7 'Ik wist meteen dat 'Het voelde alsof we elkaar al jaren kenden' 'Nu zou ze drie maanden hier zijn' ik niet verder hoefde te zoeken' Terwijl vakanties in Europa op gang komen, wachten tientallen nog op het moment waarop ze hun geliefden uit het buitenland weer om de hals kunnen vliegen. Want als je niet getrouwd bent, mag je partner nog steeds Nederland niet in. Onder de hashtags LovelsEssential en LovelsNotTourism zijn inmid dels tal van hartenkreten te vin den. Van vrouwen die op het punt van bevallen staan, maar het zon der hun buitenlandse partner moeten doen. Of van stelletjes die net verloofd waren en elkaar nu al maandenlang niet kunnen zien. Ze vinden dat ze worden vergeten. Want waarom mogen getrouwde paren wél de grens over en telt hun liefde niet? In Denemarken zijn de deuren op een kier gezet. Daar mogen partners het land wél in als ze kunnen aantonen dat ze minimaal een halfjaar een relatie met een Deen hebben. Maar in Nederland geldt dat niet. VVD-Kamerlid Sven Koopmans stipte het pro bleem al aan bij minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken). „Nederland is wereldkampioen reizen, dus ik vermoed dat we ook wereldkam pioen langeafstandsrelaties zijn. Ik krijg heel veel berichten", zegt hij. Intussen zoeken stellen al naar manieren om elkaar toch te zien. Zo mogen verloofden wél ons land in als ze binnen drie maanden trouwen. Koopmans: ,,Maar ja, dat betekent dat mensen overhaast gaan trouwen, zonder familie, zonder trouwjurk. Dat is verdrie tig. Ik heb de minister gevraagd te kijken naar hoe we de liefde een plaats kunnen bieden.'' Minister Blok zegde toe de situ atie te bekijken. Het was liefde op het eerste ge zicht toen de 23-jarige student Maud van Leeuwen vorig jaar voor stage naar New York ging. Via een datingapp hoopte ze wat mensen te leren kennen, maar verder dan een date met haar geliefde Kevin Hoogenboom - 'Ja, hij is kwart Nederlands! We hadden gelijk iets om over te praten' - kwam ze niet. ,,Ik wist meteen dat ik niet meer verder hoefde te zoeken." Zes maanden deelden ze lief en zend uit naar de nieuwe versoepelingen, maar tot dusver was dat tevergeefs. ,,Ik zie het niet zomaar gebeuren dat de grenzen opengaan. Dat is erg ver velend. We missen het ontzet tend dat we elkaar niet kunnen zien." Vanuit Mexico laat Jessica weten dat ze er alles voor over heeft om Nederland binnen te mogen. ,,Of ik nu in zelfquaran- taine moet of tests moet doen. Ik doe alles. Ik ben geen toerist, ik wil alleen bij mijn geliefde zijn." Een jaar geleden beleefden de Dordtse Stephan en Oekraïense Tetiana de zomer van hun leven. Voor een motorrit door Oost Europa zocht Stephan onderdak via het platform Couchsurfïng, een website waarop reizigers el kaar een slaapplaats bieden. „Ik kwam in contact met Tetiana en we raakten niet uitgepraat", vertelt hij. Ze ontmoetten el kaar op de grens van Slowakije en Oekraïne. ,,Het voelde alsof we el kaar al jaren kenden. Uiteindelijk hebben we samen op de motor heel Oost-Europa verkend. We zijn als een blok voor elkaar geval len." In de maanden tot corona zag het stel elkaar regelmatig. Rond de kerstdagen nam Stephan zelfs acht weken vrij voor een bezoek aan Abu Dhabi, waar Tetiana in tussen werkt. Nu hebben ze elkaar al maanden niet gezien. ,,De gren zen gingen dicht en vluchten werden geannuleerd. Het voelt alsof je vrijheid