NYNKEDEJONG Klacht over negeren misstanden in bajes 6 'Sta op, gij die weigert slaaf te zijn' Column Waar staat het CDA eigen lijk voor? En dan bedoel ik niet de afkorting. Wat wil het CDA met het land? Wat is de koers? De website van de partij heeft het over 'rentmeesterschap', 'solidariteit', 'gespreide verant woordelijkheid' en 'publieke ge rechtigheid' als pijlers van het christelijk-democratisch gedach tegoed. Maar wat bedoelt de partij nou écht met deze holle frases? Het partijbestuur had helemaal niet zoveel zin om na te denken over een koers. Er moest een nieuwe partijleider komen, want Pieter Heerma had gezegd dat hij slechts een tussenpaus wilde zijn. Toen werd er een masterplan be dacht: Wopke Hoekstra en Hugo de Jonge zouden intern uitmaken wie de kar zou gaan trekken. Hoekstra trok zich terug, tot zover niks aan de hand. Tot er alsnog an dere CDA'ers zich meldden voor het lijsttrekkerschap: Mona Keij- zer, Martijn van Helvert - die in middels alweer bedankte voor de eer - en Pieter Omtzigt. Vooral bij het horen van die laat- ste naam zal de partijvoorzitter zijn telefoon doormidden hebben gebroken, als ware hij de Baron uit Bassie en Adriaan. Drommels, drommels, drommels! Pieter Omt zigt! Een heel populair Kamerlid - dat maakt hem ook zo gevaarlijk - maar geen man van partijdisci pline. Bij de vorige verkiezingen probeerden ze hem nog te lozen, door hem op een onverkiesbare plaats te zetten. Kreeg hij me toch een voorkeurstemmen! Drom mels! En nu sloopt hij al maanden lang succesvol de Belastingdienst. Drommels! Dit was niet hoe de partijtop het had bedacht. Ineens valt er wat te kiezen binnen het CDA. Nu moet er ineens besloten worden of 'rentmeesterschap' betekent dat de natuur meer ruimte krijgt, of dat de boeren de hand boven het hoofd wordt gehouden. Nu moet men vaststellen tot hoe ver de soli dariteit van de CDA'er reikt. In ie der geval niet tot aan de Griekse vluchtelingenkampen, want de CDA'ers stemden massaal tegen het ophalen van vijfhonderd vluchtelingenwezen. Maar met wie is het CDA dan wél solidair? De voorzitter zal zijn telefoon doormidden hebben gebroken, maar voor de neutrale kijker bete kent deze partijleider-verkiezing een cadeau. Eindelijk kan het CDA-lid kiezen waar het naartoe moet met de partij. Eindelijk gaan die holle frases betekenis krijgen. Ineens valt er wat te kiezen binnen het CDA China wil de roep om vrijheid en democratie in Hongkong mond dood maken met de nieuwe veilig heidswet. Elke uiting of actie voor autonomie en onafhankelijkheid kan leiden tot arrestatie en flinke gevangenisstraffen. Maar activis ten laten zich niet zo snel de mond snoeren door de communistische machthebbers in Peking. Zij ma ken van slim taalgebruik een nieuw wapen in hun strijd tegen de repressie. In het straatbeeld duiken nu tek sten op waarmee de Chinese over heid zich geen raad weet. Zo staat op een brug in de drukke winkel wijk Causeway Bay de nieuwe leuze 'Sta op, gij die weigert slaaf te zijn!' De tekst kan worden ge zien als opruiend, maar de gezags dragers hebben toch een pro bleem. Het kan ook de leuze zijn van iemand die trouw is aan het gezag. Het gaat hier immers om de eerste regel van het volkslied van China. Een andere favoriet is een citaat van wijlen Mao Zedong, de grondlegger van communistisch China: 'Het zal slecht aflopen met hen die de studentenbewegingen onderdrukken.' Op sociale media en chatforums regent het suggesties om op een slimme manier te protesteren nu China met strenge wetgeving sinds vorige week de knoet legt over de activisten in de voormalige Britse kroonkolonie. ,,Hier in Hongkong weten mensen altijd wel een manier te vinden om de wet te omzeilen'', zegt Chan Kin man tegenover de Britse krant The Guardian. Tot voor kort zat de acti vist voor democratie nog gevangen voor zijn verzet tegen de Chinese repressie. ,,In de openbare ruimte kun je ervoor kiezen niets meer te zeggen, ofj e maakt gebruik van of ficieel goedgekeurde taal om jezelf te beschermen. Die kan niet bij wet worden verboden.'' Dat is wel gebeurd met de tot nu toe populaire slogan 'Bevrijd Hongkong, de revolutie van nu'. Deze tekst mag niet meer worden gebruikt. Voor sommige activisten is de slogan een oproep om zich af te scheiden van het Chinese vaste land, voor anderen een uiting om hun frustratie