Zorgen bij Jumbo-Visma en Sunweb over coronarisico bij kleinere ploegen 23 De grote wielerteams willen voor de wedstrijden waarin ze starten weten of het peloton virusvrij is. De vraag is hoe haalbaar dat is, bijvoorbeeld bij het NK waar ook profs starten van ploegjes met een ander budget én coronabeleid. Na de blijdschap omdat het NK in tijden van corona tóch gereden kan worden, dienen zich voor KNWU- directeur Thorwald Veneberg nu hoofdbrekens aan over de prakti sche uitvoering. Veneberg begrijpt goed dat de grote ploegen Jumbo- Visma en Sunweb de gezondheids risico's voor hun renners in wed strijden zo klein mogelijk willen houden en dus maximale zeker heid willen over een 'coronavrij' peloton. Maar Veneberg kan nog niet zeggen of voor het NK (op 23 augustus in Drenthe) een corona test verplicht wordt. Voor Jumbo-Visma en Sunweb zijn de belangen de komende maanden extra groot. Als World- Tour-teams rijden ze in een kort tijdsbestek een samengeperst pro gramma vol grote wedstrijden. Be smetting van een renner of staflid kan daarbij verstrekkende gevolgen hebben. Zo begint bijvoorbeeld de Tour de France een week na het NK. Elk jaar is al de vraag welke Tour renners het NK willen rijden, maar coronarisico's kunnen deze keer zo maar een extra drempel zijn. Vraag is of een volledig peloton vooraf getest kan worden. En is überhaupt met zekerheid te zeggen of een peloton coronavrij is? Vragen die zich aandienen sinds afgelopen weekeinde in België de eerste prof- koers is verreden. Nederlands kam pioen Fabio Jakobsen en zijn ploeg baas Patrick Lefevere spraken daar openlijk hun twijfels uit of andere renners, met name die van kleinere ploegen, wel getest waren. Die vraag zal bij elke wedstrijd in de komende weken en maanden gesteld worden. En dus ook voor het aanstaande NK, waar in prin cipe alle Nederlandse profrenners welkom zijn. Allemaal uit verschil lende ploegen, die stuk voor stuk een eigen coronabeleid voeren. In het protocol van de internatio nale wielerunie UCI staat de aanbe veling dat renners getest worden voor ze terugkeren in competitie. Verder moeten testen worden uit gevoerd van tien dagen tot 72 uur voordat ploegen naar een wedstrijd afreizen. Tegelijk blijft onduidelijk wat de sanctie is als dit niet gebeurt en of bij wedstrijden op alle niveaus getest moet worden. De KNWU is met de wedstrijd organisatie en de Veiligheidsregio in overleg over een protocol voor het aanstaande NK, zegt directeur Veneberg. Hij benadrukt dat de UCI stelt dat ploegen zelf en dus niet wedstrijdorganisaties verantwoor delijk zijn voor de testen om aan te tonen dat een renner coronavrij is. Bij Jumbo-Visma is het corona- beleid streng. Zo zijn de renners verdeeld in groepen en wie buiten de eigen 'bubbel' is geweest onder gaat daarna opnieuw een test. Zoals in principe ook voor elke wedstrijd Ik snap de zorgen van de WorldTour-teams, maar wat doen zij dan als er iemand positief test in de Tour? weer getest wordt. Ook bij Sunweb zijn ze uiterst voorzichtig. Renners van die ploeg - mannen én vrou wen - komen pas vanaf 1 augustus weer in actie, als Strade Bianche op het programma staat. Dat doet Sun web deels vanwege de planning van trainingskampen, maar ook om de risico's te beperken. Jumbo-Visma gaat ervan uit dat bij het NK alle deelnemers vooraf getest zullen worden. Zo niet, dan zal het meedoen van de eigen ren ners worden heroverwogen. Ook Sunweb wil voorzorgsmaatregelen - en niet alleen voor het NK. ,,Wij willen weten of de minimaal beno digde