welkom NIEUWS 15 In aangepast plan voor publieke omroep blijft jongerenzender bestaan li a Waarom je geen Nlant van een energiebedrijf wilt zijn. Dat schrijft minister Arie Slob van Media aan de Tweede Kamer. Vol gens hem is een aanpassing van zijn reclameplan nodig om dat 'de we reld er inmiddels anders uit ziet'. Door de coronapandemie staan de reclame-inkomsten onder druk. Daarom worden in het nieuwe plan de reclameminuten in stapjes ver minderd tot de helft van het hui dige aantal. Online stopt de pu blieke omroep vanaf i januari al wel met alle reclames en op de tv ver dwijnen ook de reclameblokken rond kinderprogramma's vanaf die datum. Jongerenzender De Nederlandse Publieke Omroep (NPO) was boos over de plannen die Slob vorig jaar juni ontvouwde. In overleg met Hilversum en de co alitiepartijen is nu een compromis gesloten. Daarin is ook afgesproken dat NPO3 niet, zoals eerder het plan was, wordt omgevormd tot regio zender. De NPO wil de jongeren zender intact laten. In plaats daarvan is vanaf begin volgend jaar elke werkdag na het Journaal van 18.00 uur een bijna twee uur durend regioblok te zien op NPO2. In dat blok moet een se lectie van regionaal nieuws worden afgewisseld met landelijke pro gramma's die zijn gericht op de re gio. Op die manier moet er 'een be gin worden gemaakt' met NPO Re gio, waaruit op termijn de hele zen der moet bestaan. De nieuwe afspraken betekenen ruimte voor de regio op NPO2 Minister Slob spreekt van een goede uitkomst. ,,Vorig jaar heb ik gezegd dat ik opensta voor alterna tieven, zolang de uitgangspunten van mijn plannen overeind blijven: een sterke publieke omroep met minder reclame en meer regio.'' De wet waarin de afspraken worden vastgelegd gaat deze zomer nog naar de Tweede Kamer. Blij NPO-bestuursvoorzitter Shula Rijxman, die zich tegen Slobs origi nele plan verzette, is blij met het re sultaat dat er 'na maanden van con structief overleg' ligt. ,,De nieuwe afspraken betekenen ruimte voor de regio op NPO2, waardoor NPO3 de kraamkamer kan blijven voor ta lent. Bovenal ontstaat er nu meer fi nanciële rust.'' Met een vlammend betoog van 27 minuten probeerde Geert Wilders het gisteren nog één keer. Nog eenmaal om de rechters te overtui gen dat hij slachtoffer is van een 'politiek proces'. ,,Laat u daarvoor toch alstublieft niet gebruiken." Tegen de zin van de PVV-voor- man in dreigt het gerechtshof het proces na liefst 25 zittingsdagen toch echt te sluiten. Wilders vond dat er extra onderzoek nodig is naar vermeende politieke bemoei enis om hem te vervolgen. Maar die smeekbede was vergeefs. Volgens de rechters heeft Wil- ders 'onvoldoende onderbouwd' dat er meer documenten op tafel komen die zouden aantonen dat voormalig minister Ivo Opstelten zich bemoeide met het besluit om Wilders te vervolgen. Want die bewering gooide de rem op dit proces. Via documen ten die het kabinet en het ministe rie van Justitie onder dwang vrij gaf, werd duidelijk dat ambtena ren op het ministerie van Justitie het veel over de zaak hadden. Zo bleek uit vrijgegeven e-mails, no ta's en gespreksverslagen dat amb tenaren eind 2014 op verschillende momenten suggesties deden over hoe het Openbaar Ministerie de zaak tegen Wilders moet opzetten. Bemoeienis Ambtenaren noemden de min- der-Marokkenenuitspraken in 2014 'kwaadaardig', vroegen zich onderling af of ze het slotpleidooi van het OM te lezen zouden krij - gen zodat ze 'opmerkingen kon- den doorgeven'. Ook stuurde het ministerie op hoe het persbericht eruit zou zien, waarmee