wordt afgenomen, want je kunt je geliefde niet meer zien", beschrijft Stephan. Naar mate de reisbeperkingen voortdu ren, wordt het gemis groter. ,,Een langeafstandsrelatie is al erg las tig, maar zonder perspectief hele maal. Je hebt totaal geen idee wanneer je elkaar weer kunt zien." Toch hebben de twee niet stil gezeten. Tetiana is hard aan het le ren voor haar inburgeringsexa- men. Ze hoopt in oktober bij Ste- phan in Nederland te komen wo nen. Hij heeft zelfs al een huis voor hen gekocht. ,,We beseffen dat als we dit aankunnen, er wei nig is wat we niet aan kunnen. Het heeft ons, hoe gek het ook klinkt, heel dicht bij elkaar ge bracht en sterk gemaakt." Eigenlijk zou de Mexicaanse Jes sica nu drie maanden bij haar vriend Rutger Hazelhoff wonen. Ze kwam in Nederland stage lo pen. Maar terwijl Rutger hard werkt in zijn Surinaamse restau rant, loopt zijn vriendin een digi tale stage vanuit Mexico. „Dat is heel lastig. We kunnen elkaar ge woon niet zien en het wachten duurt heel lang", zegt hij. Normaliter ziet het stel elkaar elke drie a vier maanden, al bijna twee jaar lang. Ze ontmoetten el kaar via Tinder toen Rutger met een vriend vakantie vierde in Mexico. ,,Toen was het bijna ge lijk raak. We hebben contact ge houden en willen gaan settelen in Mexico." Officieel kan Rutger zijn vriendin best bezoeken. De Mexicaanse grenzen zijn voorals nog open. Maar omdat hij zijn ei gen bedrijf heeft, is het lastig om snel een vervanger te regelen. ,,Voor december hadden we al wel afgesproken dat ik daarheen ga. Dan heb ik tijd genoeg om iets te regelen. Nu zou ze nota bene drie maanden hier zijn, maar komt ze ons land niet in." Het stel kijkt steeds reikhal- leed. Precies op de dag dat in Ne derland het eerste officiële corona- geval werd bevestigd, kwam Maud terug van haar stage. ,,Kevin zou in april hierheen komen om mijn fa milie te ontmoeten, maar dat kon niet doorgaan." Ook een poging in mei mislukte en de hoop op een bezoek eind deze week heeft ze intussen laten varen. ,,We zijn niet getrouwd, dus we kunnen niet reizen. Maar dat is anno 2020 toch achterhaald. Wat is een huwelijk nu nog? Soms trou wen mensen pas als ze drie kinde ren hebben. Mogen die elkaar dan ook niet zien, omdat ze officieel geen familie zijn?" Dit stel heeft inmiddels een omweg ge vonden om elkaar tóch te kunnen zien. Over een week of twee vertrekken ze allebei naar Aruba, want daar zijn zowel reizigers vanuit de Europese Unie als vanuit Amerika welkom. ,,Als we daar twee weken blijven, mag ik mee Amerika in en hebben we daar nog drie weken samen", zegt Maud. Ze hoopt dat de regels niet wéér veranderen, waardoor ze haar geliefde langer moet missen. ,,Als ik mijn studie eind volgend collegejaar heb afgerond, vertrek ik naar Amerika om samen ons leven op te bouwen. Met deze man wil ik trouwen." maandag 6 juli 2020 Wanneer zien ze Ellen van Gaaien Den Haag Maud van Leeuwen (23), hbo rechten, Den Haag. Heeft een relatie met Kevin Hoogenboom uit Amerika. elkaar weer? I Stephan (35), technisch appli catiebeheerder Windows op het Grafisch Lyceum Rotterdam, Dordrecht. Heeft een relatie met Tetiana (31) uit Oekraïne die in Abu Dhabi woont. Rutger Hazelhoff (25), eige naar Surinaams afhaal- en be- zorgrestaurant, Leeuwarden. Heeft een relatie met Jessica Ruiz (26) uit Mexico.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7