België: grens dicht voor niet EU-landen Wees Wel hom, Welkom stap over en ontvang een welkomstbonus tot wel 270,- 8 NIEUWS VAKANTIEDOEL ONZEKERHEID Portugal hoopte op een mooie zomer mét toeristen. Tot nieuwe oplevingen van het coronavirus plots leidden tot een negatief reisadvies vanuit Nederland voor Lissabon en Porto. „Eigenlijk zouden we vanaf 2 juli de hele zomer vol zitten." Check welkomenergie.nl De EU-landen stemden vorige week in meerderheid in met de ge leidelijke versoepeling van het in- reisverbod naar Europa voor inwo ners van veertien landen vanaf 1 juli. Maar België legt de aanbeve ling van de Europese Commissie naast zich om onder meer reizigers uit Australië, Japan, Canada, Ma rokko, Montenegro en Rwanda toe te laten. Dat is maandag gebleken na af loop van het Belgisch kabinetsbe raad. Volgens ingewijden kleuren negen van de landen op de overeen gekomen lijst nog steeds 'rood'. De lijst zal door Belgische experts ge regeld tegen het licht worden hou den. Er wordt gekeken naar de be- smettingscijfers en regio's waar al dan niet (opnieuw) lock- downmaatregelen gelden. De Europese Commissie had de 27 lidstaten gevraagd hun inreisbeleid voor niet-Europeanen per 1 juli op elkaar af te stemmen. Het is principe aan de EU-landen zelf om te beslissen wie ze binnen laten, maar mede omdat mensen door kunnen reizen naar andere lidstaten wil de EU graag één lijn trekken. Hierover is vorige week lang overlegd. Vooral zuidelijke lidstaten waarvoor toerisme erg belangrijk is, wilden een ruimer inreisbeleid, maar bijvoorbeeld Nederland drong aan op een landenlijst geba seerd op de gezondheidssituatie. Er was nog altijd geen consensus, zo dat het op een stemming aankwam waarbij een meerderheid de lijst van 'veilige' landen steunde. Vorige week ging Hongarije Bel gië al voor. Het land besloot de uit slag van de EU-stemming te nege ren en mensen van buiten EU-lan- den te blijven weigeren. Wie deze maand nog in Neder land op vakantie wil, kan het wel eens knap lastig krijgen. Vooral aan de kust, in Zeeland of op de Waddeneilanden is amper een campingplek of bungalow te vin den, zeggen vakantieaanbieders. ,,Dat wil niet zeggen dat het overal vol zit", voegt Marike Ro sier van de Hiswa-Recron, de brancheorganisatie van onderne mers in de watersport en recrea tie, eraan toe. ,,Op andere plaatsen in Nederland is echt nog wel plek voor een lekkere zomervakantie in eigen land." Dat meer mensen dan ooit va kantie in eigen land vieren, laat volgens Rosier wel zien dat velen liever het zekere voor het onze kere nemen. ,,Hier is tenminste precies duidelijk wat wel en wat niet kan in verband met corona", verklaart ze de animo. En dat die belangstelling groot is, merkt ook Parkvakanties.nl, waar grote vakantieparken als Landal en Roompot bij zijn aange sloten. Daar ligt de vraag naar va kantiehuisjes in Nederland nu tot 40 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. Laurens Taekema van het on line platform zegt elke dag ver steld te staan van het grote aantal boekingen sinds de versoepeling van de coronamaatregelen. Som mige parken in het noorden, Zee land en de Waddeneilanden zijn al helemaal volgeboekt voor de maand juli, zegt hij. ,,In augustus is nog wel het een en ander be schikbaar, bijvoorbeeld in Dren the, Gelderland, Overijssel en Limburg.'' Hogere prijzen Gezien de grote belangstelling zullen de prijzen eerder stijgen dan dalen, denkt hij. Dat gebeurt al bij platform Micazu, de website waarop Nederlandse eigenaren hun vakantiehuis verhuren. ,,De prijzen voor een vakantiehuis in Nederland in het hoogseizoen zijn inderdaad aan het stijgen", bevestigt directeur Jens van den Broek. Met hoeveel kan hij niet zeggen omdat dat niet wordt bij gehouden, maar hij ziet wel dat sommige verhuurders inspelen op de grotere vraag en het beperkte aanbod. Op zijn platform zijn na genoeg alle vakantiehuisjes al ge boekt voor het hoogseizoen. Voor wie volgende week een weekje in eigen land weg wil zijn via zijn platform kan nog kiezen uit 29 huizen. De week erop zijn dat er nog maar 20. Ook wie bij Natuur- huisje.nl iets denkt te vinden op korte termijn, zal weinig geluk hebben, beaamt Robert van Veen van het online platform. Daar is voor deze maand nog slechts 5 procent van het totaal aanbod (4000 huisjes in Neder land) beschikbaar, oftewel zo'n 200 huisjes. In augustus zijn de eerste twee weken nog tussen de 10 en 15 procent van de huisjes te boeken in Nederland, de laatste twee weken van augustus nog zo'n 30 procent. De natuur in ,,Mensen kiezen er heel bewust voor om de natuur in te gaan, weg van de massa", zegt Van Veen. De ANWB signaleert net als hij meer interesse om dit jaar de natuur in te trekken. Zo is het aantal boe kingen voor kamperen verdub beld ten opzichte van vorig jaar. ,,We merken dat mensen het liefst met de eigen auto op reis willen, en naar het platteland", zegt woordvoerder Markus van Tol. Volgens hem is het voor het eerst dat Duitsland gewilder is dan Frankrijk. De ANWB-zegs- man vermoedt dat Duitsland een iets veiliger gevoel oproept dan Frankrijk en dat men daarom va ker voor Duitsland kiest. ,,En waarom ook niet?! Het land heeft mooie natuur, verschillende land schappen, mooie steden." De ANWB ziet de laatste weken het aantal boekingen voor het buitenland wel toenemen. Het slechte weer helpt daarbij, denkt de woordvoerder. Reisorganisa ties als Sunweb, TUI, Corendon en D-reizen zijn niet ongelukkig met het regenachtige weer in eigen land en zien het aantal boekingen flink toenemen. Vooral landen als Griekenland en Spanje zijn in trek. Desondanks blijven het las tige tijden voor de sector, zo zegt Chantal Smid-de Vries van D-Reizen: ,,Dit gehele jaar is niet meer goed te maken met de zo- merboekingen die er nu zijn." energie® dinsdag 7 juli 2020 GO BRUSSEL België houdt zijn grenzen dicht voor toeristen uit landen buiten de EU, tegen de lijn van de Europese Unie in. U zoekt nog een huisje? Succes! De animo voor een vakantie in eigen land is deze zomer enorm. Sommige campings en vakantieparken zijn voor deze maand al volgeboekt en onder tussen stijgen de prijzen van particuliere vakantiehuisjes. Natasja de Groot Leusden Marlies van Leeuwen Lissabon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8