bekend gemaakt werd dat Wilders ver volgd zou worden. Toch zei het Openbaar Ministe rie van meet af aan dat er van be- De vrijheid van meningsuiting is de enige vrijheid die ik nog heb moeienis geen sprake was. Ergo: die ambtenaren mailden er onder ling misschien op los, invloed had den ze niet. ,,Er stond niemand aan het bureau toen de officier besloot de heer Wilders te vervolgen'', al dus de officier. Ook dateerden veel documenten en e-mails van nS het besluit Wilders te vervolgen, na melijk 10 september 2014. Ook viel in een van de docu menten juist te lezen dat minister Opstelten afzijdig wilde blijven van de zaak. ,,De minister is uiter aard verantwoordelijk voor het handelen van het OM, maar wil bij deze zaak zo ver mogelijk wegblij ven om iedere schijn van politieke bemoeienis tegen te gaan'', stond in een verslag van een overleg. Het gerechtshof vindt dat, na maanden van vertraging, verder uitzoekwerk niet nodig is. De rechters zetten een stip in de agenda: op 4 september wil het hof uitspraak doen. Tegen Wilders werd een geldboete van 5000 euro geëist. Hij werd in eerste aanleg bij de rechtbank veroordeeld voor groepsbelediging en het aanzetten tot discriminatie, maar kreeg toen geen straf. Wilders restte niets anders dan nog één appel op het hof te doen. ,,Ik ben mijn vrijheid al zestien jaar kwijt. Ik moet constant worden beveiligd. De vrijheid van me ningsuiting is de enige vrijheid die ik nog heb. De belangrijkste vrij heid van ons allemaal. Als het moet geef ik mijn leven daarvoor. Stop deze juridische martelgang en spreek mij vrij.'' advertentie Hoe makkelijk kan het zijn donderdag 9 juli 2020 GO Toch reclame op NPO De publieke omroep blijft tot 20.00 uur reclame uitzenden. In plaats daarvan wordt de reclamezendtijd vanaf 2022 in vijf jaar tijd gehalveerd. Ook is het plan om jongerenzender NPO3 om te bouwen tot een kanaal voor regionale omroepen van de baan. Hanneke Keultjes Gudo Tienhooven Den Haag/Hilversum NPO-bestuursvoorzitter Shula Rijxman is tevreden. foto anp -Shula Rijxman, NPO-bestuursvoorzitter Het proces tegen PVV-leider Geert Wilders om zijn minder- Marokkanenuitspraak loopt op zijn eind. Op 4 september volgt een uitspraak, alle klachten van politieke bemoeienis ten spijt. Tobias den Hartog Badhoevedorp Geert Wilders in de rechtbank. foto anp Geert Wilders, PVV-leider (oor de meeste mensen is stroom iets van zelfsprekends en denk je daar alleen over na als je de rekening krijgt; krijg je geld terug dan ben je blij, moetje betalen dan ben je niet blij en ga je kijken of het goedkoper kan. Maar dan word je klant bij een energieleveranci er. Wat betekent dat eigenlijk als je klant bent? Waar betaal ik voor als ik klant ben? Hoe zien ze jou eigenlijk als klant? Bij de meeste energieleveranciers ben je een regel in de boekhouding, een bedrag op een bankrekening en een lastig mens als je belt met vragen. Maar dat wordt natuurlijk niet hardop gezegd. Liefst hebben ze eigenlijk geen contact met je. Welkom Energie ziet dat als enige energielever ancier anders omdat het bedrijf is opgericht voor iets heel anders, namelijk een positieve impact op de maatschappij. En die positieve impact kun je alleen maar hebben als je ook goed presteert als bedrijf maar dat is wel een secundair. Jij kunt met jouw keuze een bijdrage leveren aan het werk dat ze doen. Een bewuste keuze die jou niets kost maar wel iets oplevert. Ga eens kijken naar Welkom Energie, je zult verrast zijn." - Jaap Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15