I n» 12 NIEUWS Wie tussen Scheveningen en Katwijk door de duinen wandelt of fietst, kan zomaar een joekel van een slang tegenkomen: de Amerikaanse stierslang. Hoeveel er leven, weet niemand. Een inventarisatie moet duidelijkheid brengen. STIERSLANG EXOOT Als je deze slang ziet, schrik je wel even - het is een stevige slang If f .vJT Wassenaar et een hoed te gen de zon en gewapend met een verrekijker doet de Haagse boswachter Mark Kras van Staatsbosbeheer zijn ronde. Hij wijst in de duinen bij de Wassenaarse Slag naar dichte struiken waar stierslan gen perfect kunnen rondwaren, jagend op hun prooi of juist koelte zoekend op snikhete dagen. ,,Dit is een fantastisch mooi nationaal park en deze slang kan hier heel goed overleven.'' Terwijl bij het Hotel Fletcher hotelgasten op het terras in de zon genieten van hun ontbijtje, kan er in het duingebied verderop zomaar een krachtpatser van een slang rondkrui pen op jacht naar een prooi: een muis, een konijn, een vogel die op de grond broedt, of een zeldzame zand- hagedis. ,,Met 2 meter lengte en zo dik als een arm is het een indruk wekkende verschijning. Geen twijfel mogelijk. Als je deze slang ziet, schrik je wel even'', zegt Kras. ,,Het is een stevige, imposante slang.'' Sinds 2013 komen er elk jaar bij waterleidingbedrijf Dunea en Staats bosbeheer zeker vijf tot tien meldin gen binnen van mensen die hun ogen eerst niet konden geloven. DMr op het duin of pad ligt een joekel van een slang. In pretpark Duinrell dook in mei een exemplaar op de rodel baan op. En duinwachters van Dunea vingen er dit jaar al drie in de duinge bieden Berkheide en Meijendel. Al meerdere keren is een overreden slang op een fietspad aangetroffen, meldt Dunea, dat ervan uitgaat dat onbekenden afgelopen jaren tiental len slangen hebben uitgezet. Het gaat steeds om de stierslang. En hoewel de slang niet giftig en niet gevaarlijk is, is afstand houden het devies. Want het is weliswaar een wurgslang, maar als hij in het nauw gedreven wordt, reageert hij met schijnaanvallen en luid sissen. Bijten kan hij ook. Om inzicht te krijgen hoeveel slan gen een habitat gevonden hebben aan de kust roepen Staatsbosbeheer, Dunea en Richard Struijk van ken niscentrum Ravon mensen die een ontmoeting hebben met zo'n slang op foto's en filmpjes te maken voor registratie in een databank. Iedere slang heeft een uniek vlekkenpa- troon, net als een vingerafdruk, legt onderzoeker Struijk uit. Juist daarom zijn de foto's zo belangrijk. Liefst ge schoten vanaf verschillende kanten en met de gps-locatie erbij. Richard Struijk is gefascineerd door de slangen. „Speciaal vanwege deze situatie in Scheveningen zijn we enige tijd geleden met onderzoek in dit natuurpark begonnen. De situ- atie werd verdacht. In Nederland dui ken weleens slangen op, maar in dit duingebied was het al een paar jaar raak. Wat is hier aan de hand, vroe gen we ons af.'' Raadsel Struijk onderzocht inmiddels zeven slangen uit het gebied. „Verkeers slachtoffers", zegt hij. Slangen die door geschrokken automobilisten of fietsers werden doodgereden. Maar er werd ook dna en wangslijm afge nomen van levende dieren die in de opvang terechtkwamen. ,,De slang die in de duinen rond waart, wordt in de volksmond stier slang genoemd'', zegt Struijk. ,,Maar het is eigenlijk een hybride slang. Ze hebben dna van ten minste twee soorten, waarbij de stierslang en pijnboomslang dominant aanwezig zijn.'' Mogelijk is de slang gemixt bij de fok. Struijk noemt het een groot raadsel waar de beesten vandaan komen. Ze horen in de duinen absoluut niet thuis. ,,In Nederland duiken wel va- dinsdag 7 juli 2020 GO Slangen •i*^SFËai veroveren de duinen Ingrid de Groot - Mark Kras, Staatsbosbeheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12