kleine druppels ook mogelijk is 5 I I grote groep Nederlanders is die niets van een coronavaccin moe ten hebben. Hoe mensen daadwerkelijk gaan reageren als het vaccin er is hangt volgens het RIVM af van twee din gen. Hoofd van het Rijksvaccina tieprogramma Hans van Vliet: ,,Het eerste is: Hoe doet het vaccin het? Gebeuren er gekke dingen of gaat het eigenlijk heel goed en werkt het als een tierelier? Het an dere waar het heel erg van afhangt is hoe gaat het met de ziekte.'' Hiv Dat hangt volgens hem ook samen met in hoeverre het virus nog aan wezig is en de gemoederen bezig houdt. „Vergelijk het met hiv. Als er in de begintijd een vaccin zou zijn geweest, hadden ongetwijfeld heel veel mensen dat genomen. Nu zou je zeggen dat je zo'n vaccin alleen zou geven aan bepaalde risi cogroepen." Veel twijfelaars vinden dat het vaccin te snel wordt ontwikkeld en daardoor mogelijk onveilig is. ,,Ik ben een groot voorstander van het Rijksvaccinatieprogramma, omdat de vaccins die daarin wor den opgenomen eerst jarenlang zijn getest'', laat een respondent weten aan EenVandaag. ,,Een vac cin tegen het coronavirus zal ech ter een veel kortere testperiode hebben doorgemaakt, waardoor de eventuele gevolgen op de lange, middellange en zelfs korte termijn (bijvoorbeeld een week ziek op bed) onduidelijk zijn.'' Een andere respondent is nog kritischer: „Corona is een griep- achtig virus. Ik heb mij twee keer laten inenten tegen de griep en nog nooit zo ziek geweest.'' Volgens viroloog Ab Osterhaus zijn vaccins tegenwoordig juist 'veiliger dan ooit'. ,,In de zoektocht naar een coronavaccin gaan onder zoekers ook echt niet over een nacht ijs. Tegelijkertijd: de kans op geringe bijwerkingen is niet te voorkomen. Je moet bij de ont wikkeling van een vaccin constant een balans zoeken tussen werk zaamheid en veiligheid. Maar er is geen enkele aanleiding om aan te nemen dat een coronavaccin ge paard gaat met forse risico's.'' En ja, de kans dat het coronavi rus in de toekomst muteert is groot, vervolgt de viroloog. ,,Maar dat gebeurt waarschijnlijk op een Doe je het niet voor jezelf, doe het dan voor een ander die er wel enorm ziek van kan worden andere wijze dan bij het influen- zavirus. Anders dan bij een griep prik - die maar één jaar werkzaam is - biedt een coronavaccin hoogst waarschijnlijk ook bescherming na zo'n virusmutatie." Wantrouwen Hij noemt het wantrouwen tegen vaccins in Nederland een groeiend probleem. ,,Je ziet dat vooral hoog- opgeleiden nog wel eens menen dat ze het allemaal beter weten en hun eigen koers varen. Dat is niet alleen bij corona, ook bij andere vaccinatieprogramma's zien we dat terug. Steeds vaker menen ze dat een vaccinatie overbodig is. Ze brengen anderen - en in dit geval vooral ouderen - in gevaar." Datzelfde geldt voor jongvol wassenen, die in de regel bedui dend minder klachten hebben als gevolg van het coronavirus. Oster haus: ,,Ook voor die groep geldt: doe je het niet voor jezelf, doe het dan voor een ander die er wel enorm ziek van kan worden." Logisch De bereidheid tot vaccinatie blijkt onderen ouderen het grootst te zijn. Zo zou van de 55-plussers bijna driekwart zich laten inenten. Van die leeftijdsgroep ziet slechts 10 procent helemaal niets in een coronavaccin. Volgens hoofd van het Rijksvac cinatieprogramma Hans van Vliet is dat 'logisch'. ,,Ten eerste vormen zij de grootste risicogroep en ten tweede staan ouderen over alge meen positiever tegenover vacci neren. Bij griep zien we ook: hoe ouder, hoe hoger de opkomst.'' Volgens het RIVM is de kans niet zo groot dat als er een vaccin is, dit aan de hele bevolking wordt aangeboden. „Waarschijnlijk bie den we het in eerste instantie aan aan bepaalde risicogroepen.'' Een groep twijfelaars die eruit springt, zijn ouders met kinderen die jonger zijn dan 18 jaar: van hen zou slechts 45 procent direct openstaan voor een inenting. Opvallend is ten slotte dat de bereidheid tot inenting