TourAd'Europe Wc NIEUWS 15 Dag 6 De auto is steeds minder welkom in het hart van Straatsburg. Vooral het ov is in trek. Je kunt zelfs met de tram de grens over. I Het zijn stevige kasseienstro ken, het monumentale cen trum van de stad ligt er vol mee. Terrasjes van klassieke restau rants aan weerszijden, met de chou- croute, de Elzasser zuurkool, als regionaal topgerecht. Veel mensen die flaneren, of op zoek zijn naar een tafeltje. En, om de haverklap, fiet sers. Zo veel af en toe, of een enkele zo gehaast dat het zelfs voor heikele situaties en boze blikken zorgt in La Petite France, het meest pitto reske deel van Straatsburg. Ik ontdekte de onverwachte charme van Straatsburg in 1986, toen ik er voor werk heen moest. Vanzelfsprekend kan ik het me niet herinneren, maar ik betwijfel of er toen fietsers door Straatsburg reden. Of er fietspaden waren buiten het centrum, en naar de plaatsen in de omgeving, zoals Kehl aan de Duitse kant van de Rijn. Of er toen een fietspad van 95 kilometer was vanuit Sarrebourg naar Straatsburg langs het Marne-Rijnkanaal. Fransen hadden dan wel de Tour de France, maar in die tijd gingen ze echt zelf niet op de fiets van en naar hun werk, bijvoorbeeld. Of bood schappen doen. Zeker in de steden niet. Net zo min als de inwoners van Londen, Milaan, Brussel, Rome of Barcelona. Dat is veranderd, het laat ste decennium, in veel van die ste den. En die hebben de stilte van de lockdowns van het coronavirus alle maal aangegrepen om nog meer plaats te maken voor de fiets en die af te pikken van de auto. In Straatsburg is het autogebruik sinds 1997 gedaald van 53 procent naar 37 procent. De grootste winst is er overigens niet voor de fiets (van 6 naar 11 procent), maar het openbaar vervoer (van 9 naar 16 procent). Van uit mijn hotel in Kehl neem ik de tram naar La Petite France om daar een bord zuurkool met snoekbaars te eten; het is misschien de enige tram ter wereld die een landsgrens overschrijdt. Het is zaterdagavond wanneer ik in Straatsburg ben en de oude stad bruist. De terrasjes zitten bomvol, de vrolijkheid overstemt de herinnering aan de Elzas als een van de zwaarst getroffen streken door het corona virus. Aan de taal te horen veel locals en weinig buitenlanders. Maar het aantal reizigers neemt gestaag toe, zegt de receptioniste van het hotel. Ook in en rond het Zwarte Woud, enkele uren zuide lijker op de fiets, tegen een niet aflatende wind in door het dal van de Rijn. Aan vankelijk overheerst de absolute stilte, op de vroege zon dagmorgen. Bij het binnengaan van Duitse dorpen staan nog vaak die bordjes die aangeven wanneer de missen in de kerk zijn. Sowieso zondag om 10.00 uur. Mits ze nog gehouden worden. Voor de kerk van Witten- weier blijft het leeg als de klokken op dat uur luiden. Op de deur van de kerk hangt een papiertje: er mogen maximaal drie mensen tegelijk bin nen zijn. Er is niemand. Ook geen predikant. Twee dorpen verderop is het im mense parkeerterrein van het pret park Europa Park al goed gevuld, au to's stromen voortdurend toe en uit achtbanen die over en langs de weg lopen klinkt gegil. De zondagen be- Neuenburg am Rhein ginnen ook hier weer zoals de zonda gen van vorig jaar te worden. En de zomer, heel voorzichtig, een beetje als de vorige zomers. De men sen komen weer, maar nergens is het bomvol, zeggen ze vanaf enkele cam pings in het Zwarte Woud. En ik kan ook in Neuenburg am Rhein de avond tevoren zonder pro blemen een hotelkamer boeken - rechtstreeks via het hotel, ze bena drukken dat ook zelf op hun website. Willen de steden af van de auto's, de hotels willen zich verlossen van de do minantie van de on line boekingsgiganten. Als de mensen al in een hotel willen. Martin Sommer heeft zijn vakantiewoningen bij zijn Obsthof Neumühle alweer met toe risten bezet, nu zijn tijdelijke ar beidskrachten na de kersenpluk zijn vertrokken. ,,Ik hoor het van veel mensen, dat ze liever een vakantie woning voor zichzelf hebben dan in een hotelletje zitten." Het is die angst voor een nieuwe uitbraak, voor een heel hotel dat in quarantaine moet. Maar hier, aan de Rijn, zijn geen hotels zoals dat met duizend gasten op Tenerife dat in maart het schrikbeeld van een co rona-opsluiting werd. woensdag 8 juli 2020 @edwinwinkels edwin_winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op de site: /tourdeurope Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Dag 6, Kehl-Neuenburg am Rhein, 110 km Vrolijkheid en een bord zuurkool met snoekbaars is soffert si< h nicht mehr ais dhr ei "Personen gCeicfrzeiUf) im JCirchenraum au/haften! 'Dank? fur -yerslcindnis" Den Haag Barcelona Een kerk in Wittenweier, een dorp aan de Rijn ter hoogte van het Zwarte Woud, blijft vanwege de coronaregels leeg. Fietsers en voetgangers strijden om de ruimte op de kasseien in La Petite France, het oude centrum van Straatsburg. fotos edwin winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15