4A Arm** r Drie jaar cel geëist tegen voormalige SS-kampbewaker 10 NIEUWS Nederland in2050: diverser, drukker en grijzer Zorgen om groei van de bevolking De twee instituten hebben aan de hand van cijfers en prognoses zeven mogelijke scenario's opgesteld. In al die varianten neemt het aantal mensen met een migratieachter grond toe: van 24 procent nu naar 30 procent in 2050 bij een lage mi gratie, en naar 40 procent bij een hoge immigratie. Mensen met een migratieachter grond zijn inwoners van wie ten minste één ouder buiten Neder land is geboren. De groei is ener zijds een gevolg van de migratie stroom die al lang geleden op gang kwam, zegt CBS-onderzoeker Tanja Traag. ,,Het zijn mensen die hier blijven en kinderen krijgen.'' Maar de verwachting is ook dat meer buitenlandse werknemers en studenten naar Nederland komen. ,,Uit Oost-Europa, en we zien een hogere instroom uit Latijns-Ame- rika en Azië.'' Van de studenten gaat een deel terug, en een deel blijft in Nederland. Een gevolg is dat Nederland di- verser wordt, vertelt onderzoeker Traag. Nu vormen de 'klassieke' mi- grantengroepen - mensen met bij voorbeeld een Surinaamse of Ma rokkaanse achtergrond - nog 40 procent van de bevolking met een migratieachtergrond. Dit aantal daalt naar verwachting tot een derde of zelfs een kwart. In 2050 komt de helft of meer uit arbeids- migratielanden. De onderzoekers voorspellen verder dat er de ko mende decennia meer mensen asiel aanvragen, afhankelijk van het aantal brandhaarden in de wereld. Met meer migranten groeit het Door de coronapandemie zijn er meer sterfgevallen en is de migratie ingezakt, maar het is nog niet duidelijk of er een blij vend effect is. foto robin utrecht Scenario's bevolkingsgroei VOOr2050 Nu uA min aantal inwoners, zegt Joop de Beer van NIDI. ,,Wat weer zorgt voor meer krapte op de woningmarkt. Daarnaast zien we op dit moment vooral een groei in gebieden die al dichtbevolkt zijn, zoals de Randstad, Utrecht en de len van Brabant.'' Positieve effecten ziet hij ook. „Zonder een groei in mi granten neemt de groep potentiële werkenden in Nederland behoorlijk af en is er meer vergrijzing.'' Wat weer gevolgen heeft voor de economische groei van ons land. Maar: ,,Het is niet aan ons om te zeggen wat het meest wenselijk is. Voor de politiek ligt hier een belangrijke uitdaging.'' Niet alleen het aantal migranten blijft toenemen, in alle zeven scena rio's stijgt ook het aandeel ouderen. Door de hogere levensverwachting en vergrijzing zal het aantal 80-plussers verdubbelen van 5 naar 10 procent, of zelfs verdrievoudigen. ,,Dat kan pro blemen geven met mantelzorg'', schetst De Beer. ,,En als het gaat om woningbouw en formele zorg, zoals de ziekenhuizen, liggen er uitdagin- gen. Er zal meer personeel nodig zijn, maar je kunt ook denken aan investeringen in de digitale zorg.'' Het is volgens Traag en De Beer lastig inschatten welk scenario het meest waarschijnlijk is. Daarbij zijn de berekeningen voor dit onder zoek vóór het uitbreken van de co ronacrisis gemaakt. ,,De pandemie veroorzaakt extra sterfgevallen'', zegt Traag. ,,En de uitbraak heeft ertoe geleid dat de migratie enorm is ingezakt, door de sluiting van grenzen en de beperkte mogelijk heden. Het is onduidelijk of er een blijvend effect is. Dat moet de ko mende jaren blijken.'' Toch blijft het rapport volgens de onderzoekers relevant, juist omdat er meerdere varianten op tafel lig gen. De twee instituten werken aan een vervolgrapport, over de gevol gen van de veranderingen in bevol kingsgroei voor wonen, onderwijs, arbeidsaanbod en zorg. Dat onder zoek wordt rond de jaarwisseling verwacht. POLITIEK Bruno Dey vervulde zijn dienst plicht in concentratiekamp Stutt- hof bij Danzig, destijds onderdeel van het Duitse Rijk. De nazi's ver moordden er in de Tweede Wereld oorlog 65.000 gevangenen, vooral Joden en politieke tegenstanders. Dey werkte