II Burgemeester: keer om of loop om als het te druk is SCHOUWEN-DUIVELAND 5 BRAZILIAANSE STICHTING AL 20 JAAR STEUN VANUIT SCHOUWEN-DUIVELAND/ Als Jopie Kouwenberg uit Kerkwerve begint te kletsen over de kindertjes van de crèche van Sao Tiago trekken mensen al snel hun portemonnee. Zo begon het ook vandaag precies 20 jaar geleden. Toen werd op Schouwen-Duiveland de stichting Sao Tiago opgericht. Esme Soesman Kerkwerve De stichting is ge noemd naar de Ne derlandse pater Theo Leijen die 60 jaar lang in de meest armetie rige omstandigheden zijn best deed het leven van kinderen in de sloppenwijken van de Braziliaanse stad Belo Horizonte beter te ma ken. Pater Theo ofwel padre Tiago is al jaren dood, maar nog altijd wordt in Brazilië vol liefde over hem gesproken. Ook Kouwenberg zelf was onder de indruk van de pater die, lang voor de oprichting van de stich ting, Jopie en haar man Adrie in Kerkwerve bezocht. „Gigantisch. Ik heb nog nooit van mijn leven zo'n man meegemaakt. Hij is rond z'n twintigste naar Brazilië ver trokken en heeft daar zestig jaar lang rondgedwaald. Je moet reke nen, dat is nu tachtig jaar terug. Toen ging alles daar nog met paard en wagen. Er was niets. Ik vond hem niet zozeer een pater, meer een maatschappelijk werker. Die man heeft daar wat afgesjouwd." Padre Tiago probeerde kinderen weg te houden van honger, lijm snuiven, bendes en andere el lende. Samen met vrijwilligers be- Als je iets mankeert, ben je in zo'n sloppenwijk helemaal niet goed af gon hij een crèche, waar - tot op de dag van vandaag - kinderen wor den opgevangen, waar ze te eten krijgen en worden geschoold. De Kouwenbergjes leerden de pater kennen via een Braziliaans stel waar ze toevallig een keer mee in gesprek kwamen en die ook bij die opvang is betrokken. Dat contact hield stand en na het overlijden van de pater in 1994 reisden Jopie en Adrie zelf naar Belo Horizonte om een kijkje te nemen bij alles wat de pater had bereikt. ,,Hij had zo veel gedaan, al was het naar Ne derlandse maatstaven wat groeze lig." Eenmaal thuis vertelde Kou- wenberg enthousiast over het goede werk wat in Brazilië werd verricht. Zó enthousiast dat men sen spontaan geld bij haar langs brachten en er ook in de kerk voor de kinderen uit de sloppenwijken werd gecollecteerd. Om te zorgen dat elke cent van die giften goed terecht kwam, werd de stichting Sao Tiago opgericht. Dankzij al deze hulp is het gebouw inmid dels mooi opgeknapt en uitge breid. Werden er eerst rond de ze ventig kinderen opgevangen, nu hebben driehonderd kinderen er een plek. Hulp nog hard nodig Baby's vanaf zes weken kunnen er tot hun zesde terecht, daarna gaan ze naar een 'gewone' school. On dertussen worden ook hun moe ders, veelal jonge meisjes, gehol pen bij het vinden van werk. Hulp vanuit Nederland is nog steeds heel hard nodig, merkt Jopie Kou- wenberg. Zo hoopt ze onder meer het gebouw in de toekomst toe- gankelijk te maken voor mensen met een handicap. ,,Als je iets mankeert, ben je in zo'n sloppen wijk helemaal niet goed af." Dus spaart de Schouwen-Duive- landse stichting, waar ook Henk Kesteloo en Agaath Wolthoorn deel van uit maken, onvermoei baar door. ,,Als ik dan denk aan die kinderen die daar nu zitten met een lekkere volle maag en dat ze daar ook wat leren, dan is dat nog altijd heel erg de moeite waard." Marcel Modde Zierikzee ,,Laten we samen ons gezond ver stand en fatsoen gebruiken, om ook de