'Europese economie gaat door dieper dal' II ECONOMIE 19 Roundup blijft voor Bayer een hoofdpijndossier Dat multinationals geen belasting betalen is een nepverhaal Begin mei ging het dagelijks bestuur van de EU nog uit van min 7,7 procent. Voor de zwaar door de epidemie getroffen lidstaten Italië, Spanje en Frankrijk stelt het dage lijks EU-bestuur de cijfers nog ver der naar beneden bij: een krimp van -11,2 procent voor Italië, -10,9 voor Spanje en -10,6 voor Frank rijk. Voor Italië en Spanje raamde de commissie in mei nog een krimp van respectievelijk 9,5 en 9,4 pro cent, voor Frankrijk 8,2 procent. Vicevoorzitter Valdis Dom- brovskis geeft ruiterlijk toe dat de economische gevolgen van de lock- down veel heviger zijn dan de com missie aanvankelijk had ingeschat. Voor Nederland blijft de verwachte krimp dit jaar 6,8 procent. Ook het herstel van de Europese economie zal minder krachtig zijn dan verwacht. De commissie rekent op een economische groei in de eu rolanden volgend jaar van gemid deld 6,1 procent. Nederland blijft daar met 4,6 procent bij achter. Volgens de commissie is er nog veel onzeker over de economische ontwikkelingen in de EU, waaron der het risico van een nieuwe golf infecties en nieuwe, lokale lock- downs. Ook heeft de epidemie de lidstaten niet op dezelfde manier getroffen, zei commissaris Paolo Gentiloni (Economie) en zal het herstel in de EU evenmin gelijk lo pen. Daardoor dreigen de econo mieën van sterke landen als Duits land en Nederland en die van zui delijke EU-landen verder uit elkaar te groeien. maatregelen langzamer gaat dan verwacht. ,,Deze nieuwe raming geeft overduidelijk aan waarom we een ambitieus herstelpakket nodig hebben", zei Gentiloni. Volgende week komen de EU-leiders naar Brussel om te onderhandelen over een herstelfonds van 750 miljard euro, waarbij de commissie voor stelt het grootste deel via subsidies naar de zwaarst getroffen landen te laten vloeien. Nederland is daar tegen en wil dat steun via leningen wordt gegeven. LEVERKUSEN Bayer kan het hoofdpijndossier over het om streden onkruidverdelgings- middel Roundup nog altijd niet sluiten. Het Duitse chemie bedrijf sloot onlangs een mega- schikking met Amerikanen die zeggen kanker te hebben gekre gen door de onkruidverdelger. Een rechter in Californië dreigt nu roet in het eten te gooien. In de schikking, waarmee 10,9 miljard dollar is gemoeid, zitten ook afspraken over de manier waarop toekomstige Roundup- claims worden afgehandeld. Deze bepalingen moeten wor den goedgekeurd door een rech ter. Het is hoogst onzeker dat die toestemming er ook daad werkelijk komt, waarschuwt de Californische rechter. Bayer heeft altijd volgehouden dat het middel veilig is voor gebruik. ,,Het is wel een reden dat we met bij voorbeeld de Indiase premier Modi of de Amerikaanse president Trump aan tafel zitten. Ik ben eens op han delsmissie naar Japan geweest. Met toenmalig Unilever-topman Paul Polman heb ik dat voorbereid. Hij zorgde voor contacten in Japan en daardoor gingen er deuren open voor het Nederlandse mkb. Zodoende kan ook het mkb meer internationaal zijn vleugels uitslaan en dat willen we juist. Wees zuinig op je vlaggensche pen, zij helpen je economie verder en versterken je positie in de wereld. Dankzij die internationale bedrijven bokst Nederland boven zijn ge wichtsklasse op economisch gebied.'' ,,Je ziet politiek populisme bij een deel van de politiek. Maar je moet het eerlijke verhaal vertellen. Je moet juist staan voor een goede economie, want dat zorgt voor een goede samenleving.'' ,,Ik heb het alleen over hoofdkanto ren die inhoud hebben, waar mensen werken en activiteiten plaatsvinden. De dividendbelasting gaat er sowieso aan. Daar lopen duizenden rechtsza ken tegen. Die is Europeesrechtelijk niet houdbaar. En die 500 miljoen van Unilever ben je ook kwijt als ze naar Londen verhuizen.'' ,,Voor Shell geldt hetzelfde als Unile ver mochten ze vertrekken. Met alle kritiek op de internationale bedrij ven creëren we een sfeer waarin de bedrijven zich niet meer welkom voelen. Wat ik bepleit is dat we niet alleen naar de kosten kijken, maar ook naar de baten. Neem de WBSO- regeling, waarbij onderzoek en ont wikkeling fiscaal wordt gestimu leerd. Dat is een geweldig instrument en heeft er mede voor gezorgd dat Nederland wereldwijd in de top tien staat van research- and development- landen. Maar daar wordt nu elk jaar op beknibbeld. Terwijl dat juist hoogwaardige werkgelegenheid op levert. Bij andere regelingen, zoals voor expats, worden de regels steeds aangepast, waardoor bedrijven niet weten waar ze aan toe zijn. Neder land is een lichtgewicht en we moe ten opboksen tegen grote landen als Duitsland en Groot-Brittannië als vestigingsplaats. Het is niet vanzelf sprekend dat we die strijd winnen. Dat moeten we ons goed realiseren." I van PZC I Het voordeel Je mooiste herinnering op canvas woensdag 8 juli 2020 De Europese economie gaat dit jaar door een veel dieper dal dan Brussel eerder verwachtte. In een nieuwe prognose rekent de Europese Commissie op een gemiddelde krimp van 8,7 pro cent in de eurozone. Economieredactie Brussel Volgens de commissie is de reces sie dieper, ondanks het snelle in grijpen van de nationale regeringen en Europees steunmaatregelen voor bedrijven en burgers, omdat de versoepeling van de corona Recessie is dieper door langzamere versoepeling van coronamaatregelen Druk die ene belangrijke gebeurtenis of dierbaarste vakantiefoto af op canvas en geef deze een bijzondere plek in huis. 'Exclusief verzendkosten. Bestel nu op pzc.nl/canvas Zijn de bedrijven nu onze ambas sadeurs? Toch lijkt de rol van multinationals steeds meer omstreden. Hoe komt dat dan? Toch blijft er rond de hoofdkanto ren een sfeer van belastingontwij king hangen. Denk aan Unilever en zijn verzet tegen de dividendbelas ting. En dan hebben we het nog niet eens over al die brievenbus maatschappijen. Ook Ben van Beurden van Shell hintte op de dividendbelasting toen hij een mogelijk vertrek naar Groot-Brittannië aankaartte. Omdat je het verdient! Hans de Boer: „Dankzij multinationals bokst Nederland boven zijn gewichtsklasse op eco nomisch gebied.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19