Geraamten bij Ossenisse Nu nog palen. Na de zomer een nieuw stuk school 4 Evenement Renesse krijgt geen toestemming Het idee van de drie initiatiefne mers was om drie dagen lang films te vertonen op het grasveld van het Bouwplein Renesse. Daar bij de Praxis kunnen 150 auto's tegelijk te recht. Strak plan dus: veilig naar de film in Renesse. De gemeente gooit echter roet in het eten. ,,Ons plan om in deze gekke coronaperiode iets moois en unieks te organiseren voor vele inwoners van Schouwen- Duiveland kan helaas niet door gaan", laten de initiatiefnemers in een verklaring weten. ,,Ondanks onze maximale inzet, de zorgvuldig gekozen en geschikte locatie, het enthousiasme van di verse sponsoren, de laatste versoe pelingen van de veiligheidsmaatre gelen en niet in de laatste plaats ons ultieme en uiterst veilige corona- SPOREN IN DE DELTA Honderden geraamten, 'eenige nog geheel onge schonden bewaard in hunne eikenhouten doodkisten'. En dat 'op een punt waar nie mand hier te lande, op grond van mondelinge of schriftelijke over leveringen, iets dergelijks konde vermoeden'. Zo berichtte de Goessche Courant op 29 juli 1850 over de oudheidkundige ontdek kingen die waren gedaan bij het graven van een nieuw afwate ringskanaal bij Ossenisse. Een groot project, dat tóch al in het nieuws was wegens ernstige ar beidsonrust, waarbij ongeveer 600 arbeiders waren betrokken. De marechaussee moest twee 'belhamels' die het leven van de aannemer bedreigden van het werk verwijderen. De oude begraafplaats lag bui ten de zeedijk van de Ser-Arends- polder. Men vond ook bakstenen funderingen en allerlei losse vondsten. Waar hoorde dit alle maal bij? De Goessche Courant sprak van gissingen over een oud maatregelenplan krijgen wij toch geen toestemming om op korte termijn onze plannen voor een vei lig toegankelijk drive-in buiten bioscoop te realiseren." Wat is het geval? Het evenement wordt door de gemeente ingedeeld onder categorie B. En dat betekent dat de activiteit extra aandacht vraagt en een procedure van ten minste acht weken kent. Dan is de drive-incinema simpelweg niet vóór medio september te houden. ,,Wij vrezen dat half of eind sep tember het plan zijn oorspronke lijke doel voorbijstreeft. Het opzet ten van een speciaal veilig en uniek evenement in deze lastige tijd is dan eigenlijk niet meer van toepas sing", vinden de initiatiefnemers. De kosten lopen tegen die tijd ook weer op, omdat tarieven voor in huur stijgen. ,,Wij hadden er abso- Ons plan om iets moois en unieks te organiseren kan helaas niet doorgaan luut zin in. Het mag niet zo zijn en we staken bij deze onze pogingen voor het organiseren van dit leuke en unieke event in coronatijd." In mei al werd het idee voorge legd aan de gemeente. Toen gold nog een stop voor evenementen tot 1 september. Toen vanaf 1 juli onder voorwaarden meer mocht, kwam het plan weer voorbij. Schouwen- Duiveland schuift af naar de Veilig heidsregio, dat een protocol vast stelde. ,,Omdat nu veel tegelijk komt en vanwege het hoogseizoen, is afgesproken dat we ons aan de af handelingstermijn houden van maximaal acht weken", reageert de gemeente. ,,Voor iets grotere en grote evenementen geldt sowieso dat die niet in juli en augustus kun nen plaatsvinden. Groot of groter betekent niet per se in aantallen be zoekers, maar dat het meer dan ge middeld aandacht nodig heeft. De drive-in zien we vooralsnog als een iets groter evenement, ook al is die redelijkerwijs coronaproof uit te voeren. De aankomende twee maanden zijn gezien de behandel termijn al niet haalbaar. Dus op zijn vroegst zou september een moge lijkheid zijn, als de plannen goed worden gekeurd." Met een hoop herrie is gisteren de officiële eerste paal geslagen van de noodlokalen van de Theo Thijssenschool in Zierikzee. Een paar palen in de grond. Meer is het nu nog niet. Maar dat ze na de zomervakantie in een superge- zellig klaslokaal terechtkomen, weten de zesdegroepers van de Theo Thijssenschool in Zierikzee nu al zeker. Gisteren sloeg vertrek kend directeur André Koster er 'zijn laatste paal'. Daarmee gaf hij het startsein voor de uitbreiding van de brede school Noorderpolder met drie ex tra klaslokalen. De school, die bijna 270 leerlingen telt, kampt al tijden met ruimtegebrek. De noodlokalen worden tijdens de zomervakantie neergezet en kun nen in het nieuwe schooljaar di rect in gebruik worden