OZCAN AKYOL Vader Jordy liep net vijf weken partnerverlof mis Universiteiten bieden technici opleiding op maat tot bètadocent 6 KUNST KONIJNEN Column Vanaf i juli hebben partners recht op vijf weken partnerverlof, bo venop de vijf dagen die ze al kre gen bij de bevalling. Voor Jordy Kramer (36) ging het erom span nen. Zijn vrouw was eind juni uitgerekend van hun derde kindje. Toen hij op 30 juni thuis kwam uit zijn werk, voelde z'n vrouw een beetje gerommel in haar buik. ,,Ik dacht toen nog: 'We gaan het wel redden'. We hebben al twee kinderen en die bevallin gen duurden heel lang.'' Tegen de verwachting in was het echter 'zo gepiept'. Om 23.03 werd zijn zoon geboren, vlak voor middernacht, en daarmee kon hij fluiten naar vijf extra weken part nerverlof. ,,Rond een uurtje of 22.00 uur dachten we dat we het gingen redden", zegt Kramer. Maar de verloskundige kwam rond 22.30 en keek hem aan met een blik van: dit gaat toch sneller dan je denkt. ,,Het belangrijkste is natuurlijk dat het goed gaat met onze zoon en dat hij gezond is en op het moment zelf denk je er niet aan. We wisten op dat mo ment nog niet of we een zoon of dochter zouden krijgen, dus daar waren we ook mee bezig.'' W Tegen de verwachting in was de bevalling 'zo gepiept' Toch besefte Kramer al snel wat het betekende: ,,Om iets voor middernacht kreeg ik een bericht van mijn beste maatje. Je hebt het gehaald! Ik moest antwoorden met: 'Nou, net niet.'" Ook zijn vrouw kreeg berichtjes. ,,We heb ben het er voor de grap nog over gehad om een uurtje later op te schrijven, maar dat voelde echt niet goed.'' Eigenlijk wil hij niet klagen, zegt hij. ,,Ik moet natuurlijk niet mopperen. Het gaat hartstikke goed en het is een mooi kereltje.'' Vorige week was hij vrij, deze week nog twee dagen. ,,En dan is het gedaan met het verloffeestje en moet ik vrije dagen gaan inzet ten.'' Een meevaller voor Kramer: hij is projectontwikkelaar in de bouw en hij hoeft maar een paar weken te overbruggen tot de bouwvak waarin hij drie weken verplicht vrij is. ,,Ik heb zelfs nog met het UWV gebeld of het mogelijk was om gebruik te maken van een over gangsregeling", vertelt Kramer. Helaas zat dat er niet in. ,,Het UWV voert uit wat er door de overheid bedacht is, en daar was geen overgangsregeling bij. Ik denk dat het beter was geweest als je vanaf januari iedere maand een weekje erbij kreeg. Dan kun je vijf dagen mislopen, maar niet vijf weken.'' Als hij het had gekregen, had hij het zeker weten opgenomen, ook al krijg je niet 100 procent, maar 70 procent van je salaris doorbetaald. ,,Ik heb al twee jonge meiden en het is hartstikke tof om de eerste weken van zo dichtbij mee te maken en de part ner te ondersteunen." Maar, geeft Kramer er een posi tieve draai aan: ,,Bij mijn twee dochters kreeg ik maar twee da gen verlof. Nu zijn het er al vijf. Zo zie ik het dan maar.'' De universiteiten trekken een half miljoen euro per jaar uit om meer mensen naar de lerarenopleiding voor een bètavak te trekken. Nu ha ken veel potentiële docenten af, omdat ze inhoudelijke kennis mis sen. Daardoor mogen ze niet direct aan de lerarenopleiding beginnen. Het is echter ingewikkeld om die ontbrekende kennis via bestaande studies bij te spijkeren. Met bèta4all willen elf bèta faculteiten de kennisdrempel ver lagen. Potentiële studenten horen precies welke vakken ze nog moe ten halen en kunnen kosteloos meedoen aan een reeks cursussen, bijvoorbeeld kwantummechanica of groene chemie. ,,Je ziet dat mensen van allerlei pluimage het onderwijs in willen. Maar dan hebben ze werktuig bouwkunde gedaan en missen ze bepaalde vakkennis om natuur- kundedocent te worden. Daarbij willen we ze helpen'', verklaart coördinator Ralph Meulenbroeks. Juist voor wiskunde, natuur kunde, scheikunde en informatica kunnen middelbare scholen moei lijk aan docenten komen. Zo loopt voor natuurkunde het lerarentekort in 2024 naar verwachting op tot 9,1 procent van het totale aantal vol tijdbanen. Dat tekort stijgt in 2029 tot 12,5 procent. W Studenten kunnen precies die vakken kiezen die ze