m/. 'We moeten ons niet laten chanteren' 5 SHELL 1830 1890 1900 1904 1907 E 1948 1971 2005 SHELL ill 1971-1995 Shell 1995-1999 In Rijswijk werken zo'n vijftien honderd onderzoekers, technolo gen, consultants en overige mede werkers aan innovatieve technolo gische oplossingen voor heden daagse en toekomstige energie vraagstukken. Daar is ook het be langrijkste opleidingscentrum van Shell gevestigd. In Pernis staat de grootste raffinaderij van Europa en één van de grootste ter wereld. Daar werken zo'n tweeduizend mensen. Er loopt een directe lei ding naar Schiphol om vliegtuigen te voorzien van kerosine. In de haven van Rotterdam heeft Shell ook achthonderd opslag tanks waarin ruim 5 miljard liter brandstof kan worden opgeslagen. In Moerdijk maakt Shell chemi sche producten op basis van aard olie. Er werken ruim achthonderd medewerkers en meer dan vijf honderd aannemers. Het is een van de grootste chemische com plexen van Nederland. „Uiteindelijk is het nooit genoeg voor dit soort mul tinationals. Shell betaalt al helemaal geen winstbelas ting en dreigt nu alsnog met vertrek'', zegt SP-Ka- merlid Renske Leijten. ,,Op een gegeven moment moet je dan ook zeggen: 'Doei!' Maar dan wel even afreke nen met betrekking tot achterstallige belastingen.'' VVD-Tweede Kamerlid Helma Lodders: ,,Dit be wijst maar weer eens dat het 'vestigingsklimaat' geen rechtse hobby is, maar dat er echte banen van echte mensen vanaf hangen. We hopen en vechten er natuurlijk voor dat grote bedrijven zoals Shell en de banen die zij voortbrengen in Nederland blijven.'' 'Zeer verontrustend' noemt werkgeversvoorzit ter Hans de Boer (VNO/ NCW) het dat Shell nu net als Unilever het hoofdkan toor dreigt te verplaatsen. ,,De Nederlandse politiek is voortdurend bezig een soort onwelkom klimaat te creëren voor dit soort be drijven. Ik wijt dit aan poli tiek populisme en een te gebrekkig inzicht op het Binnenhof.'' ,,Shell hoort bij Neder land'', zegt CDA-Kamerlid Mustafa Amhaouch. ,,Het is zeer onwenselijk als zij uit Nederland zou vertrek- ken. We zitten in econo misch zware tijden dus Shell is belangrijk voor het behoud van onze banen.'' Steven van Weyenberg van D66 stelt: ,,Ik hoop en verwacht dat Shell nog lang in Nederland blijft. Maar we gaan daarvoor niet de dividendbelasting af- Nederland is om vele andere redenen een uitstekende vestigingsplaats voor bedrijven schaffen. Nederland is om veel andere redenen een uitstekende vestigings plaats voor bedrijven.'' Oppositiekamerlid Wil liam Moorlag: ,,Het morele kompas van Shell staat blijkbaar gericht op het na jagen van fiscale voordelen. Jammer als er werkgele genheid van het kantoor verdwijnt, maar Nederland moet zich niet laten chan teren.'' Het ministerie van Eco nomische Zaken laat we ten: ,,Een goed vestigings klimaat voor bedrijven, ook voor internationaal opere rende bedrijven als Shell, is voor de economie van groot belang. Signalen daarover neemt het kabinet serieus.'' maandag 6 juli 2020 Ontwikkeling logo 1971-nu Handelshuis Samuel Co wordt opgericht in Enge land voor de handel in Japanse sier- schelpen. Eind ne gentiende eeuw breidt de zaak zich uit naar de oliehan del. De Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij wordt opgericht voor olieboringen in Nederlands-Indië. Het schelpenhan delshuis kiest een nieuwe naam; Shell Transport and Trading Company, en een nieuw logo: een schelp. Het logo wordt veranderd van een mosselschelp in een jakobsschelp. De twee bedrijven gaan nauw samen werken, maar fuse ren niet. De Neder landse Koninklijke Olie krijgt een be lang van 60 procent in Koninklijke/Shell Groep. Het Britse Shell krijgt 40 pro cent. 1953: Een vrouwe lijke pompbediende gooit in Rotterdam de tank vol. M1953: Tankstation in Den Haag speci aal voor bromfiet sen en nog even tanken na een be zoek aan de TT (1979). FOTO'S NATIONAAL ARCHIEF Het logo krijgt de bekende kleuren: rood en geel. Modernisering: het woord Shell ver dwijnt uit het logo. Een structuurver andering leidt tot een einde aan de duale structuur. Op de beurs wordt voorstaan gehan deld in het aandeel Royal Dutch Shell. Het bedrijf handelt naar Brits recht, maar het hoofdkan toor staat in Den Haag. betering van productieprocessen. Tweede Kamerleden be treuren het dat Shell over weegt zijn hoofdkantoor uit Nederland te halen. - Steven van Weyenberg, Kamerlid D66 HOID*!**

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5