tegenvallen Stoer koken: knetterend kampvuur met verse appeltaart BUITEN KOKEN misschien een mooi rendement op, maar is er ook een eindwaarde? Is de bouw- kwaliteit dusdanig dat het over tien jaar nog te verhuren of verkopen valt? Wees als koper dus kritisch op de duurzaam heid van de gebruikte materialen." Daarnaast is volgens Kuiper ook de lo catie van groot belang. ,,Is het slim om naast een varkensschuur in Noord-Bra bant een vakantiewoning te hebben? Aan de kust, op de Veluwe of in Friesland is het waarschijnlijker dat je huisje in trek blijft. Je betaalt dan uiteraard meer, maar je koopt ook een beetje zekerheid.'' Bezoek voor aankoop van een recrea tiewoning het park een aantal keer, zodat je niet voor verrassingen komt te staan, adviseert Kuiper. „Sommige vakantie parken hebben er een handje naar om huizen te verhuren aan arbeidsmigran ten. Dit om het park draaiende te houden en de beloofde rendementen te halen.'' En dan zijn er nog de parkkosten. Bij een gegarandeerd rendement zijn die vaak al doorberekend, maar lang niet al tijd. Lees dus de kleine lettertjes. Huurgrond Vaak koop je een woning met eigen grond, maar er zijn ook parken die wer ken op basis van erfpacht. In dat geval be taal j e erfpachtcanon, ofwel huur voor de grond. Dat bedrag ligt voor een bepaalde periode vast, meestal voor 50 jaar. Als deze termijn verloopt, stelt de gemeente de erfpacht opnieuw vast, op basis van de grondwaarde op dat moment. ,,En daar kan een flinke prijsstijging uitrollen, waardoor niet alleen de kosten stijgen maar het huis ook lastiger ver- Slechte investering of koopje? koopbaar wordt'', zegt Kuiper. „Als de termijn binnen afzienbare tijd verloopt, gaan potentiële kopers toch denken: moet ik dat nou wel doen? Als die prijs verdubbelt is de lol er wel af.'' Er zijn ook vakantieparken die de grond in eigendom houden. De koop prijs van de woning is dan lager, maar je betaalt wel jaarlijks een huurprijs. Na deel van deze overeenkomst is dat hij door de grondeigenaar kan worden op gezegd. Ook kan hij de huurprijs verho gen. Als koper heb je dus minder zeker heid. ,,Wij bieden geen vakantiewonin gen op huurgrond meer aan'', meldt een medewerker van Vakantiemakelaar.nl. ,,Het leverde te veel conflicten op.'' Derde woning De ervaring met hun chalets op Veluwe weerhield Kirsten en William er niet van een derde recreatiewoning aan te schaffen: een appartement in Maastricht bij Dormio, verhuurder van luxe vakan tiewoningen. „Hier gaat de uitkering op basis van het daadwerkelijke rende ment. Dus hoe meer er verhuurd wordt, hoe meer het oplevert'', zegt William. In Maastricht betalen ze wel parkkos- ten, een paar honderd euro per maand. Dat neemt een hap uit het rendement, maar ze hebben het er graag voor over. Kirsten: ,,Over die kosten zijn we vooraf netjes ingelicht. Verder is alles prima ge regeld, van schoonmaak tot onderhoud. Ook is er een goed georganiseerde VVE.'' En wat nu als de chalets verkocht zijn? „Waarschijnlijk investeren we het in iets anders, want het is niet makkelijk om je geld uit een vakantiewoning te halen.'' 