10 NIEUWS PROEFPERSONEN DERDE WERELD Het vaccin dat Nederlanders moet beschermen tegen corona wordt de komende maanden uitvoerig getest op vrijwilligers uit Brazilië en Zuid-Afrika. Dienen inwoners uit arme landen als goedkope proefkonijnen? In de zoektocht naar een coronavaccin testen farmaceuten volop in ontwikkelingslanden. Niet per se erg, maar het is wel belangrijk om een vinger aan de pols te houden. In het verle den ging het soms behoorlijk mis. Dat zegt politicoloog Irene Schipper van stichting Somo, dat het gedrag van multinationals - waaronder farmaceuten - tegen het licht houdt. ,,Er zijn vreselijke dingen gebeurd met het testen van nieuwe medicijnen of vaccins in Afrikaanse landen. Zo kreeg bij de ontwikkeling van een nieuw medicijn - bestemd om de overdracht van het hiv-virus van moeders op ongeboren kinderen te voorkomen - de controlegroep alleen een placebo, terwijl er toen al een werkzaam medicijn op de markt was dat bescherming bood. Dat is in strijd met de ethische richtlijnen. Gevolg: in de controlegroep raakten meerdere ongeboren baby's onnodig besmet met het hiv-virus. ,,Nog een voorbeeld: tijdens een uitbraak van een virus dat hersenvliesontsteking veroorzaakt, werd een antibioticum getest op kinderen zonder dat de ouders wisten dat ze deelnamen aan een proef. Een aantal kinderen raakte verlamd, een enkeling stierf zelfs.'' „Vooropgesteld: het is heel belangrijk dat proefperso nen vrijwillig meedoen en op de hoogte zijn van de medische risico's. Dat is in het verleden in ontwikke lingslanden vaak misgegaan. Bijvoorbeeld doordat deelnemers een formulier kregen dat ze niet konden lezen, of doordat het de enige manier was om toegang te krijgen tot medische hulp. Het is de taak van medisch-ethische commissies om proefpersonen te beschermen volgens internationale normen. In Zuid- Afrika hebben twee commissies - waarvan een uit ei gen land en een uit Groot-Brittannië - de vaccinproef vooraf gecontroleerd en goedgekeurd. Men mag er dus van uitgaan dat het daar goed geregeld is. In Bra zilië is die goedkeuring van de ethische commissie er nog niet. ,,Het is overigens ook voor een farmaceut van belang dat een medicijn of vaccin wordt getest vol- Besmettingen VS naar record Coronahulp indianen weg Premier Italië naar Rutte gens internationale ethische normen. Zo kan het Europese geneesmiddelenbureau EMA tegen woordig een product weigeren als die nor men zijn geschonden. Dan is voor een farma ceut alle moeite voor niets geweest.'' Waarom wordt het vaccin überhaupt in ontwikkelingslanden getest? Je zou denken dat de medische voorzieningen in Europa beter zijn, mocht het vaccin onverhoopt de gezondheid schaden. „Wat dat betreft zijn farmaceuten niet anders dan grote kledingketens. Zoals zij hun kleding in landen produceren waar de productiekosten laag zijn, kiezen farma ceuten voor plekken die voor hen com mercieel interessant en goedkoop zijn. ,,Dat gezegd hebbende is het voor wetenschappers ook van groot belang om te weten hoe een vaccin op andere continenten werkt. De bevolking en voorzieningen zijn in Zuid-Afrika niet een-op-een dezelfde als die in Groot-Brittannië. In Zuid-Afrika worden in de testgroep bijvoor beeld ook vijftig proefpersonen opgenomen die met hiv zijn besmet, omdat het hiv-virus daar relatief vaak voorkomt. ,,Voor ontwikkelingslan den is er nog een groot voor deel: farmaceuten die een vaccin of medicijn testen in een bepaald land moeten dat daarna ook toeganke lijk maken, zodat de lo kale bevolking er baat bij heeft. Heel concreet: doordat AstraZeneca nu i test in Brazilië en Zuid- Afrika, moet een eventu eel vaccin ook in die lan den worden verspreid.'' ,,Daar lijkt het nu op. Dat wil niet zeggen dat alles vlekkeloos verloopt. Zo hebben Astra Zeneca en de universiteit van Oxford vooralsnog niet aangege ven de resultaten van de tests in Zuid-Afrika en Brazilië met de rest van de wereld te willen delen. ,,Dat stoort me: de tests zijn voor een groot deel gefinan cierd met publiek geld en die nen natuurlijk ook een enorm maatschappelijk belang. Ieder een wil weten hoe en onder welke omstandigheden een coronavaccin het beste werkt. Juist daarvoor is ook een speciale technology pool (een wereldwijde database waarin informatie over corona door wetenschappers wordt gedeeld, red.) opgezet. Maak daar van gebruik, zou ik zeggen.'' donderdag 9 juli 2020 GO 'Testen vaccin gaat soms behoorlijk mis' Stephen Friedrichs Maartje Spieksma Amsterdam Waarom is die vinger aan de pols zo belangrijk? Farmaceut AstraZeneca en de universiteit van Oxford testen hun coronavaccin nu in Zuid-Afrika en Brazilië. Kunnen we soortgelijke praktijken verwachten? Een vrijwilliger in Soweto, Zuid-Afrika, test een mogelijk vaccin tegen corona. foto reuters WASHINGTON In de Ver enigde Staten is met 60.000 gevallen in een etmaal een recordaantal nieuwe besmettingen met het coronavirus gemeld, blijkt uit tellingen van de Johns Hopkins Universiteit. Het vorige record van 54.000 infecties was bijna een week geleden geregis treerd. Het aantal nieuwe besmettingen steeg vanaf midden juni dramatisch na versoepeling van maatre gelen. Vooral de staten Flo rida, Texas, Georgia, Ari zona en Californië worden zwaar getroffen. BRASILIA De met corona besmette Braziliaanse pre sident Bolsonaro (foto) heeft een streep gezet door speciale coronahulp voor indianen en zwarte Brazilianen. Hij blokkeerde een wet die hun toegang tot drinkwater, desinfectie- middelen en medische ver zorging had gegarandeerd. Waarnemers constateren dat de coronadiagnose bij Bolsonaro niet tot een koerswisseling heeft ge leid. De president deed al tijd heel laconiek over de coronapandemie, hoewel zijn land het zwaarst is ge troffen op de Verenigde Staten na. DEN HAAG Premier Mark Rutte ontvangt vrijdag zijn Italiaanse collega Giu seppe Conte. Die komt vol gens ingewijden naar Den Haag in de hoop dat Rutte zijn verzet laat varen tegen een Europees herstelfonds voor landen als Italië die zwaar door de coronapan- demie zijn getroffen. De Europese regeringsleiders komen volgende week bij een voor onderhandelingen over het herstelfonds van 750 miljard euro. Ze zien elkaar voor het eerst in maanden weer in Brussel. De zuidelijke landen en voortrekkers als Duitsland dringen aan op een spoe dig vergelijk, maar Neder land en andere 'zuinige' landen maken geen haast. Vooralsnog zijn er dus geen misstanden bekend in de landen waar een coro navaccin wordt getest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10