7 Boosheid is groot over stikstofmaatregelen, ingestorte prijzen en ander voer Nederland wacht een zomer vol boerenprotesten. Zolang de voermaatregel voor melkveehouders niet van tafel gaat, willen ze elke dag met hun trekkers de weg op. Wmm De afgelopen dagen duiken ze overal op in het land: boze boeren. Gister avond waren ze in Leiden, Apel doorn en Delft om aangifte te doen tegen minister Carola Schouten (Landbouw) vanwege dierenmishan deling, omdat het door haar voorge stelde voer de dieren zou verzwak ken. Daarnaast werden er her en der in het land protestacties onderno men. Het was de vijfde avond op rij met boerenprotesten. Eerder waren ze in Den Haag en Amsterdam, bij het Mediapark, op snelwegen, bij dis tributiecentra van onder meer Albert Heijn, Aldi, Plus, Coop, Jumbo, Lidl en bij Eindhoven Airport. Toegangs wegen werden geblokkeerd, maar de schade valt volgens de supermarkten en de luchthaven tot nu toe mee. Toch zijn de directies van deze be drijven er niet gerust op. Want de ac ties worden - in tegenstelling tot de protesten uit 2019 en begin dit jaar - niet aangekondigd. Vorig jaar dreigde Farmers Defence Force (FDF) de voedselvoorziening vlak voor Kerst mis te verstoren door de distributie centra van de supermarkten plat te leggen. CBL, brancheorganisatie van de supers, vocht deze actie met suc ces aan bij de rechter. Maar als je niet weet wanneer en met welk doel de boeren op pad gaan, is het een stuk lastiger het protest tegen te houden. „Eerlijk gezegd sta zelfs ik versteld van wat er allemaal gebeurt'', zegt FDF-voorman Mark van den Oever. ,,De boerenrevolutie lijkt begonnen. Dit zijn wilde acties die wij niet coördineren, maar wel steunen. We K&TM WÊ Wt namm horen van alle kanten dat de steun om door te gaan enorm groot is. En het zijn niet alleen boeren die zich aansluiten, ook burgers. Dit wordt nog een hete zomer in eigen land, want wij gaan niet met vakantie.'' Onvrede Ook die andere actiegroep, Agractie, laat via voorzitter Bart Kemp weten dat de boeren de protesten zelf orga niseren. ,,Kleine acties, grote acties, het loopt allemaal door elkaar, wij hebben daar geen grip op'', zegt Kemp. ,,De emotie zit zo diep. De veevoermaatregel is de bekende druppel, maar er is zoveel meer aan de hand. De slepende discussie over de stikstofmaatregelen, de onvrede over de prijzen. Door de coronacrisis zijn de melkprijzen ingestort. Als je dan ook nog wordt verplicht jouw koeien anders te voeren met het risico dat de dieren zwakker worden door minder eiwit, dan is het niet gek dat je het helemaal hebt gehad en met je trekker de straat opgaat.'' René Staal, melkveehouder uit Berkhout (Noord-Holland) was ini tiatiefnemer van de actie om zater dag met tractoren door het Amster damse centrum te rijden. ,,We wor- den door minister Schouten met onze rug tegen de muur gezet. We zijn vanaf september verplicht om het eiwit in het krachtvoer voor onze koeien te beperken. Op die manier helpen we mee om op korte termijn de stikstofuitstoot te verlagen. Ken nelijk nodig om de bouw van 75.000 huizen door te laten gaan. Dat pro bleem heeft de overheid zelf veroor zaakt, maar wij mogen het oplossen. Maar een drachtige koe kun je niet zomaar minder eiwit geven, daar wordt zij en ook haar kalf minder sterk van en dat heeft gevolg voor de gezondheid en de melkproductie.'' Staal verwacht dat voedselwaren- autoriteit NVWA veel bekeuringen, a 2500 euro, gaat uitdelen als melk veehouders zich niet aan de nieuwe regels houden. ,,Stel dat de overheid bij mensen thuis in de koelkast kijkt wat voor eten en drinken er is ge kocht of de bonnetjes checkt van de boodschappen. Dan heb je de poppen aan het dansen, maar dat is wel wat er vanaf september bij ons gebeurt als deze belachelijke voerregel wordt ingevoerd.'' Hij geeft aan dat er nog meer acties op stapel staan. ,,Wacht maar af, we gaan door.'' Een woordvoerder van het minis- Dit wordt nog een hete zomer in eigen land, want wij gaan niet met vakantie terie van Landbouw (LNV) geeft aan begrip te hebben voor de zorgen van de boeren. „Iedereen heeft ook het recht om de demonstreren, maar hou het dan wel binnen de kaders van de wet.'' Hij laat weten dat er op dit mo ment geen nieuw overleg komt tus sen minister Schouten en de boeren. ,,Er is wel contact, maar wij wachten nu vooral op het Planbureau voor de Leefomgeving, het PBL. Na een stem ming in de Tweede Kamer hebben we opdracht gekregen de voerregel en het door de landbouwsector aange dragen alternatief door het PBL te la ten doorrekenen.'' Het is de vraag of die doorrekening op tijd gemaakt kan worden. Schouten liet al doorsche meren daar niet echt in te geloven. Hogere prijs Of de boeren hun zin krijgen als het gaat om een hogere prijs voor hun producten, is nog niet duidelijk. Afge lopen februari had tussen branche club CBL en een FDF-afvaardiging een gesprek plaats over de invoering van een sterrensysteem voor super markten. ,,Vergelijkbaar met hotels. Als er bijvoorbeeld drie sterren op de gevel prijken, dan betekent dit dat deze onderneming de boeren goed beloont en ook veel Nederlandse en duurzame producten verkoopt. Wij vragen supermarkten een klein per centage van de omzet te geven aan een door ons op te richten coöperatie. Wij keren dit uit aan iedere boer die lid is'', vertelt Van den Oever. Door de corona-uitbraak is het bij dit overleg gebleven, maar volgens een CBL- woordvoerster wordt er binnenkort een vervolggesprek gepland. Bart Kemp van Agractie gelooft meer in het verhogen van de prijzen door de supermarkten zelf. ,,Ik hoop dat ze het voorbeeld van Aldi Duits land volgen. Die heeft een paar maan den geleden de prijs van consumptie- melk met 5 cent verhoogd om boeren een eerlijker deel te geven. Het kan dus wel. Albert Heijn zou in ons land als marktleider voorop moeten lopen en onze oosterburen volgen.'' Een AH-woordvoerster zegt dat het bedrijf de zorgen van de Nederlandse boeren begrijpt, maar dat de invloed van de supermarkt op het inkomen van alle boeren in Nederland gering is, omdat het met een relatief kleine groep agrariërs in Nederland werkt. Ook wordt een groot deel van de pro ducten van alle Nederlandse boeren geëxporteerd, aldus Albert Heijn. dinsdag 7 juli 2020 GO 'Met deze wilde acties lijkt de boerenrevolutie begonnen' Sanne Schelfaut Den Haag ifitU'Sm PM v>V *s De tactiek van de boeren lijkt veranderd. Ze duiken onaange kondigd ergens op, zoals hier in Zaandam, bij het distributiecen trum van Albert Heijn. FOTO OLAF KRAAK - Mark van den Oever, FDF-voorman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7