onder mannen (65 procent) aanzienlijk hoger is dan onder vrouwen (53 procent). Als mogelijke verklaring daarvoor noemt Osterhaus de im pact van het virus: „Mannen lijken er zieker van te worden dan vrou wen. Wellicht dat die achtergrond, al dan niet onbewust, toch een rol speelt.'' concentratie virus daarin, enorm varieert tussen van mens tot mens. „Het is echt een openbaring dat die verschillen zo groot zijn: dat kan honderd tot wel tienduizend keer zoveel zijn.'' Dit zijn opmerkelijke bevindin gen, want het RIVM is er altijd van uitgegaan dat het coronavirus zich juist via grote druppels verspreidt. Daar is ook het advies om onderling 1,5 meter afstand te houden op ge baseerd. Maar steeds meer weten schappers raken ervan over tuigd dat aerosolen wél voor veel coronabesmettingen zorgen, vooral als ruimtes niet goed geventileerd zijn. In de internationale literatuur zijn ook gelegenheden beschreven waarbij één persoon duidelijk meer mensen besmet dan de twee a drie personen die gemiddeld genomen worden besmet. Dit weekend riepen 239 weten schappers uit 37 landen in een open brief aan wereldgezondheidorgani- satie WHO op om de verspreiding via kleine druppels serieus te ne men. In Nederland probeert opi niepeiler Maurice de Hond - uitge groeid tot de held van de mensen die van de 1,5 metersamenleving af willen - dit onderwerp ook sinds maart onder de aandacht te bren gen. Waar hij de meerderheid van de besmettingen aan aersolen wijt, blijft het RIVM benadrukken dat superspreaders uitzonderlijk zijn. Volgens steeds meer mensen moeten ventilatiesystemen worden aangepast in de strijd tegen het nieuwe coronavirus. Of we nu vol gens het RIVM ook massaal de ven- tilatie moeten gaan aanpakken? ,,Goed ventileren is een goed idee'', aldus Duizer, die daar wel ook met een een kanttekening bij plaatst. ,,Het enige wat we nu niet weten is wat goed ventileren is. Dat luistert per ruimte nogal nauw. Als er links in de zaal iemand staat te oreren die besmettelijk is en je ventileert van links naar rechts, dan ben je niet goed bezig want dan blaas j e het vi rus juist richting de andere men sen. Het lastige is dat degene die hoge uitscheiders zijn geen stempel op een voorhoofd hebben met: ik ben een hoge uitscheider, pas op!'' En is verspreiding via kleine deeltjes in de lucht ook een reden waarom het in verpleeghuizen zo uit de hand gelopen is? ,,Dat weet ik niet'', reageert Duizer. ,,De alge mene conclusie is dat het niet ver- standig is om veel mensen dicht op elkaar te zetten in niet goed geven tileerde ruimtes. Als er veel mensen zijn, heb je heel veel kans dat er ie- mand bij zit die het virus fors uit scheidt. Of dat in de verzorgings huizen aan de orde was, kunnen we nu nog niet zeggen.'' .is?' woensdag 8 juli 2020 GO bereid vaccin te nemen Hoe mensen gaan reageren op een vaccin, hangt volgens Hans van Vliet af van 'hoe doet het vaccin het en hoe gaat het met de ziekte'. foto rivm Volgens viroloog Ab Oster- haus zijn vaccins tegenwoordig juist veiliger dan ooit. foto koen VERHEIJDEN -Ab Osterhaus, viroloog Op de vraag: 'Zou u zich laten inenten?' van EenVan daag reageerden 35.000 respondenten Iets meer dan de helft - 59 procent - van de respon denten is direct bereid zich te laten inenten. Slechts zo'n 5 procent van de Nederlanders lijkt anti stoffen voor corona te heb ben aangemaakt. De bereidheid tot inenting is onder mannen (65 pro cent) hoger dan onder vrou wen (53 procent). Ruim 200 wetenschappers vragen de WHO te kijken naar verspreiding van het coronavirus via aerosolen. Corona zou zich vooral verspreiden via grote druppels tijdens niezen en hoesten. Deze vallen binnen 1,5 meter op de grond. Aerosolen zijn zeer kleine druppeltjes die lang blijven zweven. Ook zij kunnen het virus overdragen. 0,0005mm Ventilatie ruimte Geen Normaal Goed Halvering aerosolen Na 5 min Na 2,5 min Na 30 sec.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5