Racistische naam metro maakt plaats voor... antisemitische Toch op vakantie naar TUrkije Geen toeristen: schildpadden leven zich uit bij voortplanting 8 De overheid raadt reizen naar Turkije af. Maar daar laten sommige Nederlanders zich niet door afschrikken. ,,Het maakt me niet uit wat een ander ervan zegt.'' Mikhail Ivanovich Glinka (1804 1857) was een antisemitische Rus sische componist, vat de krant Der Tagesspiegel een column samen in het Duits-Joodse weekblad Jüdische Allgemeine. Glinka viel volgens co lumniste Judith Kessler de Russi sche pianist en componist Anton Rubinstein (1829-1894) aan als 'te Joods' en 'te Duits' en noemde hem een 'brutale Zhyd', een scheld woord voor Russische Joden. De door groothertogin Elena Pavlovna (een in Duitsland geboren tante van tsaar Alexander II) en haar beschermeling Rubinstein op gerichte Russische Muziekvereni ging, bestempelde Glinka als 'Zhyd-muziekvereniging'. Rubin steins conservatorium in Sint-Pe tersburg, Ruslands eerste muziek school, belasterde hij als 'piano synagoge'. Het metrostation naar Glinka vernoemen is een slechte keuze, concludeert Kessler. Ook al geldt Glinka als de vader van de Russi- sche muziek en wordt hij be schouwd als de grondlegger van het Russisch nationalisme in de mu ziek. In plaats van Glinka kan het Ber lijnse stadsvervoersbedrijf (BVG) volgens Kessler beter kiezen voor de naam van de eerste metrobe stuurder van Afrikaanse herkomst: Martin Dibobe (1876-1922). Hij werkte vanaf de opening van de Berlijnse metro in 1902 tot 1919 voor het stadsvervoersbedrijf. ding zijn plannen om ook drie straatnamen die verwijzen naar het Duitse koloniale verleden, te veran deren. Zo'n tweehonderd onderne mers vrezen een hoop administra tieve rompslomp en praktische problemen, en zien liever dat er goede uitleg bij de huidige straatna men komt. Sinds de gewelddadige dood van de zwarte Amerikaan George Floyd en wereldwijde Black Lives Matter- protesten is er wereldwijd discussie over straatnamen en standbeelden van personen met een koloniaal verleden. Zo werd in Nederland een beeld beklad. gezien het gevaar op besmetting. Wie toch gaat, doet dat op eigen ri sico. Mocht Turkije opeens weer in lockdown gaan, dan hoef je niet te re kenen op hulp. De ervaring leert dat Turkije dat abrupt kan doen. In april stopte al het vliegverkeer vanwege de uitbraak, dat gebeurde binnen een paar dagen. Veel mensen kwamen vast te zitten. Low risk Toch zijn er mensen die gaan. ,,Ik heb de beslissing heel lang uitgesteld'', zegt Angelique van der Valk. ,,Ik hoopte dat het nog code geel zou worden. Maar dat gebeurde niet.'' Ze verdiepte zich in de situatie ter plekke, in het plaatsje Dalyan, waar Hier is praktisch geen corona. Ik heb het een vriend gevraagd die in het ziekenhuis werkt ze een huisje heeft. ,,In Turkije staat dat gebied op 'low risk'. Ik heb contact gehad met vrienden, die hebben al een aantal weken niets gehoord over nieuwe besmettingen. Toen dacht ik: ik ga het doen.'' Via Düsseldorf vloog ze naar Tur kije. Voor de zekerheid sloot ze voor een paar tientjes een speciale covid- verzekering af die door het Turkse ministerie van toerisme in het leven is geroepen om toeristen te trekken. Je krijgt er tot 7000 euro aan medi sche kosten mee vergoed als die het gevolg zijn van een corona-besmet ting. ,,De druk van buitenaf geeft mij meer stress dan de reis zelf', zegt Van der Valk, die ambtenaar is. Op het werk moest ze haar beslissing verde digen. Haar baas wilde zeker weten dat ze na terugkomst uit Turkije eerst twee weken in quarantaine gaat voor ze weer komt werken. Daar houdt ze zich aan. ,,Ik heb drie weken vakantie, dus ik