er van 9 augustus 1944 tot 26 april 1945 als bewaker. De verdachte had volgens het OM moeten beseffen dat hij onrecht be ging, maar uit niets blijkt dat Dey vocht tegen dat innerlijke conflict. ,,In een moordmachine zoals het concentratiekamp Stutthof is weg kijken niet voldoende'', zei de aan klager in zijn pleidooi. De Duitser uit Obersommerkau (het huidige Zabrsko Górne in Polen) staat te recht voor de jeugdrechter, omdat hij 17 jaar was toen hij aan de slag ging in Stutthof. Dey stond zeven dagen per week in diensten van tien tot twaalf uur met een geweer op een wachttoren om te voorko- men dat gevangenen ontsnapten of in opstand kwamen. Onschuldig Dey geeft toe dat hij 'uitgemer gelde, kaalgeschoren en lijdende mensen' zag die door SS'ers in een ruimte werden geduwd, wat hem naar eigen zeggen pijn deed. Daarna hoorde hij geschreeuw en gerommel. Vervolgens werd het stil. Hij zag niemand naar buiten komen. Later vernam hij dat het een gaskamer was en dat de lijken in het enkele meters verderop gele gen crematorium werden verbrand. Maar dat maakt hem niet mede plichtig aan moord, vindt de voor malige kampbewaker. Dat hij werd ingedeeld bij de eerste compagnie van de SS-doodskopeenheden, was volgens hem te wijten aan zijn hartaandoening. Daardoor was hij nergens anders geschikt voor. Hij hield zich naar eigen zeggen ook al tijd ver van het nationaalsocialisme. Laatste naziproces Het is mogelijk een van de laatste processen tegen 'nazimisdadigers'. Op de lijst van het centraal bureau van de Duitse gerechtelijke dien sten voor onderzoek van nazimis daden staan weliswaar nog zo'n twintig verdachten, maar of ze ooit voor de rechter komen, is de vraag. Het zijn mensen van de dag, net als de weinige getuigen die nog leven. De rechtbank doet op 23 juli uit spraak. dinsdag 7 juli 2020 GO Forse groei verwacht in aantal migranten Nederland wordt de komende decennia diverser, drukker en grijzer. Dat blijkt uit een groot bevolkingsonderzoek dat het NIDI en CBS vandaag naar bui ten brengen. Jamaica Vink Den Haag T 1. Krimp 17,1 Laag kindertal, levensverwachting en migratie 2. Lage migratie 17,6 3. Grijs Laag kindertal en hoge levensverwachting 4. Groen Hoog kindertal en lage levensverwachting 5. Asiel Hoge asielmigratie 6. Arbeid Hoge arbeids- en studiemigratie 7. Groei Hoog kindertal, levensverwachting en migratie SI 070720 BRON: CBS In 2018 riep bijna de hele Tweede Kamer het kabi net op een groot onder zoek te doen naar bevol kingsgroei. ,,De bevolking groeit aanzienlijk harder dan we dachten'', zei de toenmalige CDA-leider Sybrand Buma destijds. ,,Stel dat de groei doorzet naar twintig miljoen inwo ners, dan komt de genera tie na ons voor klemmende vragen te staan. Waar gaan die extra Nederlanders wonen, werken en recre- eren? Hoe voorzien we ze van energie?'' VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff wilde ook weten wat de groei van de bevol king betekent voor 'onze vrije Nederlandse waar den'. ,,De groei komt door migratie'', zei hij daar des tijds over. In de jaren 70 werd voor het laatst door een staats commissie onderzoek ge daan naar de bevolkings groei. Hoogleraar sociale demografie Jan Latten liet in 2018 aan deze krant weten zo'n onderzoek 'hoognodig' te vinden. Hij vertelde zich zorgen te maken over de verande rende samenstelling van de bevolking, door immigratie. ,,We zien al jaren dat gelijk gestemden in Nederland samenklitten, van integratie is nauwelijks sprake.'' Het Openbaar Ministerie (OM) in Hamburg heeft een celstraf van drie jaar geëist tegen een voor malig bewaker van een Duits concentratiekamp bij het hui dige Gdansk. Bruno Dey (93) wist volgens de aanklager wat er gebeurde, maar deed niets en is daarom medeplichtig aan de moord op minstens 5230 ge vangenen. Caspar Naber Hamburg Bruno Dey komt aan in de rechtszaal. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10