SREBRENICA 1995 12 NIEUWS Tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) werden Nederlandse VN vredesmilitairen gegijzeld door Serviërs. Een van hen was majoor Jos Gelissen. Als VN-waarnemer werd hij als menselijk schild tegen luchtaanvallen geketend aan een vlaggenmast en een munitiebunker. p een schilderij verwoordt vete raan Jos Gelissen (64) in drie aan eengesloten af beeldingen zijn posttraumatische stressstoornis (PTSS). Links toont de ooit zorgeloze buitenkant, midden de verschrikkelijke ervaringen tij dens zijn uitzending naar Bosnië, rechts de getraumatiseerde veteraan die een 'schreeuw van machteloos heid' uit. Het schilderij is een van de twee PTSS-kunstwerken die Gelissen vol gende week woensdag bij het Vetera- neninstituut aan koningin Maxima mag laten zien. 'It is perfectly okay to admit that you're not okay', luidt de tekst. ,,Dat is mijn boodschap aan alle militairen en hulpverleners. Ik zag PTSS als een zwakte.'' In zijn achtertuin praat hij zakelijk over Bosnië. Tegen het eind van het gesprek breekt hij als hij vertelt over een bezoek aan een ziekenhuis in Vi- tez. Daar lag een jongen die door een clusterbom uiteengereten was. De artsen hadden geen apparatuur om hem te helpen. ,,Het was zo zinloos allemaal. Die jongen was net zo oud als mijn zoon destijds. Ik heb ervoor gezorgd dat er apparatuur kwam. Hij heeft het overleefd. Later heb ik hem nog ontmoet.'' Bloedige strijd Terug naar 25 jaar geleden. Majoor Gelissen, instructeur bij Defensie, wil ervaren hoe het is om uitgezon den te worden. Hij meldt zich vrij willig voor de functie van VN-waar nemer (UNMO) in Bosnië. Daar woedt na het uiteenvallen van Joego slavië een burgeroorlog. In navolging van Macedonië en Kroatië verklaart op 5 april 1992 ook Bosnië en Herzegovina zich onaf hankelijk. Het gevolg is een bloedige strijd tussen de islamitische Bosni- akken en de Bosnische Serviërs. Waar voor Nederland de focus van de VN-missie ligt op Dutchbat in de moslimenclave Srebrenica, wordt Gelissen begin mei 1995 geplaatst in Sarajevo dat al drie jaar belegerd wordt. Bosnische Serviërs beschieten vanuit de omliggende bergen de hoofdstad. Het vijfkoppige team van Gelissen opereert vanuit een rijtjeswoning in het Servische deel van Sarajevo. Bui ten wappert een blauwe VN-vlag. De keuken en het balkon zijn gebarrica deerd met zandzakken. Het huis be vindt zich vlak achter Sniper Alley, de beruchte boulevard in Sarajevo waar Servische sluipschutters dood en verderf zaaien onder burgers op straat. ,,We zagen huursoldaten langslopen die werden betaald om daar te schieten'', vertelt Gelissen. ,,Overal werd voortdurend gescho ten. Ik was niet bang, wel zenuwach tig. Niemand had mij vooraf verteld Terwijl wij met ze dronken, doodden ze achter onze rug met tanks burgers hoe de situatie daadwerkelijk was. Ik heb verschrikkelijke dingen gezien. Doodgeschoten kinderen, voetgan gers die werden beschoten. Ik dacht: wat kan ik hier doen?'' Gelissen en zijn collega's gaan da gelijks op patrouille en mengen zich onder de burgers op straat. ,,Wij wa ren spionnen van de VN. We keken of de Serviërs zware wapens ver plaatsten en gebruikten en bepaalden aan de hand van de inslag van mor tiergranaten vanwaar die afgevuurd waren. In ziekenhuizen en mortuaria telden we de doden en gewonden. Alles rapporteerden we aan het hoofdkwartier.'' Doelwit Het wordt Gelissen duidelijk dat de VN-vredesmacht weinig in te bren gen heeft. De 'chetniks', een Servi sche guerilla-organisatie, zijn heer en meester. ,,De Serviërs bepaalden al les. We hadden er geen invloed op. Dat frustreerde mij. We hadden geen mandaat. De chetniks kwamen gere geld bij ons langs met drank, in de hoop op positieve rapporten. Terwijl wij met ze dronken, doodden ze ach ter onze rug met tanks burgers.'' De spanning neemt toe. Niet alleen burgers, ook VN-militairen worden het doelwit. Als Gelissen op een dag de auto in de garage wil zetten, over vallen twee Serviërs hem. ,,Ze zetten een wapen tegen mijn hoofd. Ik dacht dat ze me zouden doodschie ten. Ik was zo boos en voelde me zo machteloos. Ik kon helemaal niks. We waren slechts pionnen op het bord. De Serviërs waarschuwden ons niet meer naar buiten te gaan.'' Tijdens de Bosnische oorlog wor den op verschillende momenten VN- militairen, onder wie Dutchbatters, vastgehouden. Ze dienen als mense lijk schild tegen luchtaanvallen van de NAVO op Bosnisch Servische stel lingen. Eind mei 1995 bombardeert de NAVO een munitiedepot in Pale, de toenmalige hoofdstad van Ser visch gebied. Als vergelding worden VN-waarnemers opgepakt. Op een dag verschijnen ook bij de post van Gelissen acht Servische mi litairen. Ze trappen de deur in, slaan alles kort en klein en intimideren de aanwezigen. Gelissen en zijn Brazili aanse teamleider worden geboeid in een pick-uptruck afgevoerd naar het ziekenhuis in Pale. Daar legt een Ser vische cameraploeg vast hoe Gelissen aan de trappen wordt vastgebonden. Buiten de poort staat een woedende menigte. ,,Toen ik in de wagen zat, spuugde een vrouw me vol in mijn gezicht. Wij waren oorlogsbuit. Ze wilden ons lynchen. Bewakers kon den de menigte met moeite tegen houden.'' Vlaggenmast Gelissen wordt daarna naar een ka zerne gebracht. Daar wordt hij, net als drie collega's, met handboeien aan een vlaggenmast vastgeketend. Op 50 meter staat de lokale bevol king. Bij de poort is het een komen en gaan van Servische frontsolda ten. ,,We hebben daar vijf uur in de zon gestaan en mochten niks tegen elkaar zeggen. Een dronken militair brak door de beveiliging heen en kwam met een mes op mij af. Hij wilde mijn kop eraf snijden. Later werd ik naar een muur gebracht. Ik dacht dat ze me gingen executeren. Al die tijd was ik apathisch. In ge dachten nam ik van iedereen af scheid.'' Een dag later wordt hij met hand boeien vastgemaakt aan de deur van een munitiebunker, terwijl NAVO- donderdag 9 juli 2020 GO 'Voor de Serviërs waren wij oorlogsbuit' Tonny van der Mee Driebergen Het PTTS- schilderij dat Gelis- sen aan koningin Maxima mag laten zien. - Jos Gelissen, veteraan VN-mi- litairen werden vastgezet aan palen. Dat over kwam ook Jos Gelissen, maar hij is niet de man op de foto. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12