II Graeve in je geheuhen! 8 ZEELAND Zuiderburen RECORD GROOTSTE KOLONIE VAN BELGIË In een oeverwand vlak bij Lillo hebben oever zwaluwen bijna 1500 nesten gegraven, een Belgisch record. Streektaal De oeverzwaluw is een bijzonder vogeltje dat niet op veel plaatsen broedt. Zoals hun naam al doet vermoeden, strijken oe verzwaluwen neer op een water rijke plek waar er voldoende voedsel te vinden is, met steile oeverwanden waarin ze hun nes ten veilig kunnen onderbrengen. Die ouderwetse zandoevers zijn grotendeels uit ons landschap verdwenen, waardoor de vogels vaak uitwijken naar haven- en in dustriegebieden waar grote zand hopen klaarliggen. Wezels, katten en vossen Als de broedkolonie zich daar ves tigt, komt het werk verplicht stil te liggen omdat de vogels be schermd zijn. Jaarlijks sterven ook honderden jongen omdat er afgravingswerken plaatsvinden waarbij er niet wordt gecontro leerd op nesten. Daarom advise ren vogelbeschermers om een speciale oeverwal aan te leggen, waarin de vogels veilig hun nest- holen kunnen maken. Dat doen ze door met hun pootjes een gan getje van ongeveer een meter diep in stevig zand te graven. We zels, katten en vossen kunnen de steile oever niet beklimmen, dus zitten de jongen er veilig. Natuurpunt en haven slaan de handen in elkaar Ludo Benoy van Natuurpunt leidt ons rond bij De Kuifeend, een natuurgebied in de Antwerpse Haven net over de grens met Zeeuws-Vlaanderen. Op deze plek werd in een zande rige bufferdijk een permanente broedlocatie voor de oeverzwalu wen aangelegd, en met succes! ,,Begin april arriveerden de eerste vogels, half mei telden we wel 950 nesten. Het is de grootste kolonie ooit in België. De ideale omstan- digheden van de locatie aan de Binnenweilanden in combinatie met het warme weer deze lente leidden wellicht tot dit resultaat. Begin april arriveerden de eerste vogels, half mei telden we950 nesten Al is het nog even wachten tot het broedseizoen voorbij is om een beter beeld van het succes van deze kolonie te krijgen. In september vertrekken de vogels weer naar Afrika en wordt de wand in samenwerking met de haven gerestaureerd, zodat de oe verzwaluwen volgend jaar hier hopelijk massaal terugkeren", vertelt Ludo. 2020succesvol jaar? Het is relatief stil op en rond het water tijdens ons bezoek. De meeste vogels zijn aan het broe den. Als de eieren uitkomen zijn de ouders een stuk drukker: een gemiddeld nest met jongen eet zevenduizend insecten per dag. De zwaluwen scheren over het water op zoek naar dansmuggen en vliegjes. ,,De populatie van de soort daalde enorm toen in de ja ren 70 het gif DDT hier verboden werd en de voorraden ervan naar Afrika overgevlogen werden, waar de oeverzwaluwen met mil joenen tegelijk overwinteren aan het Tsjaadmeer. Daar hebben de vogels zich gevoed met door het gif besmette insecten, met een grote zwaluwensterfte als ge volg", zegt Ludo. Ook extreme droogte in de Sahel en het aanbod geschikte broedlocaties in Europa hebben een negatieve invloed op de lokale populatiegrootte. In 2018 werden in de volledige Ant werpse haven slechts 803 nesten geteld, een dieptepunt in de me ting. Als we vanuit de vogelkijk- wand het aantal nesten in de wand achter de plassen bestude ren, kunnen we voorzichtig opti mistisch zijn: de oeverzwaluw is aan een comeback bezig. De leste maenden is m'n agenda aokelig leeg gebleve. Mee naeme m'n vertelmiddegen en-aevenden waere aol afgelast en nieuwe afspraeken wieren nie ge- maekt. Zodoende ao ik niks voor te bereiden en bleef het schriefwerk be perkt tot 'streektaal'. Dat doe me noe om de drie weken omda Engel Rein- houdt een stuitje uut de roulatie is (Beterschap Engel!) Nie da'k m'n eihen hieng vervele, mè ik bin wi es begonne mee meer te he lezen. Normaal maekte ik di te wei nig tied vo, mè het is me noe goed be- valle: iedere keer wi een ure of langer wegdrome bie een spannend verhaal. Wan spannende boeken, in mien ge- val misdaedromans, aode en ebbe aol- tied nog m'n voorkeur. Ik vind het dan iedere keer wi knap dat de schriever( - ster) je kan bluve boeie. Je moe j'n ei- hen noha es bedwinge om nie "even" de leste bladzijs te he lezen. Eén van m'n favorieten is (was..) Nicci French. Ze presteert het om iedere keer wi mee onverwachte wendingen te kom men. En eur sterke punt is, da ze slachtoffers, getuhen en onderzoekers an de and van graeve in d'r geheuhen aolmè dichter bie de oplossing van b.v. een moord laet komme. Van ore zeie Dat graeven in m'n geheuhen bin ik, van de wiromstuit, ook es he doe. Wat weet je nog van vroeger, en van eêl vroeger. En wat weet van j'n eihen en wat van ore zeie? Oe langer ofies geleën is, oe moeilijker of 't oordt om een nie gekleurde weergaeve te geven van wat joe is overkomme. Ik was nog mè een paer weken oud, toen ik aolmè begon te spugen. Ik droenk goed, mè nae een stuitje moest aoles d'r wi uut. De dokter toen maekte z'n eihen hin zurgen, mè toen ik mè bleef spuge, wiere m'n ouwers ongerust. Het was eêl bijzonder dat ik aoles mee kracht, mee een bohe, uut- spoog. Ik spoog zelfs m'n wiegje uut. M'n vaoder ondekte in een medisch boek, dat ik maeguutgangsvernau- wing moest ebbe. De dokter hloofd't nie. Ie ao nog nooit iemand mee dat mankement meegemaekt. Toen ik eêl uutdroogde, m'n vel as een puntzak bleef stae, kwam er actie. De Duitsers haeve toestemming om een extra boot vanuut Noord Beveland, wi ik toen weunde, nè Veere te laete vaere. De arts in Middelburg onderkende ao- les drek en sprak de legendarische woorden: ,,Daar gaan we een flinke eter van maken." Ie kreeg hliek! Dit verhaal is van ore zeien! Mè, 28 jaren laeter begon ons eeste kind, een zeune, nae een paer weken te spugen, mee een bohe van naebie een meter vère. Vo onze dokter was 't aol ook nieuw. Op zondagochen nè Middel burg. Di zouwe ze wè es een 'flinken eter' van z'n maeke! Deu de ervaering van m'n eihen verleden, deu andere verteld, leek het naebie of ik m'n eihen geschiedenis uut 1944, echt nog kon herinnere. Flinke eters bin me aolebei wè hore. dinsdag 7 juli 2020 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: oever zwaluwen bij Lillo. Oeverzwaluwen kicken op Lillo Dominique Piedfort Lillo Oeverzwaluwen. foto g. jansen - Ludo Benoy, Natuurpunt Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36