genomen. Deze week wordt definitief beslo ten welke groepen naar de drie lo kalen aan de overkant van het plein vertrekken. Maar daar horen hoogstwaarschijnlijk ook Mischa, Gijs, Jeremiah, Thijs, Tygo, Floris, Loekie en Nienke uit groep 6 - straks groep 7 - bij. Geen afgedankte keten Hoewel er nu nog vooral zand ligt, weten ze zeker dat ze straks een mooi plekje krijgen. De lokalen worden vanzelf gezellig, leggen ze uit. ,,Dat is nu ook zo. We hangen er veel dingen op die we zelf ma ken." En denk bij noodlokalen vooral niet aan een stelletje afge dankte keten die even tijdelijk worden neergeplempt. Het wordt een kwalitatief hoogwaardig ge bouw, met twee lokalen op de be gane grond en eentje in de hoogte. Met een dakterras en een warmte pomp. Duurzaam en voorzien van betonnen vloeren. ,,Die kunnen zo 15 of zelfs 20 jaar mee", zeggen Obase-directeur Ewald de Keijzer en projectleider nieuwbouw Erik van uffelen. Met een hoop herrie werd de bouw gisteren afgetrapt. Zoals de leerlingen eerder met een hoop herrie, tijdens de begrotingsraad in november, aan de gemeente raad lieten weten heel erg te staan springen om extra ruimte. Het is zo'n beetje hét thema van de bijna 20 jaar die 'meester' André Koster als directeur aan de Theo Thijssen- school verbonden is geweest. Met hem aan het roer groeide het des tijds zieltogende schooltje in Malta uit tot een school die uit z'n voegen barstte. Hij begon met nog geen 70 leerlingen verdeeld over vier groepen. ,,Ik had het geluk in een heel warm, hard werkend team terecht te komen. Samen hebben we de school weer op de kaart gezet." De groei stopte niet Toen de geplande nieuwbouw in Noorderpolder er eindelijk stond, was het aantal leerlingen verdub beld. En die groei stopte niet. Al in 2017 groeide de school uit z'n nieuwe jasje. ,,Ik ben hartstikke blij dat de gemeenteraad uiteinde lijk unaniem met uitbreiding heeft ingestemd. Nu hebben de kinderen na de zomer weer de ruimte." •- een paar palmen hoog, met wij den buik en een oor, die echter bij het uitgraven gebroken is'. De kruik droeg 'kleine borstbeelden' en het opschrift 'Drincket und esst und Godes nie vergesst'. Helaas: dit voorwerp stamt van na de onder gang van Oud-Ossenisse. Maarten Luther We kennen dergelijke spreuken, l i op verschillende manieren ge speld, van de bekende 'baard- ■- 1 -a frjjufffif mankruiken'. Pas in het begin van de zestiende eeuw beginnen de'Drincket und esst'-en soort gelijke spreuken te verschijnen op deze baardmannen uit Keulen en Frechen. Sommige specialis ten vermoeden dat het 'niet ver geten van God' in de spreuk te maken heeft met het optreden van de reformator Maarten Lu ther rond 1517. Er ontstond in Duitsland een nieuw religieus bewustzijn, waarbij de aloude populariteit van goed eten en drinken kennelijk ook in ere bleef. Hoewel de kruik van Ossenisse dus in de bodem terechtkwam lang na het verdrinken van het oude dorp, had de Goessche Cou rant het niet helemaal mis. De spreuk kenmerkte volgens het blad 'den geest onzer voorvade ren' en bewees wat 'taal en spel ling aangaat de oudheid van het stuk'. klooster, zelfs een vestiging van de Tempeliers, of van een 'min stens voor vijf eeuwen verdron ken dorp'. Die gissingen zaten er niet ver naast. Het oude, verdron ken Ossenisse wordt al vermeld omstreeks 1170 en is vermoedelijk verdwenen als gevolg van inun daties tijdens de Gentse oorlog van 1379-1384. Ook had de abdij Ten Duinen in Koksijde in deze omgeving een uithof: het latere Hof te Zande in Kloosterzande. De Goessche Courant haalde één vondst speciaal voor het voet licht: 'eenen aarden wijnkruik, woensdag 8 juli 2020 Streep door drive-incinema Jean-Paul Kotoun, Lennart 't Mannetje en Berry Lindenbergh zijn teleurgesteld. Een aantal weken geleden stonden ze nog te trappelen om een leuke en veilige drive-inbioscoop in Re- nesse te organiseren. Die is nu afgelast. Geen toestemming. Gerrit van Loon Renesse Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histo rische sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers -Initiatiefnemers drive-inbioscoop Esme Soesman Zierikzee SD Baardman met 'Drincket und esst'-variant. foto r.r. toussaint André Koster (met witte helm) slaat zijn laatste paal voor de Theo Thijssen. De leerlingen zorgen voor herrie. Op de achtergrond het schoolgebouw. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49