RIVM bevestigt dat besmetting via II II 4 Veel Nederlanders staan sceptisch tegenover een coronavaccin. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag. Alleen ouderen zouden zich massaal laten inenten, mocht een werkend vaccin op de markt komen. Ook opvallend: vrouwen staan kritischer tegenover een eventueel vaccin dan mannen. Haagse bronnen stellen dat er een 'uitgeklede' wet overblijft. Het ka binet dreigde namelijk steun voor de wet te verliezen van een meer derheid in de Tweede Kamer, dus zijn er flinke concessies gedaan. Het kabinet heeft de wet opge steld op verzoek van de Tweede Ka mer, maar lag sinds de aankondi ging ervan direct onder vuur van diezelfde Kamer. Het voorstel zou de overheid te veel rechten toeken nen. Adviesorganen als de Raad van State uitten eveneens forse kritiek, net als privacywaakhonden. De meest gevoelige punten wa ren de corona-app en handhaving 'achter de voordeur' bij burgers. De app, die overigens strikt vrijwillig in de conceptwet genoemd stond, wordt nu helemaal uit de wet ge haald. ,,Dit wekte alleen maar de suggestie dat deze verplicht zou kunnen worden, hoewel juist expli ciet in de wet stond dat dit niet zo is'', aldus een ingewijde. Voor de app, die waarschuwt als een gebrui ker in de buurt is geweest van een besmet persoon, wordt een aparte wet geschreven. Daarnaast was er veel kritiek op het plan om via deze wet te regelen dat de politie kan ingrijpen in wo ningen van burgers. Het kabinet schreef dat 'binnentreden' van een woning 'noodzaak' kan zijn. Als de 'gedragingen' in een huis vrees ge ven voor 'onmiddellijke versprei ding van Covid-19', zou de politie mogen ingrijpen. Ook die alinea's worden geschrapt. Burgemeesters hebben de afgelo pen maanden overigens wel in noodgevallen ingegrepen in wo ningen, bijvoorbeeld bij 'corona feestjes'. Dat deden zij op basis van de gemeentewet, maar er was nu juist discussie of die wel het recht op ingrijpen gaf. De wet zou aan die discussie een einde maken door handhaving achter de voordeur al tijd mogelijk te maken, maar dat ging criticasters te ver. Zo zou na melijk in theorie ook kunnen wor den binnengevallen bij een thee- kransje van mensen in een krappe woonkamer. De Tweede Kamer vroeg om de noodwet, omdat nu alle corona maatregelen nog per noodverorde ning zijn geregeld. De minister legt die met de burgemeesters op. Pas achteraf kan de Tweede Kamer of een gemeenteraad kritiek leveren. Nu de coronapandemie langer duurt dan verwacht, wil de Kamer dat de maatregelen beter wettelijk verankerd worden. Dan kan ook ie dere keer vóórdat deze ingaan, ge stemd worden of dat wel nodig is. De eerste versie deugde van geen kant. Het origineel was een gedrocht Dat principe blijft overeind in de aangepaste wet, met uitzonderin gen als er bijvoorbeeld bij acute uit braak moet worden ingegrepen. Ook gaat de wet niet voor een jaar gelden als deze is aangenomen. Er wordt nog onderhandeld over hoe lang dan wel, maar er wordt zelfs gesproken van twee maanden. Wel kan deze hierna verlengd worden, zo vaak als de Tweede Kamer daar mee instemt. ,,Er is flink wat aan verspijkerd'', zegt een ingewijde. ,,De eerste ver sie deugde van geen kant, dus het is goed dat er nu veel is aangepast, want we hebben ook heel veel kri tiek over onszelf afgeroepen. Het origineel was gewoon een ge drocht.'' Waarschijnlijk wordt het wets voorstel vrijdag gepresenteerd. Daarna moeten de Tweede en Eer ste Kamer nog wel instemmen. Het is voor het eerst dat het RIVM zulke stellige uitspraken doet over de rol van microdruppels. Uit een nieuwe studie die de vi- roloog met vijf collega's van het RIVM uitvoerde, blijkt dat bij 'iets minder dan 5 procent van de geïn- fecteerden verspreiding via aero- solen een rol speelt'. Dit is het eer ste document van het RIVM over aerosolen, waarin wordt aange toond dat de verspreiding van het virus via kleine druppeltjes een mogelijkheid is. Maurice de Hond probeert dit sinds maart al onder de aandacht te brengen ,,Wat ons bij deze studie is opge vallen, is dat er ontzettend veel va riatie is tussen de hoeveelheid vi russen die mensen verspreiden'', licht Duizer zijn bevindingen toe. ,,Er is een kleine groep van men sen die het virus zo veel uitscheidt, dat die mensen het óók via zwe- vende deeltjes verspreiden. We la ten zien dat aerosole transmissie mogelijk is, dus we moeten er re kening mee houden dat het coro navirus zich door de lucht ver spreidt.'' Duizer: ,,Onze belangrijkste conclusie is dat de gemiddelde uit scheider met 100.000 tot 1 miljoen virusjes per milliliter snot niet of nauwelijks bijdraagt aan versprei ding door de lucht. Maar iets min der dan 5 procent van de geïnfec- teerden scheidt zoveel virusdeel tjes uit dat die het coronavirus wél via de lucht kunnen verspreiden.'' Openbaring In de studie, die Duizer met zijn RIVM-collega's uitvoerde, consta teren zij dat de hoeveelheid drup pels die mensen vormen en de Ik heb mij twee keer laten inenten tegen de griep en nog nooit zo ziek geweest kend coronavaccin. Om groeps- immuniteit te bereiken, moet im mers zo'n 60 procent van de be volking immuun zijn voor het co ronavirus. Vooralsnog lijkt slechts zo'n 5 procent van de Nederlanders antistoffen voor corona te hebben aangemaakt. Met een vaccinatie bereidheid van 59 procent is die groepsimmuniteit in één klap alsnog binnen handbereik. Tegelijkertijd laat de peiling van EenVandaag zien dat er een ou u zich laten inenten met een coronavaccin? Die vraag stelde het Opiniepanel van actualitei- tenprogramma EenVandaag, waarop door zo'n 35.000 respondenten antwoord werd gegeven. Iets meer dan de helft - 59 procent - is daartoe di rect bereid. De rest twijfelt of weigert überhaupt een corona- prik. Binnen de medische wereld wordt reikhalzend uitge keken naar een wer- woensdag 8 juli 2020 Noodwet na kritiek toch flink aangepast GO Ruim de helft is De bekritiseerde corona-nood wet wordt flink aangepast, na koortsachtig overleg achter de schermen tussen coalitiepar tijen. De corona-app is geen onderdeel meer van de wet. Ook de handhaving in woningen van burgers wordt eruit gesloopt. Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Minister Hugo de Jonge heeft zitten schrappen. foto anp - Ingewijde Overdracht van het coronavirus via kleine druppeltjes in de lucht, zogeheten aerosolen, 'is mogelijk, dus we moeten er re kening mee houden dat het co ronavirus zich door de lucht verspreidt'. Dat zegt viroloog van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu Erwin Duizer in gesprek met deze krant. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven &'oro al J pr<Xeciacs Stephen Friedrichs Marcia Nieuwenhuis - Respondent Bilthoven FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4