13 DUTCH OVEN Laat de luxe keuken even links liggen. Deze zomer ontdekken we de charme van buiten koken. Van primitief op vuur tot chic met een moderne barbecue. Een knetterend kampvuur. Geuren van versgebakken appeltaart, een stoof potje of pizza die uit de Dutch Oven omhoog kringelen. Voor Arriën Stege- huis, alias de Kampvuurkok, is dit het ultieme geluk. ,,Het buiten bezig zijn, midden in de natuur, en je eten verrijken met planten die je in de omgeving vindt. Heerlijk." Stegehuis is een liefhebber van buiten koken. Twee tot drie keer in de week ('in de zomer wat vaker dan in de winter') is hij bij een kampvuur met potten en pannen in de weer. Naast het geven van workshops, steekt hij ook graag thuis het vuur aan. De Dutch Oven is daarbij favoriet. Een pan die zijn oorsprong in Nederland kent, maar vooral in Amerika populair is geweest tij dens de kolonisatie en later onder de cowboys. ,,Het is een grote, zwarte gietijzeren pan op pootjes die je boven het vuur hangt of op briket ten zet. Je kunt er werkelijk van alles in maken. Je kan bakken, braden, stoven en als je wil zelfs frituren, al moet je dan wel echt kennis van zaken hebben omdat het gevaarlijk is.'' Het deksel is voorzien van een opstaande rand. Het moeilijke aan de Dutch Oven is het rege len van de temperatuur. ,,Je oven heeft een ther mostaat. Als je buiten kookt, zul je dat moeten leren door het te ervaren. Daar zijn trucjes voor. Voor veel gerechten heb je een temperatuur van 180 graden nodig. Om die te bereiken, hanteer ik de vuistregel: maak van je hand een vuist. Voor iedere mannen vuist die op de bodem past, leg je één briket onder de pan. Bij een kleine pan heb je genoeg aan drie briketten, voor een grote heb je er zeven a acht nodig. Op het deksel leg je vervolgens een ring van aaneen gesloten briketten. Op die manier creëer je een soort oven met een boven- en onderwarmte van ongeveer 180 graden. Om te controleren of de temperatuur goed is, kun je je hand boven de briketten houden. Als je dat 4 seconden kunt doen, is die ongeveer 180 graden." Daarna is het een kwestie van je eten in de pan doen en laten pruttelen. ,,Bij twijfel over de temperatuur is misschien wel het belangrijkste advies: liever laag en traag dan hard en zwart. Met andere woorden: beter de temperatuur iets te laag dan te hoog." Tip voor beginners: ,,Begin met natte gerechten met veel vocht, zoals kip in Westmalle. Die kun je niet verprutsen, al zijn er mensen die soep kunnen laten aanbranden.'' 'Voor iedere mannenvuist die op de bodem past, leg je één briket onder de pan' ■ra GO WOENSDAG 8 JULI 2020 investering Recreatiewoningen zijn niet al tijd een waardevaste investering, leert een blik op het aanbod. Dui delijk is wel dat de explosieve prijsstijging van reguliere wonin gen niet opgaat voor vakantie huisjes. Zo staat een 4-persoonswoning op vakantiepark Landal Eson- stad, die bij oplevering in 2007 €165.000 kostte, nu te koop voor €119.500. De bezoekersaantallen van Esonstad bleven achter bij de verwachtingen. Landal investeert nu om het park aantrekkelijker te maken. Zo werd in 2018 een grote indoorspeeltuin geopend. Wie weet blijkt €119.500 dan toch een koopje. Wel waardevast lijkt een 're creatielandhuis' op Landgoed De Elsgraven (Landal). Dat kostte in 2008 €105.750 en staat nu te koop voor €109.500. Na aftrek van de makelaarsprovisie blijft de originele aankoopprijs over. Voor €245.000 euro ben je ei genaar van een luxe bungalow op Droompark Bad Hulckesteijn. Volgens de verkoper is de woning ideaal om te verhuren. De vraag is hoeveel winst daarmee te beha len valt; de kosten van de huur- grond zijn namelijk al ca. 10.000 euro per jaar. MAARTJE HUIJBEN ®Ook proberen? Ga naar de site van deze krant /kokeneneten voor het recept van kip met Westmalle. -i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41