Stroodorp 7 houden. Het huis bleek van Duitse eigenaars te zijn. In de tuin zeiden we tegen elkaar: dit is het. Het voelde zo. Je kunt hier heel ver kijken." Huilend terug naar huis De 65-jarige Marijke Anemaet heeft net zo'n vakantie-ervaring. Ze woont op nummer 20. ,,We hebben het huis in 2006 gekocht, in 2008 zijn we er gaan wonen. Voor die tijd hadden we al een vakantiehuisje op nummer 24. Het gevelbord met daarop 'Ons uusje' ligt nu in mijn schuurtje. Vanaf 1966 kwam ik met mijn ouders naar Stroodorp. Vanuit Vlaardingen, waar we woonden. Aan het eind van de va kantie reed ik huilend mee terug naar huis, zeker als Europoort met al die industrie opdoemde. Op de thuisroute moesten we destijds drie keer tol betalen: Zeelandbrug, Ha ringvliet en Beneluxtunnel." Levendigheid De rust, het uitzicht. Die vormen ook voor Marijke de charme van Stroo- dorp. Alle voorzieningen, van school tot winkel, zijn uit het gehucht ver dwenen. In de zomermaanden is er zeker levendigheid. ,,'s Winters", zegt ze, ,,is dat anders. Dan ben je op jezelf aangewezen en daar kan niet iedereen tegen. Ik fiets vaak en maak wande lingen van negen kilometer. De Goudplaat is prachtig, met oerrunde- ren en koningspaarden. Bij Geersdijk is een strandje. Op de Banjaard heb ik een strandhuisje, daar ga ik vaak een uurtje zitten. Achter ons huis zit een biologische boer. Hij heeft gras ge zaaid, daardoor komen er kieviten en andere weidevo- gels. Je hebt hier veel wind. Van kleins af aan vond ik het al prachtig om in bed de wind rond het huis te horen. Als j e contact hebt met de natuur, dan heb je niks anders meer nodig." We krijgen nog meer lofzangen. Helma Willemsen-Koole is 53 jaar en woont op nummer 14. „Ik ben in het huis hiernaast geboren. Alles bij elkaar heb ik tien jaar in Geersdijk en Kam perland gewoond. Toen er in 2000 een huisje vrijkwam, ben ik teruggeko men. Het huis is afgebroken en op nieuw opgebouwd. Mijn ouders wo nen naast me, ze zijn nog hartstikke vitaal. Waarom ik hier woon? De vrij heid, het uitzicht, de rust. Je ziet natuur, dan heb je niks anders nodig - Marijke Anemaet steeds andere luchten. Kijk eens naar dat uitzicht op Veere, dat heeft niet ie dereen. Een grote stad vind ik leuk voor een dagje, meer niet." De huizen staan niet óp maar m de dijk. Waarschijnlijk zuinigheid uit de bedijkingsperiode, zo legden de dijk werkers geen beslag op kostbare land bouwgrond. Die constructie brengt met zich mee dat je in de huizen pas op de eerste verdie ping over de dijk heen kunt kijken. Ilona Kamps heeft van de nood een deugd gemaakt door de woonka mer boven in te richten. Frank en vrij Piet Koole en Maaike Koole-Zwemer op nummer 13 hebben dat niet ge daan. In september wonen ze hier zes tig jaar. Piet was timmerman, hij is 86 jaar en heeft meegewerkt aan de bouw van de Zeelandbrug en de Stormvloedkering. Hij vertelt: „Toen we hier kwamen wonen, moest ons huis nog worden afgebouwd, alleen een slaapkamer en de keuken waren klaar. Er stond een oud huisje dat we hebben afgebroken, we kochten het voor zeshonderd gulden." Zijn vrouw Maaike is vijfjaar jonger. Het echtpaar is ingespeeld op het wonen in een ge hucht, ze hebben allebei een rijbewijs en beschikken ieder over een auto. ,,Makkelijk om boodschappen te doen", zeggen ze. Maaike: ,,Toen wij hier kwamen wonen waren alle hui zen bezet. In de loop van de jaren kwam er veel leeg te staan. In Kam perland kwam er nieuwbouw be schikbaar, daar wilden mensen heen. Wij zijn het gewoon aan de dijk te le ven, frank en vrij, dat wilden we niet opgeven. Wat moet je in een dorp? Dan zie je de hele dag mensen en au to's, meer niet. Nu zien we Veere, Middelburg, Arnemuiden, de tv-toren van Goes." Piet: ,,En ongeveer veertig windmolens. Ik kijk hoe ze draaien en staan om te weten uit welke hoek de wind waait." De leegstand is voorbij. Als dochter Helma zich bij hen heeft gevoegd, willen ze nog wel een pijnpuntje aan snijden. Het verkeer. Op de dijk is een 30 kilometerzone ingericht. Maar nie mand houdt zich daaraan. Op de weg geschilderde verkeersremmers helpen niet. Soms rijden ze met tachtig kilo meter per uur voorbij, schat Piet. De eerste druppels vallen. Het wordt tijd naar binnen te gaan. Als je contact hebt met de Stroodorp woensdag 8 juli 2020 Stroodorp is te vinden op Noord-Beveland, tussen Kamperland en Geersdijk. De huizen van Stroodorp zijn in de dijk gebouwd, zodat de eerste verdieping pas boven de dijk uit komt. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35