zomer Het rendement kan zeker op langere termijn VANDAAG Een gegarandeerd rendement van 7 tot 8 procent en geen omkijken naar de verhuur of schoonmaak. Het klinkt verleidelijk, een vakantiehuisje voor de verhuur als belegging. Maar is het ook de 'prachtige investering' die vakantieparken ons voorspiegelen? '2,5 procent nemkn'kunnen WATTE DOEN? NOURI hierin deed investeren' 1. De prehistorie bezoeken 2. Naar een klein optreden gaan 3. Leren over begrafenissen 4. Een boek over Nouri lezen irsten en William Burg- Lehmkuhl uit Maastricht ko pen in 2014 twee chalets op een vakantiepark op de Veluwe. Voor hun investering krijgen ze drie jaar lang een gegarandeerd rende ment van 7 procent over de aankoopprijs van de chalets. ,,We waren tevreden over de opbrengst en gaven al vroeg te kennen in gesprek te willen over de verdere sa menwerking na drie jaar'', vertelt Wil liam. ,,Maar dat werd door het park steeds vooruitgeschoven.'' Als het vakantiepark na drie jaar wel wil praten, is het even slikken. Het stel kan kiezen: een nieuw gegarandeerd rendement van 3 procent of het daad werkelijke rendement van de huizen. „Volgens het vakantiepark waren de cha lets in drie jaar tijd minder verhuurd dan verwacht en dus moest het rendement daarop worden aangepast'', vertelt Wil liam. ,,Je moet ze dan maar op hun blauwe ogen geloven dat de bezettings- cijfers kloppen.'' De familie Burg-Lehmkuhl kiest voor het gegarandeerde rendement van 3 pro cent, waarvan na aftrek van de gemeen telijke lasten en verzekeringen zo'n 2,5 procent overblijft. ,,Dat is nog steeds een hoger rendement dan op de spaarreke ning, maar natuurlijk niet het rende ment dat ons in recreatiewoningen deed investeren", zegt Kirsten. Onderhoud Een insider bij een van de grote vakan tieparken ('geen naam alsjeblieft'), raadt geïnteresseerden aan kritisch te zijn op recreatiewoningen met een kortlopend en hoog gegarandeerd rendement. ,,Een hoog rendement is makkelijk toe te zeg gen, zeker als het een park met nieuwe of gerenoveerde woningen betreft; dat trekt namelijk veel bezoekers. Daarnaast zijn de kosten voor onderhoud in de eerste ja ren laag. Maar na vijf jaar moet er een schilder komen of zijn er meubels aan vervanging toe. Als die kosten dan voor jou zijn, gaat het rendement omlaag.'' Mv/ Er zijn ook vakantieparken die adverte ren met langlopende, gegarandeerde rendementen. Zo belooft Center Parcs kopers van een woning op vakantiepark De Eemhof in Zeewolde een geïn dexeerde huuropbrengst van 4,5 procent van de aanschafprijs van de woning, voor een periode van 15 jaar. Investeer ders die meer ri sico durven te ook kiezen voor is natuurlijk een vast rende- niet het ment van 3 pro cent plus een rendement percentage van dat ons de totale huur opbrengst van het park. Center Parcs blijft verant woordelijk voor de verhuur van, en het onderhoud aan de huisjes in het park. De kosten daarvan zijn, net als die van verzekeringen en ge meentelijke heffingen, in het rende ment meegenomen. ,,Kopers betalen al leen de jaarlijkse onroerendezaakbelas- ting en de eenmalige kosten voor de aan koop van een huis, zoals de overdrachts belasting'', vertelt een makelaar van Center Parcs Vastgoed aan de telefoon. In het contract is ook opgenomen dat Center Parcs de inventaris na tien jaar op eigen kosten vervangt. Daaronder valt niet de keuken of badkamer, maar alleen het meubilair en zaken als servies. Eigenaren mogen hun woning op elk moment verkopen. De