4 m NIEUWS 3 'Als demonstreren niet mag, word je dus nog verder in je vrijheid beperkt' r Wj In Utrecht was het zaterdag een kat-en-muisspel: pas een kwartier voor tijd maakte de organisatie be kend waar ze hun (door de burge meester verboden) demonstratie tegen de coronamaatregelen en de coronanoodwet zouden houden. In Wageningen was het een overval- techniek: opeens stond er een grote groep op het 5 Mei-plein in de ge meente. Ze droegen een spandoek met de tekst 'Vrijheidsstrijders' met zich mee. In Dordrecht legde de organisatie zich op zaterdag avond bij het verbod neer, om op zondagochtend mensen alsnog op te roepen om te komen. In Utrecht (tweehonderd de monstranten) en Wageningen (ook tweehonderd) moest uiteindelijk de ME eraan te pas komen. Tiental len mensen werden gearresteerd. Maar dat houdt de organisatoren die zich online manifesteren met namen als Dordrecht in Verzet, Ne derland in Opstand en Integer Ne derland, niet tegen. ,,We komen met nog veel meer dingen, al kan ik er nog niet veel over zeggen", stelt Stefan van Drunen van Dordrecht in Verzet. De burgemeester van Dordrecht verbood zijn demonstratie uit vrees voor wanordelijkheden. ,,Maar op vermoedens kun je een demonstra tie toch niet zomaar verbieden?", foetert Van Drunen. Het was de eerste keer in zijn leven dat de Dordtenaar een protestactie orga niseerde, zegt hij. ,,De regering wil via die noodwet onze vrijheid be perken. Het onderwerp triggerde me. Dat machtsspel moet stoppen." Wat het verbod van de gemeente Dordrecht extra zuur maakt, stelt Van Drunen: dat juist een demon stratie voor vrijheid verboden Hoe groot is de dreiging van ongeregeldheden dan precies? wordt. ,,Dan word je dus nog verder beperkt in je vrijheid. Het maakt mensen extra boos." Onder meer daarom riep hij gisterochtend als nog mensen op te om komen. Er kwamen uiteindelijk twintig men sen opdagen. Eerlijk Ira Helsloot, hoogleraar Besturen van veiligheid aan de universiteit van Nijmegen, vindt dat corona nu geen argument meer is voor een verbod. ,,Want het recht van de monstratie is heel belangrijk." Dus, stelt hij, heeft de overheid nu een zware morele verantwoordelijk heid om de verboden goed uit te leggen. ,,Hoe groot is de dreiging van ongeregeldheden dan precies en waar is die aanname op geba seerd? Ik twijfel er niet aan dat de overheid hier eerlijk inzit, maar ze moet het wel uitleggen." De voorman van Integer Neder land, die anoniem wil blijven, vindt de argumentatie van de overheid slecht. Hij was betrokken bij de de monstratie in Utrecht. Die werd aangevraagd uit naam van Neder land in Opstand en verboden om dat er relschoppers zouden komen. Achter de schermen had hij contact met die 'gevreesde relschoppers'. ,,Ik heb gezegd: doe wat anders, blijf bij ons weg. Vervolgens gingen die mannen naar Wageningen. Maar zegt de politie tegen ons: jullie heb ben contact met de oudere garde, de dreiging komt van de jongeren." Al kan Integer Nederland niet ontkennen dat er in Utrecht daad werkelijk enkele relschoppers wa ren. ,,We zagen wat jongens met Demonstranten in Utrecht maken tijdens een wandeling vanuit park Oog in Al duidelijk hoe ze over het beleid denken. fotos robin utrecht, anp zakken met daarin stenen. Ze wil den de ME bekogelen. Wij zeiden: doe het niet, want dan kunnen wij ons punt niet maken. Uiteindelijk hebben ze alleen wat vuurwerk af gestoken." Integer Nederland is niet van plan om zich het demonstreren te laten verbieden. Ze willen af van de 1,5 metermaatregelen en 'willen hun vrijheid terug'. Drang Volgens Hedwig te Molder, hoogle raar Taal en Communicatie aan de VU Amsterdam en gespecialiseerd in wetenschapscommunicatie, gaat er achter die drang naar vrijheid veel meer schuil. Al zo'n tien jaar is er een groeiende groep Nederlan ders die overheid en wetenschap steeds minder betrouwbaar vindt. ,,Ze willen serieus genomen wor den, in discussie gaan over de maat regelen van het kabinet. Want deze discussie gaat niet puur om feiten, het gaat ook om waarden." Om haar punt te verduidelijken, neemt ze de mondkapjes als voor beeld. ,,Er kwam geen algemene mondkapjesplicht. Maar dat verbod had er op basis van de onzekerheid in wetenschappelijke kennis ook net zo goed wél kunnen zijn. Cijfers zijn niet de enige grond waarop je deze beslissing kunt nemen. Leg beter uit welke afwegingen je hebt gemaakt en waarom je vindt dat de plicht toch niet nodig is", verklaart Te Molder. In Amsterdam was gis termiddag ook een demonstratie, de Vrijheidsmars. Die was niet ver boden. Er kwamen ongeveer vijf honderd mensen, er werd niemand gearresteerd. maandag 6 juli 2020 GO Betogers tegen de lockdown laten zich niets meer verbieden In Utrecht, Wageningen en Dor drecht gingen dit weekend ver boden demonstraties tegen de coronamaatregelen toch door. Demonstranten laten zich hun protesten niet meer afnemen. ,,Dit gaat om onze vrijheid." Ellen van Gaalen Cyril Rosman Utrecht Ook in Wageningen kwam, net als in Utrecht, de ME eraan te pas. De politie hield tientallen mensen aan. FOTO RAPHAEL DRENT - Ira Helsloot, hoogleraar Besturen van veiligheid r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3