komende maanden door te ko men." Die oproep doet burgemees ter Jack van der Hoek in een video boodschap aan inwoners en onder nemers van Schouwen-Duiveland. Ook nu de coronamaatregelen lan delijk weer iets zijn versoepeld, is het belangrijk 'onverminderd alert te blijven' en 'alle maatregelen in acht te nemen', aldus Van der Hoek. Het vakantieseizoen is begonnen en dus wordt het drukker op straat. Vooral in Zierikzee is het -bij ge brek aan strandweer- in sommige straten filelopen en staan mensen op smallere stukken, schouder aan schouder. De bordjes waarop met pijlen staat aangegeven dat voet gangers rechts dienen te houden, worden nog slechts mondjesmaat nageleefd. De richtlijn werd vorige week verspreid in het centrum aan palen gehangen, maar valt nauwe lijks op. Bovendien staan er regel matig groepjes mensen buiten een winkel te wachten, waardoor je ge dwongen wordt 'tegen de richting in' te passeren. De bebording is door de ge meente geplaatst, na raadpleging van ondernemersvereniging InZzee. Gisteren is met dranghek ken bij de Nieuwe Kerk en het Kraanplein een tijdelijke fietsen stalling (tot 1 oktober) gecreëerd. Door fietsen weg te houden van de gevels voor winkels, blijft er meer ruimte over voor voetgangers, is het idee daarachter. Deze tijdelijke maatregelen moeten de doorstro ming bevorderen en voorkomen dat de gemeente zich genoodzaakt ziet de binnenstad van Zierikzee af te sluiten voor bezoekers. Gemeen telijke handhavers gaan toezien 'en adviseren' over het naleven van richtlijnen, meldt InZzee in een nieuwsbrief. Doodsteek In zijn videoboodschap op de web site van de gemeente toont de bur gemeester begrip voor mensen die zich niet altijd even secuur aan de 1,5 meter regels houden. ,,Ik snap dat dit moeilijk is in een vakantie stemming en in een omgeving van zand, zon en zee. Maar ik wil écht voorkomen dat we opnieuw in een situatie van maart terecht komen." Dat zou voor veel lokale onderne mers de definitieve doodsteek zijn, aldus Van der Hoek. In dat licht is de gemeente 'zeer kritisch' op aanvragen voor evene menten met een verwachte grote toeloop van bezoekers, zegt de bur gemeester. ,,Laten we vooral koes teren wat er mag en kan op dit mo ment, zonder de risico's te vergro ten omwille van kortstondige eve nementen of bijeenkomsten." Hij doet nogmaals een beroep op ieders eigen verantwoordelijkheid. ,,Het houden van voldoende afstand is iets wat u voor een deel zelf in de hand heeft. U bent zelf onderdeel van het probleem, of de oplossing. De keuze is aan u: keer om of loop om als het ergens druk is." Alle grotere evenementen in juli en augustus zijn geschrapt. Dat geldt ook voor de toeristenmarkt in Zierikzee en de kermissen in die plaats en Renesse. dinsdag 7 juli 2020 'Nog altijd heel erg de moeite waard' - Jopie Kouwenberg De kinderen krijgen te eten en worden ge doucht. Thuis is dat niet altijd vanzelfsprekend. De Stichting Sao Tiago draait op vrijwilligers. Zie: stichtingsaotiago.nl Jopie Kouwenberg (met blauw shirt) van de Stichting Sao Tiago met één van de kinderen in haar armen. Eens in de vijf a zes jaar reist ze met haar man, op eigen kosten, naar Belo Horizonte om te checken of het geld goed terechtkomt. fotos jopie kouwenberg In smallere straten zoals hier op de hoek van de Dam en Melk markt in Zierikzee is de 1,5 meter richtlijn soms lastig na te volgen. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57