NIEUWS 3 Consumentenbond en DPS willen compensatie gebruikers Migratie veel invloed op groei bevolking Verbod op protest met tractoren Volgens de Consumentenbond en DPS draait de Nederlandse zaak om privacyschendingen tussen 2010 en 1 januari 2020. „Facebook verza melde op grote schaal gegevens van gebruikers die zij als privé mochten beschouwen'', verklaart Consu mentenbonddirecteur Sandra Mo lenaar. Zij wisten niet dat Face book die info doorspeelde aan ad verteerders en appmakers. Het pri vacybeleid van Facebook was hier over onvoldoende duidelijk, incon sistent en onnodig moeilijk.'' De belangenclubs eisen allereerst financiële compensatie voor iedere gebruiker die aan de claimzaak meedoet. Het sociale medium moet verder zijn gedrag beteren en ook transparanter opereren. ,,Er moet een einde komen aan dit soort pri- vacyschendingen. Facebook moet verder glashelder zijn in zijn com municatie naar gebruikers. Die moeten de volledige controle over hun gegevens hebben.'' De Consumentenbond en de Data Privacy Stichting krijgen bij hun zaak steun van het Ameri kaanse advocatenkantoor Lieff Ca- braser Heimann Bernstein uit San Francisco, dat in de VS sinds 1972 gespecialiseerd is in massa- en individuele claims. In een nadere toelichting wijst de Consumentenbond op de 'onge breidelde datahonger' van Face- book. Jarenlang verzamelde de Amerikaanse techgigant tal van privégegevens van gebruikers: niet alleen geslacht, leeftijd, woon plaats, maar ook de info die zij met Facebookvrienden deelden. Het so ciale medium registreerde informa tie over de apps die gebruikers op hun smartphone hadden staan en volgde hun online surfgedrag bui ten het sociale netwerk om. Misleid De Consumentenbond beklem toont dat Facebook gebruikers altijd heeft misleid door te beloven dat het gebruik gratis zou zijn. ,,In feite betaalden gebruikers echter met hun privégegevens.'' De Consu mentenbond meent een sterke zaak te hebben. Facebook kwam af gelopen jaren wereldwijd in op spraak door een reeks privacy- schandalen. Beruchtste was die rond Cambridge Analytica: mede werkers van dit campagnebureau bezaten ongeoorloofd toegang tot de profielen van miljoenen Face- bookgebruikers. Die gegevens wer den gebruikt voor de verkiezings campagne van Trump in 2016. Na onderzoek van de Amerikaans Fe deral Trade Commission schikte Facebook vorig jaar voor 5 miljard dollar. In Nederland oordeelde de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) in mei 2017 dat Facebook in strijd met de Nederlandse privacywetge ving handelde. ,,Facebook over treedt onder meer de wet door ge bruikers onvolledig te informeren over het gebruik van persoonsgege vens", oordeelde de privacywaak- hond toen. Ook stelde de AP vast dat Facebook gegevens van gevoe lige aard gebruikt zonder uitdruk kelijke toestemming. ,,Zo ver werkte Facebook gegevens over seksuele geaardheid om op basis hiervan gerichte advertenties te to nen.'' Het moet gaan om een vergoeding die recht doet aan de overtredingen Hoeveel euro de Consumenten bond en de Data Privacy Stichting daadwerkelijk eisen houden de twee nog even geheim. ,,Het moet gaan om een vergoeding die recht doet aan de begane overtredingen", laat Gerard Spierenburg van de Consumentenbond weten. ,,We zullen ons niet met een kluitje in het riet laten sturen.'' Facebook telt momenteel 10,4 miljoen gebruikers in Nederland. Tien jaar terug, aan het begin van de periode waarover de zaak loopt, waren dat er echter 'slechts' 3,5 mil joen. De Consumentenbond hoopt dat een flink deel van de huidige Ne derlandse Facebookgebruikers zich aansluit. Als slechts een procent dat zou doen, gaat het al om 100.000 mensen. Het zou dan wel eens de grootste massaclaim uit de Nederlandse historie kunnen zijn. Ter vergelijking: in de beruchte woekerpolisaffaire