li ■a 8 NIEUWS 1 INTERVIEW MONA KEIJZER CDA-stemmenkanon Mona Keijzer geeft nog één keer vol gas. Drie speldenprikken voor concurrent Hugo de Jonge en een tik voor Thierry Baudet. Vanavond gaan de stembussen open voor de CDA-leden. sss Ik krijg ze, vooral Hugo, niet met mij in debat. 'Moeilijk, druk', dat hoor ik. Ik wil wel! Jammer hoor Het is niet verstandig om Forum van tevoren uit te sluiten et blonde haar van CDA-staats- secretaris Mona Keijzer waait alle kanten op terwijl ze voor de foto poseert naast het standbeeld voor de Scheveningse vissersvrouwen. ,,Drie jaar geleden heb ik op deze plek voor een filmpje de vrouw ge sproken die voor dit beeld heeft ge poseerd", zegt de bewindsvrouw van Economische Zaken. Keijzer voert nu campagne tegen de verdrukking in. Want afgelopen week stond ze op 15 procent in de EenVandaag-peiling, terwijl haar concurrenten in de strijd om het CDA-lijsttrekkerschap uitlopen. Vice-premier Hugo de Jonge staat op 47 procent en Kamerlid Pieter Omt- zigt scoort 34 procent. Keijzer denkt met weemoed terug aan de vorige strijd om het lijsttrek kerschap. Maar liefst vijf debatten met de andere concurrenten had ze. Nu slechts eentje, vanavond, als de stembussen voor de CDA-leden opengaan. ,,Nee, ik krijg ze, vooral Hugo dan, niet met mij in debat. Ik ben daarmee bezig, ik zeg: jongens, kom op! 'Moei lijk, druk, agenda's', dat hoor ik. Ik wil wel! Jammer hoor.'' ,,Ik heb in 2017 laten zien dat ook niet-CDA'ers op mij stemmen. Veel voorkeursstemmen, 165.000. Dat is nooit vertoond in de geschiedenis van onze partij met alle hotshots die op twee hebben gestaan. Dat is de platte politieke afweging. Maar het is ook belangrijk, omdat ik vind dat er te veel wordt gepolariseerd op de flanken. Ik wil verbinden.'' ,,We gaan dat donderdag zien, als de uitslag komt.'' ,,Hahaha, geen momént! Kom op, ik ben een doorzetter, anders was ik nooit hier gekomen.'' ,,Niemand weet of die tweede golf mm - komt. Maar ik hou ervan mezelf voor te stellen wat we dan doen. Regeren is vooruitzien. Dan moeten we op een nog intelligentere manier reage ren. Namelijk: waar is de uitbraak, welke mensen zijn daar geweest, dat kun je allemaal terugzoeken. Dan kun je de maatregelen die je neemt lokaal houden en niet de hele econo mie platleggen. Daarnaast moeten we het gesprek aangaan met oude ren, dat moeten we echt anders gaan doen bij een tweede golf. Mensen die kwetsbaar zijn, hebben echt nog wel een mening over wat ze belangrijk vinden.'' ,,Ze kennen me. Ze weten dat ik van mijn hart geen moordkuil maak, what you see is what you get, altijd al les met open vizier. Als er iets open gaat, ben ik oprecht blij voor onder nemers die weer aan de bak kunnen met elkaar. Nu zetten de gemeenten zich schrap. Maar dan denk ik: mis schien kan het niet waar het altijd kon, maar wel op een andere plek.'' ,,De middenklasse, dat zijn de meeste mensen in Nederland, ge- wone gezinnen van welke samen stelling dan ook. Daar moeten we zuinig op zijn. Gaat er een barre tijd aankomen? Zeer zeker. We gaan het in ieder geval niet doen zoals het de vorige keer is gegaan. In moordend tempo bezuinigingen doorvoeren. We gaan er de tijd voor nemen, maar we moeten er ook op letten dat we geld kunnen blijven verdienen. De schuld gaan we rustig afbouwen, dat is evident.'' ,,Goed. We zijn allebei een beetje hetzelfde: no-nonsense en praktisch blijven. Wij zijn ook de twee die het meest lopend kilometers afleggen in Den Haag. Hij fietst misschien meer, omdat hij er woont. Prima. We zeg gen allebei wat we van dingen vin den. Waarom vraag u dat?'' ,,Ik kan wel redelijk omgaan met on geduldige mannen. Gewoon blijven ademen, zoals bij alles.'' ,,PVV hebben we geprobeerd in 2010. Daar hebben we eerder van gezegd: dat doen we niet meer. Forum is in die zin nieuw. Het is niet verstandig om ze van tevoren uit te sluiten. Ook Hugo heeft met Leefbaar samenge werkt, in Rotterdam. Dus dat snap ik niet zo goed van Hugo, dat hij nu Forum uitsluit. Dan zeg je tegen de linkse partijen: alsjeblieft, hier ben ik, waar moet ik gaan zitten? Dat vind ik niet slim.'' ,,Nee hoor. Nee. Ik heb vanaf toen ik in 1993 de politiek inging altijd vast gehouden aan twee dingen. Ik moet eens in de maand terugkijken op leuke momenten. En ik moet mezelf kunnen blijven aankijken als politi cus.'' ,,Nou heeft u een relevant punt, u heeft een internationaal punt te pak ken. Dat maakt dit ook zo moeilijk. We zijn voor onze welvaart afhanke lijk van het buitenland: import, ex port, doorvoer. Dat is ook een aspect waarom regeringsdeelname van FvD moeilijk is. Zij pleiten voor een nexit. We moeten niet door de vorm van de regering internationaal in proble men komen. Dat is echt een punt van aandacht. Dat geeft ook maar weer eens aan hoe verschrikkelijk het is hoe Baudet zich geregeld positio neert. Dat staat mijlenver van me af.'' maandag 6 juli 2020 GO Jan Hoedeman Den Haag Zegt u dan maar waarom ze op u moeten stemmen en niet op Omtzigt en De Jonge. Is het uw tragiek dat ze dit buiten de partij wel zien, maar daarbinnen niet? Hebt u overwogen het bijltje erbij neer te gooien toen u zag hoe u ervoor stond? U bent in het kabinet betrokken bij de aanpak van de coronacrisis. Wat hebben jullie geleerd voor als er een tweede golf komt? 'Ik trek ook kiezers buiten het CDA' ?X-:"rVV ,:V /.«Tl* Bij de versoepeling van 1 juli juichte u in de ministerraad toen de kermissen weer opengingen. Wat vinden ze daarvan? De middenklasse heeft de vorige economische crisis betaald. Moe ten ze zich weer schrap zetten? Als het CDA niet de grootste partij wordt en u moet met de VVD rege ren... Hoe is uw relatie met Rutte? Hebt u geduld met elkaar? ,,Ehm, ik wel.'' Hij niet met u? Beschouwt u PVV en Forum voor Democratie als mogelijke coalitie partner? Dient Forum dan om links mee te dreigen? Met hen gaan we samen werken als jullie niet inschikken? Kan het volgende kabinet zich per mitteren in een economische crisis met Forum in zee te gaan, dat zich niet heeft bewezen als stabiele partij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8