TourAd'Europe Corona of niet, opa EUWS 11 en oma Van der Bos reizen gewoon samen met kinderen en kleinkinderen naar een Alpendorpje in Zwitserland. Het enige waar ze over inzitten: hoe zit het met de 1,5 meter in de kabelbaan? Sinds het toeristische rivier- en kasteeldorp La Roche-en-Ar- denne in Wallonië had ik geen auto met Nederlands kenteken meer gezien. Meer dan 425 kilometer fiet sen door Luxemburg, Noord-Frank rijk en langs de Rijn en het Zwarte Woud in Duitsland, en niets, geen enkele landgenoot. Dat is vreemd, begin juli. Oké, de eerste school vakantie, in het noorden, is pas net afgelopen weekeinde begonnen, maar toch. Het heeft nooit uitge maakt waar of wanneer, altijd kwam je ergens in Europa wel Nederlanders tegen. En zag of herkende je ze niet direct, dan hoorde je ze wel. Hebben we dus echt veel en veel meer voor vakantie in eigen land gekozen? Het lijkt er wel op. En de opleving van het coronavirus in ver schillende regio's in veel landen zal de twijfelaars zeker niet overhalen de koffers voor een grensoverschrij dende reis te pakken, ook al zijn de nieuwe regionale lockdowns in bij voorbeeld Spanje ver van de toeristi sche streken die bij buitenlanders populair zijn. Maar er zijn er wel die het aandur ven Nederland achter zich te laten. Het nodig hebben, even echt weg. Bij het charmante Gasthaus Adler in het Duitse Neuenburg am Rhein staan drie Nederlandse auto's geparkeerd. Alle drie, net als ik, op een tussenstop naar Zwitserland. Twee zijn van een groot gezin uit Kortenhoef, van opa en oma tot kleindochter, die ver weg van alles 'bovenop een berg gaan zit ten', zegt 's morgens bij het ontbijt opa/vader Roeland van der Bos. ,,Belalp, zoek het maar op.'' Dat doe ik, als ik laat in de middag in het Zwitserse Biel ben gearriveerd. Van der Bos heeft niet overdreven. Belalp ligt op zo'n 2100 meter hoogte, dichtbij de Italiaanse grens, en is niet per auto bereikbaar, maar slechts per kabelbaan. De familie heeft wel even bij het hotel geïnformeerd hoe ze dat met die kabelbaan en 1,5 meter gaan doen. Neuenburg am Rhein Blei W Het is vreemd om tijdens 425kilometer fietsen geen enkel Nederlands nummerbord tegen te komen ,,Normaal gesproken gaan in de zomer alleen de gondels met plaats voor zeventig personen, maar nu zet ten ze de kleinere in, voor een man of zes, zodat je alleen met je eigen groep naar boven en beneden gaat'', aldus Roeland. Geen après-ski Vrouw Dominique, zoons Mees en Pim, vriendin Floor, kleindochter Olivia en nog twee gezinsleden die later komen hebben er zin in. Ze ken nen de plek, gaan er normaal in de winter skiën. Afgelopen februari nog, toen iin Italiaanse skiresorts het coro navirus heftig rond waarde. ,,Maar Belalp is zo rustig, niet te vergelijken'', zegt Dominique. ,,Après-ski is er niet, om half tien is alles dicht.'' Het zal er nu in de zomer niet druk zijn, verwachten ze, zoals het onder weg ook niet druk is. Gasthof Adler heeft een handvol kamers bezet, en ook hier loopt het personeel constant met een mondkapje op en moet je als gast er ook een op zodra je je door het hotel of restaurant verplaatst. In Zwitserland is het minder streng; de dag dat ik er de grens oversteek, maandag, is de eerste dat de mond kapjes in het OV verplicht zijn, nu het aantal besmettingen de laatste weken toch weer iets oploopt. En rei zigers uit 29 landen met veel corona- gevallen - Rusland en 28 niet-Euro- pese landen - moeten bij aankomst tien dagen in quarantaine, maar bij de grens bij Basel is geen enkele controle. ,,We mochten bijna alles wel doen, de laatste maanden'', zegt de verhuur der van kajaks aan de Rijnoever in Basel. Niet dat ze heel veel deden, of op straat waren. Het was slecht weer, zegt hij. ,,Nu begint de zomer pas.'' En zullen de mensen uit Ba sel zich weer massaal bij een brug in de Rijn laten glijden om, met de stroom mee drijvend, er twee brug gen verderop weer uit te komen. Deze regenachtige ochtend doet niemand het. Ik zie één jongeman via een trapje het water in gaan voor een korte duik. Hij slaakt een kreet. Fris? Valt mee, zegt hij, het water is 21 graden. donderdag 9 juli 2020 Gewoon met de hele familie bovenop een berg gaan zitten Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Neuenburg am Rhein-Biel, 124 km @edwinwinkels edwin_winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op de site: /tourdeurope 124 km Het gezin Van der Bos uit Kortenhoef, bij het ontbijt in Gasthaus Adler in het Duitse Neuen burg am Rhein. A Een jonge zwem mer gaat de Rijn bij Basel in. FOTO'S EDWIN WINKELS Barcelona

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11