24 meter, hoger mag Verwijs niet Lewedorp is in trek bij woningzoekers 5 Straks aan Bleekveld Goes Joeri Wisse Goes Geen stad in Nederland waar de bi bliotheek zo is weggestopt als in Goes, ingeklemd tussen winkels op de begane grond en appartementen erboven. „Zelfs als bibliotheek mens had ik de eerste keer moeite om hem te vinden", geeft Van Vugt toe. De nieuwe bibliotheek op de hoek van het Kolveniershof en het Bleekveld wordt dankzij grote raampartijen veel zichtbaarder. ,,Een echte publiekstrekker, waar mee we de loop in het cultuurplein gaan brengen." 'De huiskamer van Goes' Van Vugt hoopt bovenal dat de bieb de huiskamer van Goes wordt. Waar mensen een krantje komen lezen of een praatje met elkaar ma ken. ,,Het wordt veel minder een boekenpakhuis en veel meer een plek voor ontmoeting, met een hoge verblijfskwaliteit. Mensen gaan het echt weer de moeite waard vinden." Meer dan tien jaar geleden maakte ze de wens om naar het Bleekveld te verhuizen bekend. Tal loze discussies en plannen verder leek het er begin 2018 écht van te komen. Op dat moment besloot de gemeenteraad zes ton uit de ver koop van de oude muziekschool opzij te zetten voor de nieuwe bi bliotheek. Er was alleen één 'maar': eerst zou Bibliotheek Ooster- schelde het oude onderkomen moeten verkopen. Dat bleek lastiger dan gedacht. Er waren wel geïnteresseerden, maar die konden het met de vereniging van eigenaren (VVE) van het ge bouw niet eens worden over de herbestemming van de bibliotheek. Van Vugt: ,,We hebben een paar te leurstellingen moeten verwerken. Vorig jaar zag ik het zwart in en vreesde ik echt dat we de plannen uit ons hoofd moesten zetten." Gelukkig toonde dit jaar een 'lo kale investeerder' - de derde seri euze partij - toch nog belangstelling voor het pand. Wellicht geholpen door de grote vraag naar apparte menten in de binnenstad. Inmid dels is de verkoop van de 1400 vier kante meter definitief. Omdat de bibliotheek pas per 1 september 2021 vertrekt, heeft de koper een jaar de tijd om de plannen uit te werken en eruit te komen met de VVE. Holle kies Bibliotheek Oosterschelde huurt het nieuwe onderkomen onder de parkeergarage (naast modezaak Takko) voor minimaal vijftien jaar. Na jaren leegstand was de over drie 'units' verspreide 1000 vierkante meter tellende ruimte nog steeds beschikbaar. ,,Dat is wel een risico geweest", beaamt Van Vugt. ,,Al zou het heel bijzonder zijn als daar nog iets was gekomen. Een grote holle kies in de binnenstad wordt nu ein delijk gevuld." Joeri Wisse Kruiningen De raad had ruim drie uur nodig om tot een besluit te komen over het politiek gevoelige onderwerp. Voor VVD en Leefbaar Reimers- waal en Christenunie was het een uitgemaakte zaak. Zij vonden dat de bouwhoogte moest worden op gerekt tot 28,5 meter, zodat Ver wijs het gewenste robotgestuurde energiezuinige vrieshuis kan bou wen. Het bedrijf had al water bij de wijn gedaan ten opzichte van het eerdere plan van 32 meter. Wethouder Maarten Both vond het onverstandig om de bouw- Wethouder Maarten Both raadde af de maximale hoogte op te rekken tot 24 of 28,5 meter. 20 is het maximum hoogte op te rekken. Volgens hem is de voorgestelde hoogte van 28,5 meter niet goed onderbouwd en loopt Reimerswaal het risico om door de provincie te worden te ruggefloten. Ook hamerde hij op het gevaar dat andere bedrijven die elders de hoogte in willen rechten zullen ontlenen aan de uitzonderingspositie die Verwijs krijgt. Wat hem betreft is 20 meter het maximum. Die hoogte is ook volgens een onderzoeksbureau ac ceptabel. Compromis De SGP diende een motie in die dit regelde, maar kreeg daarvoor geen steun. In overleg met PvdA en CDA, die in voorgaande verga deringen ernstig twijfelden, kwa men ze met een compromis om maximaal 24 meter hoog te bou wen. Ondanks dat Hans Bal van Verwijs aangaf dat zo'n verlaging het bedrijf 3 miljoen kost en daar mee economisch onverantwoord was, stemde een meerderheid be staand uit SGP, PvdA en CDA in met het plan. Zestien nieuwe koopwoningen en nog eens acht sociale