Boekentip zomerhit Zonder kleren in een andere tijd Cultheld Shaggy is heerlijk fout <D ■ni 6 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de eerste aflevering: Stroodorp bij Kamperland. Clare is 6 jaar als ze Henry voor het eerst ontmoet. Hij is 36 en zit naakt op een steen in de weide achter haar huis. Henry is 28 als hij Clare voor het eerst ont moet. Zij is 20 en stapt om hem afin de biblio theek. Henry is tijdreiziger. Hij heeft een gene tische afwijking en verdwijnt regelmatig naar de toekomst of het verleden. Als ze elkaar in het nu ontmoeten, is hij nog niet bij Clare ge weest, maar heeft zij wel al een relatie met een oudere versie van hem opgebouwd. Ze gaan samen verder. De vrouw van de tijdrei ziger vertelt het verhaal van Henry en Clare vanuit hun beider oog punt. Het gaat over de avonturen van Henry, die tijdens zijn reizen niets kan meenemen en dus zonder kleren in een andere tijd ver schijnt; over zijn angst om op belangrijke mo menten te verdwijnen en zijn queste naar een medicijn. Maar het gaat ook over Clare, hoe haar liefde voor Henry is ontstaan en hoe zij omgaat met zijn afwijking. De vrouw van de tijdreiziger is een fascinerend verhaal, waar je vooral in het begin wel even je aandacht bij moet houden. De omstandighe den van Henry's tijdreizen zijn bijvoorbeeld niet meteen duidelijk. Maar daar kom je gaan deweg achter. Het is de moeite zeker waard om even vol te houden. Die gekke Shaggy toch. Op een of andere manier weet hij onverwacht altijd weer onze huiskamer binnen te dringen. Ja renlang als Jamaicaanse cultheld met zijn hits Oh Carolina en Mr. Boombastic. Daarna raakte hij uit beeld, totdat Sting hem in 2018 meenam naar Concert at Sea. Daar overgoot hij alle Po lice-hits met een reggaesausje. En de weinig verhullende dansjes die erbij hoorden, deden we in de erop vol gende weken nog wel eens geksche rend na. Langzaam verdween Shaggy weer uit onze ge dachten, totdat onze kinderen met een nieuw dansje via de populaire app TikTok op de proppen kwamen. Wie hoorden we daar? Ja! Shaggy! De DJ Fle-Minisiren - remix van het nummer Banana (Conkarah feat. Shaggy) werkt zó aanstekelijk dat inmiddels de hele fa milie het bijbehorende dansje tot in de puntjes beheerst. Inclusief de zonnebril, die precies op het juiste moment ('Sick with it, crew, drop!') van het voorhoofd op de neus moet vallen. Ty pisch Shaggy; zo heerlijk fout. Het kan niet an ders dan dat dit dé zomerhit van 2020 wordt. Stroodorp. Ilona Kamps spreekt de naam secuur uit. Dus geen Stroodorpe. Voor je het weet - zegt ze - zit je aan het kanaal van Terneuzen naar Gent. Zonder e staan we op de Stroodorpsedijk en hebben uitzicht op onweersluchten die Noord-Beveland vanuit de richting Middelburg regen en verkoeling gaan brengen. Populieren lispelen de zomer. Het aanvankelijke plan was te gaan buurten in Plankendorp. Dat ligt een dijk noordelijker, op de Stekeldijk op wandelafstand van Kamperland. Maar ja, kom daar eens op een door deweekse middag nog voor het va kantieseizoen is begonnen en ook nog voor de coronabeperkingen in de ijskast zijn gezet. Aan deurbellen doen ze er niet. Dus kloppen we op ramen, rammelen aan deurklinken en roepen eens ouderwets 'volluk' over het tuinhek heen. We krijgen nergens respons. Dan verderop naar Stroodorp. Pre cies op de afslag vanaf de Stekeldijk staat een informatiebord dat Plan kendorp en Stroodorp met elkaar verbindt. Het gaat over aanwassen en opwassen, polderwerkers en indij- kers, daar ligt de oorsprong van beide gehuchten. Het is in een delta- veilig Zeeland bijna niet voor te stel len, maar na verwoestende vloeden in 1530 en 1532 verdween het hele ei land onder water. Stukje bij beetje werd er de eeuwen daarna weer in gepolderd. In die nog niet gemecha niseerde tijden werden daarvoor hele ploegen dijkwerkers ingezet. Die huisden in houten hutten, ge maakt van planken, bedekt met stro. Er ontstond al vroeg een clustertje bij Plankendorp en later, rond 1820, bij Stroodorp. Mondkapje van stro Over de Stroodorpseweg rijden we aan. Ilona Kamps (1965) reageert als haar Italiaanse waterhond Juno alarm slaat. Ze woont op nummer 15 in een nieuw houten huis. Geen strooien dak, dat nog net niet. ,,Maar", vertelt ze enthousiast, ,,we hebben met alle Stroodorpers samen een mondkapje van stro gemaakt. Dat vonden we passend in deze tijd. Ik heb aan die huisvlijt nog een zelfgemaakte limo nade toegevoegd: Stroodorpse vliere fluiter." Hoeveel huizen zal het gehucht tel len? Vijfendertig pakweg, waarvan een flink aantal voor recreatief ge bruik. Precieze aantallen zijn lastig te geven. ,,De Stroodorpers zijn gewor teld", zegt Ilona. ,,Ik ook. Als kind ging ik met mijn ouders op vakantie in Zeeland, naar Haamstede. Ik ben geboren tussen Pijnacker en Rotter dam, op het platteland. Hoewel ik in Delft ben opgegroeid en lang in Rot terdam heb gewoond, is die liefde voor het platteland gebleven. Aan het eind van elke vakantie wilde ik niet terug naar huis. 'Waarom blijven we niet bij de zee wonen', vroeg ik dan. In 2011-2012 ben ik met mijn partner Edward vanuit Veere naar Stroodorp verhuisd. Ik weet nog dat we hier langs fietsten. Er stond een bordje 'te koop' met twee telefoonnummers. We hebben ieder een nummer ont- w-. woensdag 8 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft eindredacteur Anouk Mommer elke dag een inkijkje in haar boekenkast. Chef regioredactie Raymond de Frel oe fent zijn danspasjes op een hit van cult- held Shaggy. Hier staan de huizen in de dijk GO Jan van Damme Stroodorp O Er f III De inwoners van Stroodorp zijn erg ge steld op hun rustige buurtschap. Vlnr Ilona Kamps en haar hond Juno, echtpaar Maaike en Piet Koole met tussen hen in dochter Helma en Ma rijke Anemaet. Kijk op de site bij /video Stroodorp. De huizen staan niet óp de dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34