sloten circa 150.000 Nederlanders zich aan bij claimclubs. Facebook kan een rechtszaak overigens voorkomen door te schikken, laat de Consumenten bond weten. Facebook meldt in een reactie zijn verplichtingen aan gebruikers heel serieus te nemen. ,,We heb ben ons volop ingezet om te vol doen aan de eisen van de GDPR (de nieuwe Europese privacyre gels, red). We hebben bijvoorbeeld ons beleid duidelijker gemaakt en ervoor gezorgd dat onze privacy- instellingen makkelijker te vinden zijn. Ook hebben we tijdens deze voorbereidingen gesproken met privacydeskundigen en input ont vangen van toezichthouders in heel Europa.'' Controle Volgens Facebook is er in het Cam bridge Analytica schandaal geen enkele aanwijzing dat er gegevens van Nederlandse of Europese ge bruikers zijn gebruikt. Het sociale netwerk is het erover eens dat ge bruikers controle moeten hebben over hun data en ook dat Facebook daar transparant over hoort te zijn. Facebook wijst op de vele moge lijkheden die gebruikers hebben om hun privédata te beheren. DEN HAAG Het aantal inwo ners in Nederland met een mi gratieachtergrond neemt naar verwachting de komende jaren fors toe. Volgens prognoses groeit het aantal van 4,2 miljoen inwoners in 2020 naar tussen de 5,3 en 8,4 miljoen in 2050. Het laatstgenoemde cijfer is het ver strekkendste scenario van een totaal van zeven. Er wordt vooral een groei in het aantal arbeids migranten verwacht. Dat blijkt uit een groot bevol kingsonderzoek dat het Neder lands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut (NIDI) en het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) vandaag naar buiten brengen. De studie - waarvoor de berekeningen vóór het uit breken van de coronacrisis zijn gemaakt - is uitgevoerd in op dracht van de Tweede Kamer, nadat er zorgen waren over de langetermijneffecten van bevol kingsgroei. De migratie heeft volgens de onderzoekers grote invloed op die bevolkingsgroei, meer dan dat het aantal geboortes en sterf gevallen heeft. In het behou dendste scenario telt ons land in 2050 zo'n 17 miljoen inwoners, en bij de meest ruime optie bijna 22 miljoen. ,,Meer inwoners betekent een dichtbevolkter land'', zegt de mograaf Joop de Beer van het NIDI. ,,Maar zonder de groei in migranten loopt het aantal po tentiële werkenden behoorlijk terug, wat weer gevolgen heeft voor de economie.'' P10 GRONINGEN De Veiligheidsre gio Groningen heeft een verbod van een week afgekondigd voor het demonstreren met trekkers en andere landbouwvoertuigen. De Veiligheidsregio stelt dat die maatregel is genomen omdat de afgelopen dagen demonstra ties van groepen boeren leidden tot opstoppingen en gevaarlijke situaties. ,,Deze demonstraties waren vooraf niet gemeld. Hierdoor was het niet mogelijk om afspra ken te maken over hoe op een veilige manier gedemonstreerd kon worden.'' Om herhaling van onveilige situaties en opstoppingen te voorkomen, geldt tot en met vol gende week maandag 07.00 uur een verbod op het demonstreren met landbouwvoertuigen. Dit verbod geldt binnen de grenzen van de Veiligheidsregio Gronin gen. Daaronder vallen alle ge meenten binnen de provincie. Boeren hebben de afgelopen da gen op tal van plekken in het land gedemonstreerd. P7 dinsdag 7 juli 2020 Ceo Mark Zuckerberg van Facebook in april 2018 bij aanvang van een hoorzitting in Washington over privacyschendingen. foto ap Massaclaim tegen Facebook om privédata Facebook moet zijn miljoenen Nederlandse gebruikers financi eel compenseren voor het jaren lang schenden van hun privacy. Dat eisen de Consumentenbond en de Data Privacy Stichting (DPS), die een claimzaak begin nen tegen Facebook en mensen oproepen zich daarbij aan te sluiten. David Bremmer Den Haag - Gerard Spierenburg, Consumentenbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3