enige voor waarde is dat de afgesloten overeen- komst overgaat op de nieuwe eigenaar. Die mag dus niet meer kiezen tussen het gegarandeerde of het variabele rende ment. Na 15 jaar biedt Center Parcs de op tie het contract drie keer met vijf jaar te verlengen. Als eigenaar moet je daarin mee. ,,Maar wel tegen dezelfde voor waarden'', zo verzekert de makelaar. Lastig verkoopbaar Het lagere rendement bij de vernieu wing van hun contract was voor Kirsten en William Burg-Lehmkuhl aanleiding hun vakantiewoningen via de vastgoed tak van het vakantiepark in de verkoop te zetten. Drie verkopers en drie jaar later zijn de huizen echter nog niet verkocht. Kirsten; ,,Voor het vakantiepark is het waarschijnlijk veel interessanter om eerst het nieuwe aanbod te verkopen en dat blijft maar groeien.'' Daardoor ziet het er naar uit dat het Limburgse stel zijn vraagprijs moet laten zakken en daarmee verlies moet nemen op hun oorspronkelijke investering. Daarover zijn ze wat teleurgesteld. ,,De woningen worden door de aanbieder ge presenteerd als waardevaste investerin gen en zo worden ze nog steeds geadver teerd.'' Makelaar Dennis Kuiper uit Leerdam krijgt regelmatig de vraag of de aanschaf van een vakantiewoning een verstandige investering is. Hij zet vraagtekens bij de bouwkwaliteit van sommige recreatie woningen. ,,Je ziet steen, maar ook veel hout, blik en kunststof. Zo'n huis levert WAT Wandelen door het verleden. WAAROM In hét openluchtmuseum van Eind hoven, het preHistorisch Dorp, beleef je het verleden door zelf op ontdekkingstocht te gaan. Ontmoet historische bewoners van de prehisto rie tot de late middeleeuwen. Luister naar hun spannende verhalen, leer oude ambachten zelf te doen en verwerf de vaardigheden die de wereld door de jaren heen vooruit hebben geholpen. WAAR Het preHistorisch Dorp, Boutenslaan 161B, Eindhoven. WAT Concert Paul de Munnik. WAAROM Zin in een intiem optreden? Dan helpt Paul de Munnik je uit de brand. De zanger treedt vanavond op met zijn nieuwe show Waar een wil is..., waarin hij liedjes speelt op alleen een piano en gitaar. Het thema is contact in een wereld waar afstand steeds belangrijker is, dus ver wacht een lekker knus maar virusvrij concert. WAAR Koninklijk Theater Carré, Amstel 115/125, Amsterdam. WAT Alles over de dood. WAAROM We gaan niet graag naar begrafenis sen, maar willen wel dat ze goed verlopen. Wat maakt zo'n gebeurtenis mooi? Kom erachter in Tot Zover, het enige museum in Nederland over de dood en alles wat daarbij hoort. Op begraaf plaats De Nieuwe Ooster ontdek je wat mensen meenemen in de kist, zie je antieke begrafenis wagens en leer je alles over het uitvaartvak. WAAR Museum Tot Zover, Kruislaan 124, Amsterdam. WAT Meer weten over Ajax-speler 'Appie'. WAAROM Vandaag is het drie jaar geleden dat de getalen teerde Ajax-speler Abdelhak Nouri zijn laatste wedstrijd speelde. De middenvelder kreeg op het veld een hart aanval, zakte in elkaar en raakte in coma. Misschien wel een van de grootste tragedies uit de Nederlandse sport geschiedenis. WAAR In zijn boek 'Abdelhak Nouri. Een onver vulde droom' schetst Khalid Kasem een intiem beeld van zijn vriend 'Appie'. (Uitgeverij Lebowski) Een onver vu de droom WOENSDAG 8 JULI 2020 GO Vakantiehuis als KAJ VAN ARKEL - El Projectontwikkelaars beloven een mooi rendement op een investering in een vakantiehuisje, maar let op bijkomende kosten en het onderhoud. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40