Zeeuwse zie Straatpaaltjes Hulst gewild: 'Eigenlijk is er niks moois aan' Overslag in havens keldert door corona 2 JAN VAN DAMME Column Een mes op zak. Met een lem met van bijna twintig centi meter. Het heft versierd met Zeeuwse paarden die uit een voer- mand eten. Als u jong en druistig bent, ik zou er niet mee gaan lopen pronken. Stadsjongens die denken dat je pas een man bent met een steekwapen paraat, daarover heb ben we al genoeg alarmerende be richten gehoord. tijd. Van de week ging ik buurten bij Frans Dingemanse in Nieuw en Sint Joosland. Hij is de profes sor, de ambassadeur van het Zeeuwse paeremes. In het atelier achter zijn huis heeft hij de afgelo pen tientallen jaren enkele hon derden van die kunstige meshef ten uit buxushout getoverd. Met boortjes, gutsen, beitels en vooral met eindeloos geduld. Wat er over die messen te vertellen valt, hoe ze anderhalve eeuw geleden werden gemaakt, wie de beroemdste snij ders waren, wanneer de Zeeuwse paarden de leeuw als bekroning vervingen, het valt vanaf eind deze week allemaal te beleven in het kloeke boek dat Frans erover schreef. Heerlijk om te lezen, mooi om te zien, ja, ik maak reclame. vasthouden. Ze rammelden. Voor wie het niet weet: in het heft is achter een paar spijlen een holte vrij gesneden. Het kooitje, zeggen de kenners. Ik heb er met verba zing naar gekeken. Wat een heer lijk urenlang gepriegel moet dat zijn. Als klap op de vuurpijl laat de snijder een los stukje hout achter. Dat houtje wordt uit het binnen ste van het heft geboord en ge gutst. Eerst heb je een houten pi- laartje. Je hakt en snijdt verder tot er een klompje overblijft. Het mo ment dat je dat lossnijdt, het lijkt me magisch. DE STELLING Vandaag: Ik laat me inenten tegen corona Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Paard gewond bij aanrijding PERKPOLDER Zomerpont komt weer in de vaart ROTTERDAM Kloosterboer bouwt in haven prompt nog een ook. Tiny Holdorp (85) haalde giste ren haar Hulstenaartje op. De Oost- burgse moet een van de weinigen zijn die niet uit de directe omge ving komt. ,,Het leek me leuk iets van de streek te hebben als ik even tueel bij mijn kinderen ga wonen. Mijn dochter woont aan het water, daar kan hij prachtig staan." Een ietwat verschenen groen paaltj e, met het wapen van Hulst er op. De onderkant ver doorgeroest, hier en daar een gat. Op het oog zou je geen cent geven voor de Hulste naartjes. Inwoners van de vesting stad zijn er desondanks gek van. De paaltjes zijn eigenlijk altijd populair geweest. In menig tuin kun je ze vinden, al dan niet meegenomen na een doorzakkertje te veel in het café. Nu waren ze ook legaal te verkrij gen, via loting. Na dertig jaar dienst zijn ze uit de Gentsestraat verwij derd, zodat wandelaars daar 1,5 me ter afstand kunnen houden zonder het risico te lopen tegen een paaltje te botsen. Meer dan vierhonderd aanmeldingen kwamen bij de ge meente binnen toen die aankon digde de Hulstenaartjes voor 25 euro te verkopen. Zelfs een Cana dees meldde zich - en won er Mijn dochter woont aan het water, daar kan hij prachtig staan Tiny had eigenlijk geen idee hoe de Hulstenaartjes eruit zouden zien. ,,Wat ik er mooi aan vind? Nou. Eigenlijk niks. Er had wel wat minder roest op mogen zitten." Toch is ze er heel blij mee. ,,Ik heb nog nooit wat gewonnen. En de op brengst gaat naar de Voedselbank, daar ben ik het helemaal mee eens." De coronacrisis heeft een eind ge maakt aan de groei van de overslag in de havens van North Sea Port. In het eerste halfjaar van 2020 kel