Film by the Sea anders, maar niet minder ZEELAND 3 tv'i *|tóS3R5. mMïï trok, ook. Daar kwam bij dat we door de uitlaatgassen niet meer overal mochten komen. Dus in sep tember vorig jaar besloten we de boot en de caravan weg te doen en een camper te kopen. Het was voor ons geen moeilijk besluit." Vakantie op een nieuwe manier Na een levertijd van negen maan den konden Willem en zijn vrouw Nel een paar weken geleden voor het eerst met hun nieuwe camper op pad. ,,Ja, dat is even anders", zegt hij. ,,Een caravan zet je weg op een camping en dan pak je de auto voor boodschappen of om erop uit te gaan. Met een camper moet je het anders organiseren. Je gaat niet alles weer inpakken om even voor een pak melk naar de supermarkt te rij den. Maar dat maakt het ook leuk. J e viert vakantie op een nieuwe ma nier." Volgens Gorter zijn er in Neder land 430.000 caravans en 110.000 kampeerauto's. ,,In Duitsland is het anders. Daar zijn er meer campers dan caravans", zegt hij. ,,Maar hier groeit het ook hard. 2019 was een topjaar wat de verkoop betreft. Tot begin juni liepen we 2 procent ach ter op de verkoop van 2019. Maar als je bedenkt dat we een paar maan den stilgelegen hebben door de co ronacrisis, is dat natuurlijk niks." Vriendjes op een camping Jonge gezinnen ziet Gorter ook in zijn zaak verschijnen. En hoewel die soms kiezen voor een camper, gaat hun voorkeur meestal uit naar een caravan. „Kleine kinderen zijn niet graag lang onderweg", zegt hij. ,,Die maken liever vriendjes op een camping. Dan is een caravan vaak aantrekkelijker. En goedkoper." Want voor een tweedehands cam per betaal je toch al snel 35.000 euro of meer.Half maart viel bij de be drijven de verkoop stil. ,,Maar begin mei, toen er voorzichtig wat meer mocht, en er een eerste corona moeheid ontstond, groeide de ver koop", zegt Gorter. ,,Toch zien we dat de aanschafvan een camper niet impulsief gebeurt. Klanten hebben zich meestal van te voren al goed geïnformeerd." Langere bedden Jonge gezinnen zoeken vaak een camper met meerdere vaste bed den, zegt Fons de Maat. ,,Dat de kin deren er aan het einde van de dag zó in kunnen. Maar er wordt ook steeds meer gevraagd om langere bedden en of je makkelijk vanuit het bed naar het toilet kunt. Want je kan 's nachts wel één keer over ie mand heen kruipen om bij het toi let te komen, maar dat kan natuur lijk niet drie keer op een nacht." Het is een van de weinige grote Zeeuwse evenementen die dit jaar wél kunnen doorgaan. Twee weken geleden kreeg Film by the Sea groen licht, nadat de provincie en de ge meente Vlissingen een extra bij drage beloofden. Zij zegden boven dien toe bij te springen als het fes tival in de rode cijfers eindigt. Doense is opgelucht. Hij wilde, ondanks aarzelingen van zijn raad van toezicht, hoe dan ook voorkomen dat er dit jaar een slap aftreksel of zelfs helemaal geen festival zou zijn. ,,Dat was geen optie. Ik wilde echt iets neer zetten voor tien dagen. Daar heb ik wel voor ge knokt." Samenstelling vakjury En dus was er gisteravond - welis waar een maand later dan gebruike lijk - 'gewoon' de traditionele Amuse, het jaarlijkse voorproefje van Film by the Sea. Daar werd on der meer de samenstelling van de vakjury onthuld. Deze wordt net als vorig jaar geleid door Stine Jen sen. De andere leden zijn schrijver Thomas Rosenboom (wiens roman De rode loper is geïn spireerd door een eerder bezoek aan het festival), auteur en journalist Joyce Roodnat, schrijver en spoken word artist Babs Gons en acteur Sabri Saad El Hamus. ,,De feesten slaan we dit jaar over", zegt Doense. ,,Dus geen Filmboekenbal, concerten of ope ningsfeest. Maar de kernwaarden houden we in ere." Naast de Film Literatuur-competitie heeft het fes tival ook dit jaar bijvoorbeeld weer een Franse competitie, een jonge- renjury, een studentenjury en een Dag van de Zeeuwse Film. De talkshows worden waar schijnlijk gehouden in de voorma- lige bibliotheek. ,,We gaan kijken of we die live kunnen streamen", zegt Doense. Of het lukt een eregast te strikken, is nog even de vraag. ,,Ik maak me daar niet zo druk over. Mijn hoogste prioriteit is dat we een goede programmering hebben en dat we ervoor zorgen dat zo veel mogelijk mensen op een of andere manier films kunnen zien." Deel films online te zien Vanwege de coronabeperkingen kunnen er minder mensen in een zaal. Daarom worden films vaker vertoond en zal een deel ook online te zien zijn via streamingdienst Picl. Dankzij samenwerking met de filmhuizen is Film by the Sea dit jaar ook in Middelburg, Goes, Oost burg, Terneuzen en Bergen op De feesten slaan we dit jaar over, maar de kernwaarden houden we in ere - Jan Doense, festivaldirecteur Zoom te bezoeken. De Machinefa briek in Vlissingen wordt omge bouwd tot drive-inzaal. Film by the Sea is van 11 tot en met 20 september. Tijdens de Amuse werd een coronabestendige variant van de festivalposter (foto) gepresenteerd, waarop model Ro- sanne Hustinx is voorzien van een passend mondkapje. woensdag 8 juli 2020 •&L het wel gezien met die boot Hrr; ''Ui' T4 'i'?- a*°: v -J f- 8^ «s -^T~\ 1 a ft «V 4,js esft A - fW b V 4 Ir.?, *,f Verkoper Siewert Gorter en Willem en Nel Haartsen (vlnr) in hun gloednieuwe camper. fotos johan van der heijden Vooral onder ouderen is de camper steeds geliefder. Kijk op de site bij /video Camperverkoop in de lift: ouderen ruilen boot in Film by the Sea zal wat anders zijn dit jaar, maar het wordt zeker een volwaardige editie. „Zoals het er nu naar uitziet, wordt het een prima festival", voorspelt directeur Jan Doense. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31