veiligheidsmaatregelen bij de betreffende wedstrijden gegaran deerd worden om besmettingen van en verspreiding door renners en personeel te voorkomen. En of bij die races teams worden uitgeno digd (en die wij dus in het peloton treffen) waarvan verzekerd is dat ze in deze weken en maanden tijdens trainingen en wedstrijden ook van uit een teambubbel opereren'', zegt een woordvoerder van Sunweb. Budgetten Het laat zich raden dat de budget ten van Jumbo-Visma en Sunweb meer ruimte scheppen voor uitge breide coronapreventie dan het ge val is bij kleinere, continentale ploegen. Ton Welling, manager van de Vlasman-ploeg, snapt de roep om te testen en is met zijn ploeg hoe dan ook voorzichtig. Zo gaat Vlasman niet naar Polen voor wed strijden en zondag bij de teammee ting zal Welling zijn renners vra gen een coronatest te laten doen. Tegelijk vraagt hij zich af of tes ten voor elke wedstrijd haalbaar is. ,,Want we kunnen niet blijven tes ten en die testen bieden bovendien geen 100 procent garantie. We moeten niet vergeten dat in de ge wone samenleving iedereen te pas en te onpas met elkaar in contact komt. Vandaag kun je getest wor den en negatief zijn, maar morgen kun je het virus alsnog krijgen.'' Adri van Houwelingen heeft voor zijn continentale ploeg Metec-TKH contact gezocht met het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch, om te kijken of dat kan voorzien in tests. Ook wil Van Houwelingen weten hoelang de testresultaten bruikbaar zijn. „Wanneer een orga nisatie testen vooraf verplicht, zul len wij daaraan voldoen. Maar het is lastig allemaal. Want elke dag tes ten is onmogelijk. En ik snap de zorgen van de WorldTour-teams, maar wat doen zij dan straks als er iemand positief test in de Tour? Stappen ze dan ook uit of is het zelfs helemaal einde Tour?'' NUWEGp De Ruwenberg, Sint-Michielsgestel NUWEGp" Hotel Rheinlust, Boppard Exclusieve Lezersreis 2 dagen in een luxe kasteelhotel Exclusieve Lezersreis 3 dagen sfeervol Boppard a.d. Rijn woensdag 8 juli 2020 'Elke dag testen kan niet' Daan Hakkenberg Rotterdam -Adri van Houwelingen De ontknoping van het NK vorig jaar: Fabio Jakobsen (rechts) wint de massasprint in Ede. Jakobsen sprak afgelopen weekeinde zijn zorgen uit over het coronabeleid bij kleinere wielerploegen. foto cor vos exc&uieft... Het originele deel van dit 4-sterren kasteelhotel dateert uit de 14e eeuw. Verblijf in een bosrijke omgeving, midden in de mooie Noord-Brabantse natuur. Geniet van de vele faciliteiten, zoals het zwembad, de spa, fitness, tennisbaan, squashbaan en driving range. Gelegen aan de promenade langs de Rijn. Boppard is al meer dan 2000 jaar oud en ligt op 20 minuten rijden van de stad Koblenz. In de wijnheuvels rondom Boppard vindt u wandelroutes met fantastische vergezichten over de Rijn. Meer informatie en boeken: Ga voor De Ruwenberg naar www.pzc.nl/nuw2033 Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel Rheinlust naar www.pzc.nl/nuw2034 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Op basis van 2-persoonskamer en beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geldigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pk en toeristenbelasting staat vermeld op onze website. De boekingskosten bedragen €15 per boeking. 1 nacht, 1 ontbijt •1x3-gangendiner onbeperkt gebruik van de sport- en wellnessfaciliteiten gratis wifi en parkeren Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau 2 nachten, 2 x ontbijt 2 x dinerbuffet of 4-gangendiner Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23