huurwonin gen. Het zijn ongekende aantallen voor het dorp, zegt wethouder Kees Weststrate van Borsele. ,,Dat is ont zettend veel voor Lewedorp maar ook voor Borsele als geheel", zegt hij. „Sociale huurwoningen, twee onder één kap, vrijstaand. Er wordt van alles gebouwd en dat is best bij zonder." Levensloopbestendig Dat was in de afgelopen jaren wel anders, vertelt voorzitter Ad Lijm- bach van de dorpsraad. ,,Dit is ge woon niet te verklaren." Dat de wo ningmarkt goed loopt speelt zeker een rol, denken Weststrate en Lijmbach. ,,Als een huis te koop komt is-ie zo weg", zegt Lijmbach. Maar het helpt ook dat de gemeente de bestemmingsplannen wil wijzi gen. Die zijn vaak al lang geleden opgesteld en passen niet (helemaal) meer bij de vraag van deze tijd. Want waar destijds vaak werd ge dacht aan ruime eengezinshuizen is nu vooral de levensloopbesten- dige woning populair. Wonen, sla- Als een huis te koop komt, is-ie zo weg. De centrale ligging maakt Lewedorp aantrekkelijk pen en badderen op de begane grond. Bouwgolf is nog niet over Ook de centrale ligging maakt Le- wedorp aantrekkelijk, denkt Lijm- bach. Vlissingen en Middelburg zijn dichtbij. ,,En in Goes ben je ook in een kwartiertje. We hebben ook een goede school en een eigen su permarkt." En met de huidige bouwgolf is het nog niet helemaal klaar, want er zijn nog enkele kavels beschikbaar en de verouderde wo ningen in de Sloestraat worden ver vangen door nieuwbouw. Tijd om nieuwe plannen te maken, denkt Lijmbach. Zover wil Weststrate nog niet gaan. ,,Als je ziet hoeveel bouwgrond er nog ligt in Borsele, dan is dat fors", zegt hij. Hij doelt op projecten in de andere kernen. Van de Platepolder in Heinkenszand tot en met het uitbreidingsplan in Ovezande. ,,En ook in Baarland zijn we in gesprek om te kijken of we daar nieuw moeten bouwen", zegt hij. Bovendien heeft Weststrate reke ning te houden met de regionale af spraken over woningbouw. Borsele kan niet zomaar op eigen houtje honderden nieuwe woningen neerzetten. ,,De provincie is lei dend in het aantal woningen dat gebouwd kan worden. Daarnaast hebben we met de Bevelandse ge meenten afspraken gemaakt", zegt Weststrate. 'Achter de hand' Het komt erop neer dat voor de ko mende jaren voor een groot deel vastligt hoeveel nieuwbouwwo ningen elke gemeente mag bou wen. En er is een beperkt aantal 'achter de hand' gehouden. Daar kan een gemeente aanspraak op maken op het moment dat zich een bijzondere kans voordoet. woensdag 8 juli 2020 Bieb vult holle kies binnenstad De kogel is door de kerk: de bi bliotheek in Goes kan over een jaar eindelijk de anonieme bo venverdieping aan de Oostwal verruilen voor een prominente plek op het cultuurplein aan het Bleekveld. Directeur Jannie van Vugt is opgelucht. ,,Ik ben super blij. Hier hebben we zó lang op moeten wachten." Visbedrijf Verwijs in Rilland mag waarschijnlijk een nieuw vrieshuis bouwen van 24 meter hoog. Een meerderheid van de gemeenteraad heeft gister avond het college van B&W op dracht gegeven om de maxi male bouwhoogte op bedrijven terrein De Poort te verhogen. Nu mogen gebouwen daar niet hoger worden dan 16 meter. Jarenlang was het maar minne tjes met de bouwactiviteiten in Lewedorp. Maar nu is het dorp booming. Het ene na het andere huis wordt uit de grond ge stampt. Hoe dat komt? Eigenlijk weet niemand het échte ant woord. Melita Lanting Lewedorp -Ad Lijmbach, voorzitter dorpsraad ABBEY ROAD WEMELDINGE Vol trots tonen de leerlingen van muziekdocent Wim Steenbakker (achter grond) hun diploma Algemene Muzikale Vor ming. In twee groepen doorliepen de tien be ginnende muziekstudenten het voorbije jaar de muziekcursus in Wemeldinge. ,,Het zijn leerlingen uit de groepen 3, 4 en 5", aldus do- cent Steenbakker. ,,Die zijn nog te jong om al een instrument te kiezen. Daarom worden ze bij mij algemeen muzikaal gevormd. Dat gaat van zingen tot luisteren naar muziek en van het lezen van noten tot het spelen van percus sie-, snaar- en blaasinstrumenten. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52