te uiten over de overheersing vanuit Peking. De leuze wordt nu met codetaal in le ven gehouden. Een versie gebruikt de beginletters van een protestslo gan. In een andere versie worden de klank en het ritme van deze tekst aangegeven met cijfers. Positief Andere activisten slaan de macht hebbers nu om de oren met tek sten die ook voor de leiders posi tief klinken, zoals 'Make Hongkong great', een variant op Trumps favo riete leuze 'Make America great again'. Voor het verzet in Hong kong heeft de tekst een heel an dere lading. Ook bij een van de eerste arresta ties stuit de Chinese justitie met een op een probleem. De oproer politie had een man opgepakt die rondliep met een vlag met daarop de tekst 'Onafhankelijkheid voor Hongkong'. Van de arrestatie werd ook een foto vrijgegeven. Toen ac tivisten daarop inzoomden ont dekten ze dat de man met kleine lettertjes 'nee' had geschreven voor de grote tekst op de vlag. De tekst wordt nu inclusief het 'nee' op internet gebruikt als vorm van protest. Restaurants en winkels die het protest steunden met ruimte op hun muren waarop briefjes met steunbetuigingen konden worden geplakt, hebben die leeggehaald uit angst voor represailles van de overheid. Maar een café liet het daar niet bij. Daar hangen nu an dere briefjes aan de muur, witte zonder tekst. „Essentiële zaken zijn onzichtbaar'', aldus de uitleg van de eigenaar op zijn Facebook- pagina. Ook elders in de stad dui ken hagelwitte posters op. Als te ken dat mensen monddood wor den gemaakt en als verwijzing naar de 'witte terreur', waarmee in China politieke vervolging wordt aangeduid. De klacht gaat over een oriënterend onderzoek van de Inspectie Justitie en Veiligheid naar vermeende mis standen binnen het gevangeniszie kenhuis JCvSZ. Volgens personeel was daar sprake van brandgevaar, intimidatie en een angstcultuur. De inspectie bracht daarom in oktober 2019 een bezoek aan het gevange niscomplex en sprak met artsen, verpleegkundigen en bewaarders (PIW'ers). i Verpleegkundigen en artsen noemen conclusies van inspectie kwetsend In januari dit jaar stelde de in spectie dat er geen reden was tot een vervolgonderzoek. Voor de fy sieke veiligheid van personeel en gedetineerden bestond voldoende aandacht, aldus het verslag. De sig nalen over een angstcultuur wer den als gedateerd gezien. De artsen, verpleegkundigen en PIW'ers noemen die conclusies van de Inspectie 'bagatelliserend en kwetsend'. Ze stellen melding te hebben gedaan van intimidatie, een harde werksfeer en vermeend machtsmisbruik binnen de inrich ting, maar daar niets over terug te lezen in de rapportage. Hun klacht uit maart van dit jaar is momenteel in behandeling, bevestigt de In spectie JenV. Klokkenluiders De kritiek op de Inspectie JenV staat niet op zichzelf. Eerder trok ken klokkenluiders binnen de in spectie aan de bel over vermeende beïnvloeding van onderzoeksrap porten. De inspectie, die onafhan- kelijk zou moeten opereren, zou in sommige gevallen te veel luisteren naar de wensen van opdrachtge vers. Nadat deze krant afgelopen ja nuari de klokkenluiderszaak had onthuld, vroeg de Tweede Kamer om de Inspectie JenV te verhuizen uit het ministerie van Justitie en Veiligheid. Daarnaast eiste de Ka mer aanvullend onderzoek naar rapporten die mogelijk zijn beïn vloed. Het gaat om rapporten over de IND, brandweer, de dood van Mitch Henriquez en de vorming van de Nationale Politie. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) laat vier van deze onderzoeken contro leren. Ook zou de inspectie nu an ders werken. maandag 6 juli 2020 GO ^0 @nynke Solidariteit Taal nieuw wapen protest Hongkong Activisten in Hongkong zijn niet voor één gat te vangen. Op een creatieve manier blijven ze ver zet plegen tegen de repressie en de invoering van de strenge veiligheidswet: met taal. Of juist zonder tekst. Hans van Zon Rotterdam/Hongkong Ook tekstlóze vellen zijn een vorm van nieuw protest. foto reuters Tien artsen en verpleegkundi gen van het gevangeniszieken huis in Scheveningen hebben een klacht ingediend tegen de Inspectie Justitie en Veiligheid. Ze vinden dat hun meldingen in een onderzoek naar vermeende misstanden binnen de gevange nis zijn genegeerd. Koen Voskuil Den Haag «aiiaisïï De gevangenis in Schevenin gen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6