O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Quote van de dag Als je geen mondkapje draagt en geen afstand houdt, heb ik geen respect voor je TERUGKEER JAWS De hoofdrol mag zijn weggelegd voor een nephaai waarbij de stiknaden duidelijk zichtbaar zijn, volgens verslaggever Gudo Tienhooven is Jaws de beste film aller tijden. Tien redenen waarom de monsterhit - morgen terug in de bioscopen - 45 jaar na dato nog steeds het (her)ontdekken waard is. Het is verleidelijk om het hier over het 'openhartige' interview te hebben dat Gor don maandagavond gaf aan Shownieuws vanwege het heugelijke feit dat hij precies een jaar clean is. Want in Gordon ben ik specialist, net als nog 17 miljoen andere mensen. Bovendien bood het tv-gesprek, inclusief de drie deskundigen die in de studio de fragmenten van commentaar voor zagen, genoeg aanleiding voor een vrolijke, vileine column. Te beginnen met hoe Zijne Koninklijke Aan dachtstrekker kwam aanschrijden in het Con certgebouw om op het podium plaats te nemen tegenover debuterend interviewster Dyantha Brooks. Dyantha, die normaal de autocue leest in Shownieuws, had ter voorbereiding goed bestu deerd hoe Eva Jinek zoiets doorgaans aanpakt. Van het pak tot de pose en blik van opperste concentra tie - alles was tot in de puntjes gekopieerd. Nu had de maestro ook wel een paar interessante nieuwtjes. Dat hij in zijn slechte tijd per avond 4 gram cocaïne snoof en 25 wodka-cola light weg tikte. En dat hij ondanks al zijn goede voornemens eind mei een enorme terugval kreeg en vier dagen 'los ging'. Allemaal de schuld van de coronastress. Maar, legde psychiater Bram Bakker in de studio uit, dat is eigenlijk goed. Want dan wist Cornelis Heuckeroth weer waarvoor hij het allemaal deed. Niemand die daar hardop durfde zeggen dat het interview dus nergens op sloeg omdat Gordon helemaal geen jaar clean is, want dat zou het feestje enkel verpesten. Bovendien kwam het vol gende nieuwtje er alweer aan: Gordon gaat weer zingen. Je verwacht het niet hè, nu zijn horeca zaken op hun gat liggen en zijn tv-carrière niet geweldig gaat. Ik voorspel hier vast dat het terug- komconcert een nog groter mediaspektakel wordt dan zijn afscheid vier jaar geleden. Ziet u, column klaar. Moeiteloos. Zelfs de spel ling van Heuckeroth hoef ik niet te checken. Mis schien worden er een paar notoire Gordonfans boos, maar gezien het kijkcijfer van Shownieuws zijn er daar toch niet al te veel meer van. Lekker veilig dus. Heel anders dan, zeg, 25 jaar Srebrenica, dat deze week centraal staat bij de NPO. Een nog groter mijnenveld dan het racismedebat. Wat je ook zegt, altijd wordt er wel een kamp boos. Naar Srebrenica - de machteloze missie van Dutchbat op NPO 2. Maandag was deel 1, gisteren deel 2 en vanavond de rest. Coen Verbraak interviewt op zijn bekende, indringende manier de veteranen. Hun verhaal, hun ogen - de rillingen lopen als kij ker over je rug. Verplichte kost, voor iedereen. Voor politici. Voor jongeren die het leger in willen. Voor alle mensen die het liefst in termen denken als goed en fout. Al is voor die laatste groep het inter view met Gordon ook een aanrader! Elton John weer later Nieuwe show Dchar De kracht van suggestie Dat was overigens niet geheel opzet telijk. Het stuk schuimrubber dat om de haverklap niet naar behoren functioneerde, dreef Steven Spiel berg (pas 26 toen hij dit meester werk regis seerde!) bijna tot waanzin. Het dwong hem ook te zoeken naar crea tieve oplossingen: het haaiperspec- tief waarbij de ca mera half onder en boven water voortbeweegt, slechts een vin in de verte, een steeds luider pie pende stip op een radar, de dobbe rende gele boeien waar het dier op een gegeven mo ment aan vastzit - het blijkt allemaal véél effectiever dan wanneer de pop komt boven drijven en we de stiknaden zien lopen. Spanningsopbouw Geef nooit je mooiste troef gelijk uit handen! Probeer je publiek te laten sidderen van angst vóór het onheil in volle glo rie losbarst. In de beroemde openingsscène zien we hoe een onschuldige zwemster door ^ets naar beneden wordt getrokken. Voordat wetenschapper Hooper de haaienkooi betreedt, biecht hij op geen speeksel te hebben om zijn duikbril even schoon te maken. Zó bang is hij. Chief Brody bladert in het begin door een plaatjesboek met gruwelijke foto's van haaienslachtoffers. Als we Jaws (wat 'kaken' betekent, maar in de loop van de geschiede nis vooral als naam van het beestje wordt gebruikt) eindelijk voor het eerst zien, is het slechts in een flits. Brody deinst ont steld door de omvang van de haai met open mond achteruit. En dan die klassieke zin: 'You're gonna need a bigger boat.' De muziek De personages Jaws creëren twee noten een mon ster. De haai zien we zelden, maar door John Willi ams' geniale en Oscarwinnende soundtrack voelen we de dreiging en zijn aanwezigheid de gehele speel- duur lang. Toen de componist na veel overpeinzingen zijn vondst voor speelde op een piano, riep Steven Spielberg lachend: ,,Oké Johnny, en nu even serieus alsje blieft!'' door de aanwezigheid van een allesverslindende mensenhaai. Ook de bemanningsleden zijn soms geneigd elkaar met een har poen te doorboren. Chief Brody (Roy Scheider) is de stille bangerd met watervrees, Matt Hooper (Ri chard Dreyfuss) de babbelzieke en bijdehante bioloog en Quint (Ro bert Shaw) de dominante ruwe bolster, blanke pit. Ook in het echt was die laatste een beruchte alco holist en druktemaker. Op de set boterde het voor geen meter tus sen vooral hem en Dreyfuss. Niet vreemd dat de nervositeit en irri tatie zo authentiek aanvoelen. Hoogtepunt: de scène waarin de haaienjagers een spelletje 'wie heeft de stoerste littekens' speelt. Jaws gaat beslist ook over masculi niteit. Gordon Voorlopig zwijg ik daarom en kijk alleen maar. woensdag 8 juli 2020 GO POP Elton John ver plaatst door de coronacrisis ook de data van zijn Europese concerten in het najaar naar 2021. Het tweede deel van de Farewell Yel low Brick Road- tour gaat vol gend jaar op 1 september verder in Berlijn. THEATER Nasrdin Dchar gaat vanaf sep tember toeren met zijn nieuwe voorstelling Adem. De ac teur maakte een stuk over de vraag hoe we ons deze tijd later zullen her inneren. Adem zal door het hele land te zien zijn. —Acteur Tom Hanks, die zelf herstelde van het coronavirus 3 ■u Masterclass filmmaken met een schuimrubberen monster De haai is in to taal slechts 4 mi nuten in beeld. 'Daaaaa dam... daaaa dam!' In De spanning aan boord van de boot is niet alleen te snijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24