Werknemer moet zich wel aan richtlijnen houden In Terneuzen gaat het ergens over, er is wat te kiezen ZEELAND 3 Analyse Op zich heeft een werkgever weinig te zeggen over wat zijn personeel buiten werktijd uitspookt. ,,In beginsel mag een werknemer in zijn vrije tijd doen waar hij trek in heeft", zegt Matthijs Hoekstra, specialist arbeidsrecht bij Justion Advocaten in Terneuzen. ,,Maar in deze tijd is het wel zo dat je extra voor zorgsmaatregelen in acht moet nemen. Reizen naar gebieden waar code oranje geldt, wordt ten strengste afgeraden. Dan mag van de werknemer worden verwacht dat hij zich aan die richtlijnen houdt." Dat bedrijven aan dacht vragen voor de coronarisico's, is al leen maar verstandig, vindt Hoekstra. ,,Dat hoort bij je arbeids omstandighedenbe leid. Niets doen is geen optie." Hij sluit niet uit dat de discus sie rond vakanties tot juridische procedures leidt. ,,Maar als je een redelijke werkgever en een redelijke werk nemer hebt, kom je samen meestal wel tot goede afspraken." tens naar een risicogebied reizen, ziek worden en door corona stu dievertraging oplopen, dat het een eigen risico is. Dan hebben ze geen recht meer op 'graduation sup port', extra ondersteuning bij het afstuderen. Studenten die niet naar zo'n gebied reizen en toch corona krijgen, houden wel recht op gra duation support. Het Admiraal de Ruyter Zieken huis volgt de landelijke adviezen van het RIVM, zegt woordvoerder Ilona Wielemaker. ,,Gaat een werknemer naar een 'oranje' ge bied, dan moet die bij thuiskomst eerst twee weken in quarantaine. Die zijn voor eigen rekening." Per soneel van het ziekenhuis maakt overigens weinig aanstalten om naar zulke gebieden te gaan, zegt Wielemaker. Tot nu toe zijn haar geen gevallen bekend. Ook Dow Terneuzen volgt het overheidsbeleid. Personeel is gead viseerd niet naar een oranjege- kleurd land te gaan. Ga je toch, dan wordt verwacht dat je dat aan je leidinggevende meldt. Gezond verstand 's Heeren Loo gaat ervan uit dat medewerkers van de instelling voor gehandicaptenzorg verstan dig zijn en denkt ook dat ze vooral aansluiten bij de landelijke trend om in Nederland te blijven. ,,We vragen mensen het gezonde ver stand te gebruiken", aldus woord voerster Nanda Troost. „Verbieden doen we niks. Er worden ook niet vooraf gesprekken gevoerd over waar mensen heen willen." ,,Ik ben er niet directief mee be zig", zegt bestuursvoorzitter Henk Zielstra van de Walcherse scholen koepel Archipel. Hij laat de 355 per soneelsleden hun eigen afweging maken, maar besteedt wel veel aandacht aan voorlichting. ,,Zodat mensen goed voorbereid op vakan tie gaan. Een vakantie die gelukkig nu wel aanbreekt, want mensen hebben ontzettend hard moeten werken." VVD-lijsttrekker Jan Sips be loofde begin 2018 een frisse wind door de Terneuzense po litiek te laten waaien. Inmiddels is Sips voor de liefde naar België ver huisd en geen raadslid meer, maar zijn missie is wel geslaagd. De groot ste partijen TOP/Gemeentebelangen en CDA ruilden de vaste partner PvdA na de raadsverkiezingen van maart 2018 in voor de VVD, aange vuld met de Christenunie. Het akkoord dat de vier regerings partijen sloten, was behoorlijk met een VVD-sausjes overgoten, zoals geen stijging van de gemeentebelas tingen meer of ten hoogste met het inflatiepercentage. In de tijd dat TOP/GB en CDA met de PvdA re- geerden, lag dat anders. Vele jaren ste gen de belastingen in Terneuzen meer dan het landelijk prijspeil, na melijk met drie procent. Zo hield Terneuzen de begroting op orde en kon er veel worden geïn vesteerd in voorzieningen. Het laatste gebeurt nog wel, maar de handrem zit erop. Een gevolg daarvan is onder meer dat nieuwbouw voor de mid delbare school in Terneuzen, het Lo- dewijk College, in de ijskast is beland. Een voorstel van het college van B en W om voor die investering de belas tingen toch extra te verhogen, stuitte direct op een 'njet' van de nieuwe VVD-fractievoorzitter George Meij. Veel te discussiëren over de finan ciële toekomst van Terneuzen viel er daardoor vorige week niet. Zeker om dat de regeringspartijen, voorafgaand aan de raadsvergadering, de rijen al hadden gesloten om de lieve vrede te bewaren. Terwijl het juist de bedoe ling was open met elkaar te spreken, wat in Terneuzen weinig gebeurt, ook niet in de tijd dat de PvdA meere- geerde. De langstzittende wethouder van Nederland, PvdA'er Co van Schaik, was zo'n autoriteit dat hij nauwelijks weerwoord kreeg. Discussie doodslaan De Terneuzense bestuurscultuur is er niet één van elkaar op het scherpst van de snede de maat nemen. De grootste partij, TOP/GB, speelt daarin een hoofdrol. Met de uitspraak 'Laten we stemmen, dan zijn de verhoudingen duidelijk' weet TOP/GB-fractievoor- zitter Jos Verdurmen van zijn kant me nig discussie dood te slaan. Afspraken tussen regeringspartij en zijn voor hem heilig. Dat geeft rust, maar zorgt er ook voor dat van debat nauwelijks sprake is en dat het haast ondoenlijk is tussen- tij ds de koers te verleggen. Met hun vertrek uit de raad hebben de vijf oppositiepartijen PvdA, SP, GroenLinks, 50Plus en D66 vooral dat signaal willen afgeven. 'U bent een beetje aan het muggenziften', veroor loofde burgemeester Jan Lonink zich te zeggen over de actie, waaraan de andere oppositiepartijen PVV, SGP en Sociaal Terneuzen niet meededen. Lonink, in zijn laatste jaar als bur gemeester, was er als de kippen bij om vrijdag de plooien glad strijken. Dat 'een beetje muggenziften' heeft wel blootgelegd dat het in Terneuzen ergens over gaat, dat er iets te kiezen valt. dinsdag 7 juli 2020 Harmen van der Werf Au, dat deed zeer, vorige week don derdag. Vijf van de acht oppositie partijen verlieten toen vrij onver wacht de gemeen teraad. Wat erach ter zit? De machts wisseling ruim twee jaar geleden na de raadsverkie zingen doet nog pijn, dat is zeker. Maar er is meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31