kan maar een week in Turkije zijn.'' Ze hoopt dat het reisadvies in de tussentijd verandert, ,,Dan blijf ik langer.'' Anders gaat ze nog even naar Griekenland, waar wel code geel ,,We zijn de enige gasten in het ho tel'', roept Greetje Veldman uit Veen- dam. Ze is nog moe van de reis. De avond ervoor stapte ze met een vriendin op Schiphol in het vliegtuig. Mondkapjes op en gaan. Tegen alle adviezen van de Nederlandse rege ring in, besloot ze toch op vakantie te gaan naar het Turkse Alanya. Ze was er zo aan toe, zegt ze. ,,Het maakt me niet uit wat een ander ervan zegt, ik kom hier voor mijn rust en verder niet.'' Het strand is nog behoorlijk leeg. Buitenlandse toeristen zijn in geen velden of wegen te bekennen. ,,Het ziet er wel triest uit zo'', zegt ze. ,,Een beetje beangstigend is het wel. Nor maal ligt het hier in juli vol.'' Veldman komt al twintig jaar in Alanya. Twee keer per jaar. Ze voelt zich er goed, en ze kent inmiddels mensen die er wonen. Het maakte de beslissing makkelijker om de vakan tie door te laten gaan. Als ze onver hoopt ziek wordt, zal ze kennissen vragen wat ze moet doen. Verder denkt ze er niet zoveel over na. ,,Heel het strand voor ons alleen'', lacht ze. ,,En waar is die corona?'' Vanwege het relatiefhoge aantal besmet tingen in Turkije raadt de Neder landse overheid - net als veel an dere Europese regeringen - rei zen naar het land af. Turkije staat op 'code oranje', oftewel: alleen noodza kelijke reizen. Het is geen ver bod, maar wel een dringend advies. Minister Van Nieuwen- huizen noemde het zelfs 'heel erg asociaal en onverantwoor delijk' om nu Greetje Veldman (rechts) op een terras in toch naar Tur- Alanya met een vriendin. privéfoto kije af te reizen, woensdag 8 juli 2020 GO Het Berlijnse metrostation MohrenstraBe krijgt een nieuwe naam na klachten dat de huidige naam verwijst naar een scheld woord voor mensen met een zwarte huid. Het station moet vanaf eind dit jaar GlinkastraBe gaan heten. Maar ook dat is een omstreden keuze. Caspar Naber Berlijn BVG maakte vrijdag bekend dat metrostation Mohrenstrafèe een andere naam krijgt. Maar er is ook verzet, in de betreffende wijk Wed t Nieuwe naam voor station MohrenstraBe blijkt ook besmet Een metrostation in Berlijn draagt binnenkort in de naam niet lan ger de racistische verwijzing naar Moren. foto ap KOH SAMUI Op het strand van het anders zo populaire Thaise eiland Koh Samui ko men duizenden kleine schildpadjes uit hun eitjes. Ze moeten flink wurmen en zich naar boven graven, bepaald geen makkelijke klus. Maar ze hebben alle tijd: nu er door de co ronacrisis geen groe pen toeristen meer liggen te zonnebaden op de paradijselijke stranden, hebben ze het strand bijna voor zich alleen. Voor de economie is het wegblijven van toeristen een klap, maar natuurliefheb bers zijn verrukt. er zijn plots opzienba rend veel nestplaat sen van de sterk be dreigde karetschild pad. Op één stuk strand zijn zeker 540 eitjes gelegd, meldt Sky News. ,,Het is de eerste keer dat we zo veel nesten zien'', zegt Manuel Lang, mana ger van het Silavadee Resort. ,,Ze komen al leen op het strand als het heel rustig is en als er niet veel vervui ling is. De afgelopen maanden hebben we ze massaal zien terug komen, omdat er nu geen toeristen zijn.'' Vlakbij doen ook de groene zeeschildpad den hun best, en ook bij Phuket grijpen schilpadden hun kans. In 2019 bezochten zo'n 39 miljoen bezoe kers Thailand. Van ja nuari tot juni is het aantal toeristen met maar liefst 43 procent gedaald. 'We zijn de enige gasten in het hotel' -Wiebe Geertsma, organisator zeilreizen Mitra Nazar Alanya

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8