NIEUWS 3 Geheime onderwereldgevangenis ontmanteld in westen van Brabant De politie stuitte op deze 'EBI voor de onderwereld' doordat het door een politiehack mee kon lezen via de versleutelde chatdienst Encro. Zes mannen zijn aangehouden. Vorige week liet de politie tijdens een persconferentie over het kraken van Encro al doorschemeren dat het soms bijzonder schokkende zaken aantrof. Nu blijkt, in de woorden van recherchechef Andy Kraag, waarom zelfs de meest ervaren re chercheurs soms niet anders kon den dan hun wenkbrauwen fron sen. Zes zeecontainers die dienst de den als cel, om gevangenen vast te houden. Een container was gepre pareerd als martelkamer, compleet met een tandartsstoel waarin de ge vangene kon worden vastgezet. In die container stuitte de politie op een snoeischaar, een takkenschaar, een takkenzaag, scalpels, tangen, handboeien, vingerboeien, tape, bi vakmutsen en zwarte katoenen zakken. Die laatste konden over het hoofd van het slachtoffer worden getrokken. Het onderzoek van de politie startte in april, toen de recherche haar oog liet vallen op een 40-jarige man uit Den Haag die verdacht werd van betrokkenheid bij drugs handel en het voorbereiden van een liquidatie. ,,Hij leidde een bestaan onder de radar, maar uit ons finan cieel onderzoek bleek dat hij ver moedelijk een loods in Wouwse Plantage in gebruik had. Toen we onze aandacht op die loods richt ten, kregen we via onderzoek 26Le- mont inzage in belangrijke chat- contacten van de verdachte via een telefoon van Encrochat'', zegt Jan- nine van den Berg, politiechef Lan delijke Eenheid. Ontvoeringen Rechercheurs die live meelazen in Encrochat, focusten ook op berich ten over de Brabantse containers. Daarin werd gesproken over ont voeringen en het martelen van slachtoffers. ,,Als ik hem op de stoel heb gaat er meer komen, maar die hond is spoorloos'', werd er bij voorbeeld gestuurd. De loods werd de 'EBI' genoemd, naar de Extra Be veiligde Inrichting in Vught. De acties van de groepering wer den volgens de politie goed voorbe reid. Er waren 'OT's' (observatie teams) en er werd gezorgd voor wa pens, politiekleding, busjes, stop borden en kogelwerende vesten. Recherchechef Andy Kraag zegt dat alle alarmbellen afgingen toen de recherche doorkreeg wat de be doeling was van de loods. ,,De mate van geweld die men wilde gebrui- ken, de termen die voorbijkwamen in de chats. Het was echt ontluiste rend. Mijn rechercheurs, zelfs de mensen die al veertig jaar in het vak zitten, zeiden dat ze zoiets nog nooit hadden meegemaakt.'' Dat de politie dankzij de Encro- hack de criminelen steeds voor kon zijn, noemt Kraag cruciaal. ,,We waren ze echt steeds een stap voor. Door tijdig in te grijpen hebben we echt heel vreselijke dingen weten te voorkomen.'' Toen het de politie duidelijk werd wat zich mogelijk ging afspe len in de zeecontainers, die nog niet volledig in gereedheid waren, wer den de containers door de politie onder observatie genomen. Daaruit bleek dat de cellen waren afgetim merd met geluidsisolerende platen en warmte-isolerende folie. ,,We hebben de cellen 'technisch onder controle gezet', zegt Kraag. ,,Zo konden we zien wat er gebeurde.'' In de cellen waren aan het pla fond en op de vloer handboeien aangebracht. Verder stond er alleen een chemisch toilet. In de hoek was een camera aangebracht, om op af stand zicht te houden op de situatie in elke cel. Uit de observaties kwam ook naar voren dat een tweede loods, in de nabijheid van Rotterdam, moest dienen als uitvalsbasis. De politie vond hier snelle auto's, wapens en kogelwerende vesten. In de Rotter damse loods trof de politie zeven handvuurwapens en een automa tisch aanvalsgeweer aan, een Chi- Door tijdig in te grijpen hebben we echt heel vreselijke dingen weten te voorkomen nese variant op de kalasjnikov AK- 47. In totaal werden bij de verdach ten 25 wapens in beslag genomen. Bij een verdachte werd bovendien 24 kilo mdma gevonden, een grondstof voor xtc. Verschillende verdachten werden bij beide lood sen gezien. De slachtoffers, volgens de politie allemaal actief in het cri minele circuit, werden door de po litie tijdig gewaarschuwd. Invallen Op het moment dat de loodsen bijna klaar waren voor gebruik, greep de politie in. Op dertien loca ties deed de politie invallen. Zes mannen werden aangehouden, af komstig uit Den Haag, Rotterdam, Spijkenisse, Utrecht, Nieuwegein en Lexmond. Zij zijn door de rech- ter-commissaris in bewaring ge steld op verdenking van voorberei ding van ontvoering, gijzeling, zware mishandeling en afpersing en deelname aan een criminele or ganisatie. Twee verdachten zijn te vens in bewaring gesteld voor wa penbezit. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft maandag hun gevangenhouding voor negentig dagen bevolen. Burgemeester Han van Midden van Roosendaal, waar Wouwse Plantage onder valt, zegt mee te le ven met omwonenden waar 'crimi nelen zó dicht in de buurt komen'. Hij wil maatregelen nemen om de openbare orde en veiligheid te her stellen. ,,Zoiets is natuurlijk onvoor stelbaar.'' woensdag 8 juli 2020 MEER VIDEO'S MEER VIDEO'S In de zeecontainers in Wouwse Plantage wilden criminelen mensen opsluiten en martelen. Er stond een tandartsstoel om slachtoffers op vast te binden. fotos om Alles lag klaar voor gebruik in geluiddichte martelkamer De politie heeft eind vorige maand een speciale 'onderwe reldgevangenis' aangetroffen in zeven zeecontainers in het Bra bantse Wouwse Plantage. Een van die containers deed dienst als martelkamer. Yelle Tieleman Wouwse Plantage -Andy Kraag, chef recherche Een snoeischaar, scalpel, tangen en ander gereedschap lagen klaar als marteltuig. loosendaal 'erpen Politiekleding kon worden gebruikt bij een ontvoering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3