derde de goederenoverslag via de zeevaart met 4,2 miljoen ton ten opzichte van dezelfde periode in 2019. In de eerste zes maanden is nu 32,4 miljoen ton aan- en afgevoerd door zeeschepen. Vorig jaar was dat 36,6 miljoen ton. De daling was vooral in het tweede kwartaal te merken, toen veel landen in een lockdown gingen. In die drie maan- den kelderde de overslag met ruim 3 miljoen ton. De binnenvaart hield de schade beperkt. Die kwam uit op 28 miljoen ton goederen, 1,5 mil joen ton minder dan in de eerste helft van 2019. North Sea Port zegt erbij dat 2019 ook het beste jaar ooit was. Het havenbedrijf verwacht dat de overslag in de komende maan den weer aansterkt. Vooral in bulkgoederen, stuk goed roll-on-roll-off-goederen zo als auto's en landbouwmachines kwam de klad. Een plus zat er in de overslag van containers. Die is mede te danken aan nieuwe lijn diensten die er in de afgelopen ja ren zijn bijgekomen. genoemd. Of 'zieltje'. Als u jong en druistig bent, ik zou er niet mee gaan lopen pronken Het is dat je van twee linkerhan den geen rechter kan maken. An ders had ik mijn bestemming ge vonden. Alleen al het idee dat je de Zeeuwse ziel vrij kunt snijden. In een kooitje. Dat verzin je toch niet? woensdag 8 juli 2020 Een paeremes is niet van deze Ik heb een paar messen mogen Reageer op pzc.nl Gisteren: Terecht dat de baas zich be moeit met mijn vakantieplannen 2240 stemmen BURGH-HAAMSTEDE Een paard is gistermid dag in Burgh-Haamstede gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. De betrokken personen bleven bij het ongeluk on gedeerd. Het ongeluk ge beurde rond 14.00 uur op de Westboutweg ter hoogte van de Groen- landsweg. Een meisje reed daar op haar paard toen het dier opeens schrok. De bestuurder van een personenauto die daar op hetzelfde mo ment reed kon het paard niet meer ontwijken. Het paard raakte der mate gewond dat het dier een operatie nodig zou hebben. Het paard is naar een dierenzieken- huis vervoerd. Het zomerveer Perkpol- der-Hansweert komt maandag weer in de vaart. Tot en met 30 au gustus wordt maandag, woensdag, vrijdag en zondag drie keer per dag heen en weer gevaren. Vertrektijden vanuit Perk- polder zijn 9.00, 11.00 en 16.15 uur en vanuit Hans- weert 10.00, 12.00 en 17.00 uur. Volwassenen betalen zeven euro voor een enkeltje en kinderen vier euro, plus één euro voor de fiets. Het veer maakt zondag 26 juli, 9 en 23 augustus vanuit Perkpolder vanaf 13.15 uur ook zeehondensafa ri's op de Westerschelde. Logistiek bedrijf Kloos terboer uit Vlissingen bouwt een enorm koel- vrieshuis in de Rotter damse Eemhaven. De bouw begint volgende week en is naar ver wachting in januari 2022 klaar. Het gaat om een uitbreiding van het Cool Portcomplex met een 40 meter hoog gebouw dat plaats biedt aan 60.000 pallets met be vroren waar. Eerste klant voor de nieuw bouw is Lamb Wes- ton/Meijer in Kruinin- gen, een van de groot ste producenten van diepgevroren aardap pelproducten. Tiny Holdorp uit Oostburg haalt haar Hulstenaartje op. FOTO PETER NICOLAI Zestig paaltjes had de ge meente Hulst te verdelen. Meer dan vierhonderd belangstellen den meldden zich aan. De geluk kigen kunnen deze week de zo genoemde Hulstenaartjes opha len. ,,Er had wel wat minder roest op mogen zitten." Bob Maes Hulst -Tiny Holdorp Kijk op de site bij /video Tiny heeft een Hulstenaartje Frank Balkenende Terneuzen Dat losse blokje wordt 'balletje' POS1N© M... EN ZE HEBBEN WÉÉR 2 TENTSTOKXEN OVER IN t»E STROMEM6E RE SEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2