Marjan Berk or-~ NIEUWS 17 Vrees: misstanden bij inkomstenbelasting Tuinconcerten Wibi Soerjadi Ik droomde. Het was een ge lukkige droom. Ik werd zo'n beetje half wakker, net als de zon, die nog maar nét boven de horizon uit klom. Ik strek te mijn beide armen uit naar de man, die in mijn droom duidelijk in mijn armen had gelegen. Of ik in die van hem. Maar nu was hij weg, hoe ik ook probeerde iets vast te houden van die gelukkige droom. Raar hoor... ik leef al zo'n dertig jaar alleen. Wat uitstekend be valt. De enige mannen die af en toe mijn pad kruisen, zijn mijn vier zoons en mijn vier klein zoons. En niet te vergeten mijn enige schoonzoon, die mij af en toe mee uit heel lekker eten neemt. Deze mannen hebben al lemaal in hun eigen bedden ar men, die naar hen worden uitge stoken. Ik sla nu mijn benen over de rand van mijn bed. Ik kook een ei, twee minuten, zoals mijn oudste zoon mij heeft geleerd. Ik peins wat. Ik denk aan mijn droomleven, dat nooit zo'n pro minente rol in mijn leven had. Maar het is merkwaardig dat ik in mijn dromen steeds vaker hap pen uit mijn voorbije jaren her beleef, die mij alsnog innig tevre- Ik droomde dat ik de hele ochtend kon oefenen, zonderdat iemand riep: Hou op! den stemmen. Ik hoef er niets voor te doen, het overkomt mij geregeld en zo'n ouwe droom levert steeds weer de hele komende dag een prettig gevoel op. Zoals ik vorige week zestien potten rode bessengelei met een scheutje wodka heb gemaaktin mijn droom... iets waar in de fa milie altijd om werd gevochten. En ik droomde ook dat ik de bladmuziek van de Wals van Du- rant terugvond en die heerlijke wals (die onze pianostemmer na het stemmen altijd vol bravoure met veel pedaalgebuik voor ons ten gehore bracht) een hele och tend heb kunnen oefenen in mijn droom, zonder dat iemand riep: Hou nou eens op met die stomme wals! Speel eens iets an ders!'' En ik zou ook nog weleens wil len schaatsen... in mijn droom. Schaatsen heb ik nooit goed ge leerd, mijn enkels waren te dun, dat zou maar tot breuk leiden. Mijn oma kon het wel goed, haar antieke Ouderkerkers zwerven nog ergens in de familie. Paar-rijden, met opa samen, en dan arm in arm. Ze droeg dan ook een mof, voor haar koude hand jes. Ik zie dat op de sepia ver kleurde foto... Dat was nu een echt gelukkig paarhun hele le ven bij elkaar! Kom Berk, wat zit je nu maf te dromen... het wordt wel weer zo'n hete dag, misschien wel nog zo'n heetste dag van de eeuw... terwijl jij van schaatsen droomt! De hoop dat de Belastingdienst snel schoon schip kan maken, is voorals nog ijdel gebleken. Uit nieuwe ont hullingen van dagblad Trouw en van RTL Nieuws - die eerder ook al de affaire met de kinderopvangtoe- slag blootlegden - blijkt dat de doorgeschoten fraudejacht zich mogelijk ook bij andere onderdelen van de fiscus heeft geopenbaard. Ditmaal gaat het om misstanden bij de aangifte inkomstenbelasting. Naar schatting tienduizenden be lastingbetalers zouden door de Belastingdienst systematisch als fraudeur zijn aangemerkt, omdat aftrekposten die ze hadden op gevoerd wel erg hoog waren. Het gaat vooral om mensen die veel zorgkosten, giften of uitgaven aan de pensioenvoorziening opvoerden als aftrekpost. Zij werden er op grond van geautomatiseerde pro cessen uitgepikt en extra gecontro leerd. Deze vorm van risicoselectie is bij de Belastingdienst al jaren de standaardpraktijk en is op zichzelf niet heel omstreden. Een hoge af trekpost kan nu eenmaal duiden op fouten of misstanden en dus arg waan wekken bij de inspecteur. Verweren Maar voordat iemand als fraudeur wordt aangemerkt, kan de fiscus zich niet alleen baseren op vermoe dens en moeten belastingbetalers ook een eerlijke kans krijgen zich tegen aantijgingen te verweren. Juist op dat punt lijkt het - net als in de toeslagenaffaire - mis te zijn ge gaan. Belastingbetalers werden vol gens Trouw en RTL Nieuws als frau deur aangemerkt omdat het sys teem hen eruit pikt. Die werkwijze vloeide voort uit het zogeheten 'project 1043', dat binnen de Belas tingdienst was opgezet om 'sys- Kennelijk is de aanpak bij de kinderopvang ook elders bij de Belastingdienst gebruikt teemfraude' in de inkomstenbelas ting tegen te gaan. Volgens betrokken belastingad viseurs en burgers moesten zij zelf maar bewijzen dat de beschuldi ging onterecht was. Aangeleverde doktersverklaringen en kwitanties werden geweigerd (of raakten zoek) en de Belastingdienst wei gerde te zeggen naar welke bewij zen die dan wél op zoek was. Ook kregen mensen te maken met forse naheffingen en werd er, zonder dat ze het wisten, een vinkje achter hun naam gezet, waardoor zij ook in de jaren daarna nog te maken kregen met extra controle en toe zicht. Moedwillig Vooral de aantijging dat belasting betalers moedwillig door de Belas tingdienst zijn benadeeld, doet in de Tweede Kamer de alarmbellen afgaan. CDA-Kamerlid Pieter Omt zigt vreest dat de fiscus opnieuw re gels heeft overtreden. ,,Kennelijk is de aanpak bij de kinderopvangtoe- slag ook elders bij de Belasting dienst gebruikt.'' Hij heeft samen met SP-collega Renske Leijten het kabinet om opheldering gevraagd. Zij noemt de nieuwe onthulling 'angstaanjagend'. Behalve 'project 1043' zijn er in de afgelopen jaren ook nog andere an- tifraudeprojecten binnen de Belas tingdienst geweest. Deze kregen af kortingen mee als Gebo, Kef en Caf. Omdat het bij de toeslagenaffaire soms wel twee jaar duurde voordat de Kamer gevraagde stukken kreeg, willen Omtzigt en Leijten nu dat het kabinet alle informatie over alle al bekende en nog onbekende frau deprojecten bij de Belastingdienst naar de Kamer stuurt. Staatssecretaris Hans Vijlbrief van Financiën hoopt eind deze week het parlement te kunnen in formeren. Augustus 2020 Wibi Soerjadi zaL weer prachtige tuinconcerten organiseren op zijn Landgoed in Diepenheim. De meest virtuoze stukken, muziek uit films en bekende klassieke werken zulLen tijdens dit concert voorbij komen. Vanwege de corona-maatregeLen zulLen de concerten pLaatsvinden in een meer ingetogen setting, maar zal er zoals altijd een exclusieve en intieme sfeer zijn. Bestel tickets op pzc.nl/wibi Het voordeel woensdag 8 juli 2020 PC Droom <T- Ö-rt' Zet fiscus nu wéér eerlijke mensen weg als fraudeur? Net als in de toeslagenaffaire zou de Belastingdienst ook bij de aangifte van de inkomsten belasting tienduizenden mensen mogelijk ten onrechte als frau deurs hebben gebrandmerkt. De Kamer vreest een nieuwe beer put en wil zo snel mogelijk alle feiten op tafel. Laurens Kok Den Haag - Pieter Omtzigt, Kamerlid CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17