S Verrassing: drie plevieren uit ei Nieuwe wandelroutes uitgezet bij Oostkapelle 5 Streven wethouder: binnen vijf jaar brede school in Dauwendaele if*?# De wens van een brede school in de Middelburgse wijk Dauwendaele bestaat al jaren. Tot op heden mis lukte elk plan. Binnen vijfjaar moet het alsnog lukken, is het streven van onderwijswethouder Dekker. ,,Een locatie vinden zal het grootste probleem blijven. Maar ik vind wel dat een brede school prioriteit moet krijgen." Daar hoort ook kinderop vang bij. Dauwendaele heeft drie basis scholen: de openbare school Het Element, de christelijke Wilgenhof en de katholieke Franciscusschool. Een locatie vinden zal het grootste probleem blijven Kwalitatief doen ze niet voor elkaar onder. Ouders uit Dauwendaele en de Mortiere hebben dus keuze ge noeg. Bovendien trekt de samen werkingsschool van Nieuw- en Sint Joosland, De Lonneboot, veel kin deren uit de Mortiere aan. Het gevolg is dat ze ongewild concurrenten zijn geworden van el kaar, ziet Dekker. ,,De Franciscus- school is flink gegroeid, met name door de komst van kinderen uit de Mortiere, en heeft nu ruimtege brek. Tegelijkertijd zien we dat Het Element net rond de opheffings norm van 135 leerlingen schom melt." De school telt er nu 139. De Lonneboot was aanvankelijk 'Mi kleiner dan Het Element, maar in middels zijn de verhoudingen om gedraaid. Daarom heeft Archipel scholen, de openbare onderwijs- koepel waar beide onder vallen, be sloten van De Lonneboot een dislo catie te maken van Het Element. Dan worden de leerlingenaantallen bij elkaar opgeteld en is die ophef fingsnorm geen bedreiging meer voor de Dauwendaelse school. Het is een administratieve han deling die niks zegt over de kwali teit van Het Element, benadrukt bestuursvoorzitter Henk Zielstra van Archipelscholen. ,,Maar die wel noodzakelijk is om de toekomst van de scholen veilig te stellen. Ik kijk strategisch vooruit. Doen we dit niet, dan kan Het Element on der de opheffingsnorm zakken. Terwijl het een heel goed draai ende school is. Het Element en De Lonneboot blijven de scholen die ze nu al zijn." Voorzieningen Dekker moet als onderwijswet houder zorgen voor goede en pas sende huisvesting. Ruimtegebrek bij de ene school oplossen door lo kalen bij te bouwen terwijl de an dere school lokalen leeg heeft staan, is - zeker financieel - voor de ge- Doen we dit niet, dan kan Het Element onder de opheff ings- norm zakken meente niet aantrekkelijk. Boven dien is de huisvesting van Het Ele ment wel aan vervanging toe, be seft hij, en Zielstra onderstreept dat. ,,Ouders zijn bij de schoolkeuze ook gevoelig voor het aanbod van voorzieningen", merkt Dekker op. ,,Daarom willen we in alle wijken brede scholen, zodat ze dezelfde voorzieningen hebben en je ruim tes kunt delen." Maar in Dauwen- daele is zo'n brede school er nog niet. ,,Dat droombeeld is op de lange baan geschoven. Maar ik ver wacht dat we in het nieuwe huis vestingsplan voor het onderwijs, dat in het najaar wordt vastgesteld, een brede school in die wijk tot pri oriteit maken." Zielstra juicht dat toe. ,,Als schoolbesturen willen we ook graag die samenwerking aan gaan." Emile Calon Oranjezon Zover Boot weet, is dit de eerste maal in vier jaar dat op het strand bij Oranjezon deze zeldzame vo gels uit het ei komen. Tot nu toe werden nesten van deze strand- broeder geplunderd door kraaien, meeuwen, vossen of andere rovers. ,,Maar met het uitkomen van de ei tjes zijn we er nog niet. Vier jaar ge leden werden jonge plevieren het slachtoffer van een mantelmeeuw. kooi. ,,Dat is niet overal gedaan, Dat kan ook nu nog gebeuren." omdat we willen kijken wat het ef- De werkgroep en natuurorgani- fect is van beschermen of alles zo satie Het Zeeuwse Landschap laten." zijn dit jaar een project be- Boot was dit weekeinde gonnen om de nesten van de bontbekplevier te be schermen door er kooi tjes overheen te zetten. Zo hopen ze dat rovers de nesten niet kunnen plunderen. Bij Oranjezon had zo'n kooitje geen effect, omdat het nestje van twee plevieren eerst overspoeld werd door het springtij. Vervolgens lukte het een jonge vos om een van de ouders te grazen te nemen. Het nest van de drie uitgekomen eitjes heeft geen beschermende nog bij het nest. „Toen was het weer bar en boos. Ik had nooit verwacht dat het nog goed zou komen, zo guur was het weer." Groot was dan ook zijn verbazing en vreugde Plevierenjong, niet toen hij maandag die in Oranjezon. avond hoorde dat er toch eitjes zijn uitge komen. Direct daarna zijn er afdak jes geplaatst, zodat de jonge vogels enige bescherming hebben voor rovers vanuit de lucht. ,,Nu is het afwachten of ze over een maand uitvliegen." Bij plaatselijke ondernemers en het VVV-inspiratiepunt Oostkapelle is de gratis 'Plattegrond Oostkapelle' mee te nemen. Daarop zijn ook de vier routes ingetekend, inclusief wetenswaardigheden over gebou wen en (natuur)gebieden die de wandelaars passeren. Voor mensen voor wie het wan delen lastig is en die toch graag wil len genieten van de omgeving, zijn speciale terreinrolstoelen te huur waarmee de vijf kilometer lange rode pijltjesroute in zijn geheel is te volgen en de andere drie routes bijna geheel. Deze speciale rolstoe len zijn geschikt voor onverharde paden, zoals in het bos en op het strand. De vier LandGoed Wandelingen zijn ook te vinden via: wroostka- pelle.nl. Voor het wandelen van de routes via gps is Google Maps no dig. woensdag 8 juli 2020 WA 'Concurrentie scholen vermijden Goede basisscholen zijn er ge noeg voor de Middelburgse wij ken Dauwendaele en Mortiere. Maar terwijl de ene kampt met ruimtegebrek door een groeiend aantal leerlingen, zit de andere rond de opheffingsnorm. Ze moeten geen concurrenten van elkaar worden, vindt wethouder Chris Dekker. ,,Daarom moet die brede school er nu eindelijk maar eens komen." Maurits Sep Middelburg - Chris Dekker, wethouder Leerlingen Temnit, Samrawit, Wanisha, Cai Wen (vlnr) in de gangen van basisschool Het Element. foto boaz timmermans - Henk Zielstra, Archipelscholen Niet verwacht, toch is het ge beurd. Zo vat Jos Boot van de Vogelwerkgroep Walcheren de geboorte van drie jonge bont- bekplevieren bij Oranjezon samen. Ook bestaat nog de kans dat vandaag of morgen een vierde eitje uitkomt. Er zijn vier nieuwe wandelroutes uitgezet bij Oostkapelle. Ieder met een eigen thema en ver schillend van afstand: 2,3 kilo meter tot 7,8 kilometer. Ze vol gen verharde, maar ook onver harde paden en zijn uitgezet door de werkgroep LandGoed Wandelingen Oostkapelle (LGWO). Emile Calon Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33