nog nodig hebben Er staan relatief veel on- of onder- bevoegde mensen voor de klassen. Ook die docenten kunnen via bèta4all alsnog hun bevoegdheid halen. Zoals biologiedocent Emiel de Lange. ,,Ik wilde mijn waarde als docent vergroten en ook natuur kunde gaan geven. Ik kon precies de vakken doen die ik miste.'' Student Wies Schilder gaat de le rarenopleiding natuurkunde doen. Zij mist nog vier inhoudelijke vak ken. ,,Anders had ik die via een ba cheloropleiding moeten volgen, maar dat was een stuk lastiger ge weest.'' Het is onbeschoft jegens zorgpersoneel om corona te ontkennen Amper drie maanden gele den, toen het coronavirus met volle kracht door ons land rondwaarde, zaten de meeste mensen bibberend thuis, bang om zelf besmet te raken. Dat is hele maal veranderd. Er werden versoe pelingen aangekondigd en van lie verlee probeert de samenleving, zo goed en zo kwaad als dat lukt, de boel weer op te pakken. Syn chroon aan deze ontwikkeling is er ruimte ontstaan voor burgers om hun vraagtekens te plaatsen bij het overheidsbeleid. Dat is een goede ontwikkeling. Niemand is onfeilbaar en natuur lijk hebben de ministers fouten gemaakt, dat werd al min of meer erkend door RIVM-infectieziekte- bestrijder Aura Timen, die onlangs in een interview toegaf dat ze het virus had onderschat. Toch gaan critici een stap verder; ze hekelen niet alleen het crisis management van de regering, maar verspreiden steeds succes voller de mare dat het virus hele maal niet zou bestaan, of op zijn minst gelijkstaat aan 'een gewoon griepje'. Wonderlijk dat ze zoveel bijval krijgen. We hebben allemaal kun nen zien dat de ziekenhuizen overspoeld dreigden te raken met coronapatiënten en dat duizenden zorgmedewerkers hebben gestre- den tegen het zwarte scenario geen hulp meer te kunnen bieden. In verschillende andere landen, soms op regionaal niveau, is er al sprake van een tweede golf, wat betekent dat er op deze plekken opnieuw lockdowns zijn afgekon digd. Een beetje kritiek op gevestigde ordes, zoals de politiek en de me dia, is echt helemaal niet verkeerd, daar worden we allemaal beter van. Maar het is ronduit onbe schoft jegens zorgpersoneel en na bestaanden om corona te ontken nen. Op de radio zei hoogleraar ge zondheidscommunicatie Bas van den Putte: ,,Mensen die erg over tuigd van iets zijn, zijn moeilijk tot een andere mening te krijgen met argumenten. Deze mensen ne men constant informatie tot zich die bevestigt waar ze het mee eens zijn.'' Waarvan akte. We moeten dan ook zeker altijd blijven luisteren naar deze geluiden. Maar als de volksgezondheid door hen in ge vaar wordt gebracht, is het de plicht van omstanders om dat te benoemen, zonder vrees voor (di gitale) represailles. eindeloos kunnen bakkeleien over allerhande onderwerpen, een uit vloeisel van absolute welvaart. Maar niet alles is voer voor debat. Wie met zijn eigen gedragingen anderen in gevaar brengt, hoort niet bij een oplossing, maar is on derdeel van het probleem. dinsdag 7 juli 2020 GO y @OzcanAkyol Een stap te ver WSpRflB -- Drie enorme konijnen sieren sinds gisteren de snelfiets- route tussen Amsterdam en Zaanstad. Het gaat om beel den van een liggend, een zit- tend en een staand beest. Dat laatste is bijna 6 meter hoog. De 'Berm Bunnies', gemaakt van polyester, gevuld met schuim en verzwaard met beton, maken deel uit van een project om het Havengebied op te vrolijken. Het ontwerp is van ruimtelijk vormgever Saske van der Eerden. foto anp Minder dan een uur scheelde het of hij had gebruik kunnen maken van de nieuwe papa verlofregeling. Het zoontje van Jordy Kramer kwam op 30 juni om 23.03 ter wereld. Dat bete kende: geen vijf weken partner verlof voor de vader, maar slechts vijf dagen. Marloe van der Schrier Rotterdam Het moet voor technici makkelij ker worden voor de klas te staan. Met een verkorte leraren opleiding hopen universiteiten honderden mensen om te scho len tot wiskunde-, natuurkunde- of scheikundedocent. Ellen van Gaalen Utrecht II We leven in een land waar we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6